Kultūra

2020.07.15 19:21

„Olegas“: lenkai atsimetė nuo filmo – negražiai vaizduoja jų tautiečius

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.07.15 19:21

„Jei mus, rusakalbius vilniečius, kviečia filmuotis į lietuvišką filmą, tai yra keista. Lietuviškai nekalbame nepriekaištingai, todėl paprastai gauname tik epizodinius vaidmenis“, – sako aktorius, Sidabrinės gervės ir Auksinio scenos kryžiaus laureatas Valentinas Novopolskis. Užtat pagrindinis vaidmuo Kanuose rodytame latvių režisieriaus Jurio Kursiečio filme „Olegas“ jam tapo viena tų retų progų, kuria negalėjęs nepasinaudoti, atidavė visas kūrybines ir fizines galias.

Filmo premjera įvyko Kanų festivalio programoje „Dvi režisierių savaitės“. Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) aktoriui teko milžiniškas vaidmuo – Valentino nematome gal tik keliuose filmo kadruose. Jo sukurtas Olegas nepaprastai organiškas, todėl daugelis epizodų prilygsta dokumentiniam kinui.

Taip pat skaitykite

Filme, be V. Novopolskio, vaidina puikūs aktoriai – Latvijos nacionalinė vertybė Guna Zarinia, lenkai Dawidas Ogrodnikas („Paskutinė šeima“, „Tyli naktis“) ir Anna Prochniak („Be gėdos“, „Nekaltosios“), taip pat kolegos iš Lietuvos Valentinas Krulikovskis ir Paulius Čižinauskas. „Olego“ interjerai buvo filmuojami Latvijoje, eksterjerai – kelias dienas Lietuvoje ir dvi savaites Belgijoje – Gente ir Briuselyje.

Prie filmo prisidėjo garsūs lenkų kūrėjai, tačiau Lenkija atsimetė nuo bendros gamybos, nerėmė filmo, neplatino jo ir savo šalies kino teatruose. Garsiai neminima priežastis – negražiai vaizduojami lenkų emigrantai.

Šaltas pragaras

Įdomu, kad latvis režisierius ėmėsi pasakojimo apie Latvijos rusą. Svetimą savo gimtinėje, svetimą ir kitoje šalyje. Kūrė pagal tikrą įvykį, tačiau dėl to intrigos ne mažiau.

„Juris yra politiškai jautrus, pilietiškas režisierius. Latvijos rusų problema ten opi, niekas negali jos išspręsti. Ir tai jam rūpi, – LRT.lt pasakoja V. Novopolskis. – Antra, filme pabrėžiamas mažų šalių tikėjimas Didžiuoju Broliu, kuris tau padės susitvarkyti gyvenimą, rasti darbo. Iš tiesų pats turi išspręsti savo problemas, tik tada ką nors pasieksi.“

Žiedinė filmo kompozicija ir dar kelios improvizuojant atsiradusios detalės gerokai išryškina konfesinę stačiatikišką liniją. Tačiau pats režisierius, anot V. Novopolskio, religinės temos nesureikšmina, jam tai tik personažo kontekstas. Vis dėlto abu sutarė, kad Valentinas kurs religingo žmogaus portretą.

Keista filmo pradžia ir pabaiga verčia žiūrovą sudvejoti, kas buvo tikra, o kas tik pramanas, sunkus sapnas. Valentino herojui, emigrantui iš Šiaurės, tenka pereiti šaltą pragarą.

Rado tinkamą Olegą

Pagrindinio vaidmens atlikėjo ieškota ilgai ir visame regione. Valentinas spėja, kad buvo pasirinktas dėl jaunatviškos išvaizdos, patirties ir vidinės energetikos.

Atkreipę dėmesį į Mykolo Vildžiūno „Nesamąjį laiką“, filmo kūrėjai V. Novopolskiui išsiuntė kelias scenarijaus ištraukas ir paprašė nusifilmuoti bandymą. Reikėjo suvaidinti mažą epizodą, kuriame Olegas per pobūvį sutinka G. Zarinios heroję Zitą.

„Iš esmės toje scenoje aš visą laiką tyliu. Scenarijaus nežinojau, tad vaidinau taip, kaip supratau. Žvelgiant iš dabarties, ta scena filmui visiškai netiktų, tačiau Juris pamatė, ko jam reikia“, – pasakoja V. Novopolskis. „Mes turime Olegą“, – galiausiai pasakęs režisierius.

Valentino sukurtas Olegas nepaprastai organiškas, todėl nenuostabu, kad daugelis vertintojų mini dokumentinio filmo įspūdį.

V. Novopolskis labai vertina lenkų kino operatoriaus Bogumilo Godfrejowo darbą. „Jis buvo lyg mano Siamo dvynys, nepaprastai padėjo. Mane atskleidė, matė visas mano herojaus kančias. Nereikėjo galvoti, kur yra kamera, kad į ją žiūrėčiau. Todėl galėjau daryti ką tinkamas. Ilgainiui pajutau, kad ir aš jam duodu. Perpratau jo kūno kalbą, judesius. Latvijoje jis galiausiai pelnė apdovanojimą, nors, mano supratimu, turėjo jų sulaukti kone kiekviename festivalyje“, – pabrėžia V. Novopolskis.

Filmas apie „betėvių“ kartą

„Olegas“ – antrasis ilgametražis režisieriaus J. Kursiečio filmas. Taip pat antrasis, kuriame matome vienišą, be tėvo užaugusį jauną herojų. Olegu rūpinasi močiutė, o pagrindinį „Modrio“ (2014) veikėją indiferentiški santykiai sieja su mama. V. Novopolskis svarsto, kad tokiu būdu režisierius, ko gero, liečiasi prie jam asmeniškai svarbių dalykų.

„Kad ir kaip būtų, viena aišku – per Olegą kalbama apie visą „betėvių“ vaikų kartą. Tokia buvo pokario karta, kai daugelio tėvai negrįžo iš karo. O dabar kas antra šeima patiria skyrybas arba tėvai išvažiuoja į užsienį, savo atžalas palikę seneliams“, – teigia aktorius.

Todėl jam filmas „Olegas“ visų pirma yra apie tapsmą vyru, kai augdamas paauglys šalia nemato deramo vyriško pavyzdžio, ir kaip tai keičia pačią visuomenę.

Katytė Breksit linksmino Kanus

V. Novopolskis ne kartą ragino režisierių J. Kursietį suteikti „Olegui“ šiek tiek komiškų spalvų. Nes istorija gana niūri ir herojaus kančių dauginimas, esą, žiūrovams greitai pakyrės.

Filme yra scena, kai atokvėpio akimirką mėsos fabrike Olegas užkandžiauja su bičiuliais. Jo kolega latvis kiek didžiuodamasis telefone parodo turįs katytę Breksit. Rusas nustemba – juk „Brexitas“ susijęs su Jungtine Karalyste, kuo čia dėta Latvija? Smagi mizanscena filmo sekai neturi jokios reikšmės. Tačiau per premjerą Kanuose ją palydėjo griausmingas juokas – publika iškart įvertino politinę užuominą.

Kanus sužavėjo ir V. Novopolskio herojaus pokalbis su G. Zarinios Zita. Ši mano, kad Olegas yra aktorius, dirbantis pas garsų režisierių, todėl klausia: „Ką reiškia dirbti su genijumi?“ „Salė sprogo iš juoko. Turbūt kas antras joje sėdėjęs žiūrovas yra to paties klausęs garsenybių. Nes Kanuose viskas sukasi apie norą būti arčiau kino žvaigždžių“, – teigia Olego vaidmens kūrėjas.

Intertekstualumu sužavi ir dar viena scena, kai D. Ogrodniko „blogietis“ Andžejus įteikia Olegui suklastotą lenkišką pasą ir ploja per petį – „nuo šiol tu tikras lenkas, novopolskis“.

„Papasakojau Dawidui apie savo pavardės kilmę ir antru dubliu jis tai suvaidino. Iki 20 metų negalėjau suprasti, kodėl esu „naujas lenkas“, nors mano senelis kilęs iš Ukrainos. Paskui išsiaiškinau, kad pavardė reiškia ne „naują lenką“, o „naują lauką“, – pavardės paslaptį LRT.lt atskleidžia Valentinas.

Lenkija neparėmė

Tai, kad filme rodoma kriminalinė lenkų išeivių gauja, nepatiko kai kuriems su kinu susijusiems asmenimis Lenkijoje. Todėl jos tarp koprodukcijos šalių nėra, nors „Olege“ dirbo ir D. Ogrodnikas, ir A. Prochniak, ir operatorius su visa asistentų komanda. Oficiali priežastis – pinigų trūkumas.

D. Ogrodnikas šia tema gana aštriai pasisakė feisbuke, klausdamas, kodėl filmai, sulaukiantys premjeros Kanuose, Lenkijoje nėra finansuojami, nepatenka į kino sales. Pasak V. Novopolskio, „Olegą“ parodė vienintelis kaimyninės šalies festivalis ir ažiotažas buvęs milžiniškas.

„Kai buvo filmuojama scena, kur Andžejus iš lovos ištraukia Olegą, Bogumilas vos pats nepravirko. Sakė, kad tai gerai atskleidžia, kaip kai kurie mūsiškiai iš žiūri į kitataučius“, – LRT.lt teigia V. Novopolskis.

J. Kursiečio filmas „Olegas“ Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti nuo liepos 17 dienos.