Kultūra

2020.07.12 14:19

Lietuvoje viešinti Mirga Gražinytė-Tyla: karantino laikotarpis buvo iššūkis, tačiau ir savotiška krizės dovana

atnaujinta 16.11
LRT RADIJAS, LRT.lt2020.07.12 14:19

Lietuvoje viešinti pasaulinio garso dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla sako, kad karantino laikotarpis muzikantams buvo tam tikras iššūkis, tačiau, pasak muzikės, ir savotiška krizės dovana. Kalbėdama interviu LRT RADIJO laidai „Parodos paveikslėliai“, M. Gražinytė-Tyla sako pasirinkusi tinkamiausią kelią gyvenime ir pripažįsta, kad sunkiausias jis yra dabar.

„Man atrodo, kad ši akimirka, čia ir dabar, yra kažkuria prasme gal ne svarbiausia, bet labai reikšminga, nes čia ir dabar tu gali vėl kažką keisti, pakreipti viena ar kita linkme. Tam tikra prasme sunkiausia stotelė yra dabar, Būtent šiuo metu aš vis dar esu Birmingamo miesto simfoninio orkestro muzikos direktorė, tai yra didžiulė dovana, „nešti“ šias pareigas, bet ir didžiulė atsakomybė.

Karantino metu atsivėrusios erdvės, to įprastinio muzikavimo labai trūksta visiems, bet bendravimas šiuo metu net intensyvesnis, ypač internetu. Tokios tad karantino dovanos“, – LRT RADIJUI sako dirigentė M. Gražinytė-Tyla.

Ji dalyvauja Nidoje vykstančiame Tomo Mano festivalyje.

Visas interviu su dirigente – laidoje „Parodos paveikslėliai“ kitą penktadienį po 21 val. žinių.

Kaip teigiama festivalių organizatorių pranešime, šiuo metu antrosios atžalos besilaukianti pasaulinio garso lietuvių dirigentė improvizuotoje bažnyčios scenoje pasirodė su kameriniu choru „Aidija“, kuriam vadovauja jos tėvas Romualdas Gražinis ir akompanuoja mama pianistė Sigutė Gražinienė, o vokalinius kūrinius papildė soliniai smuiko intarpai – koncerte dalyvavo ir muzikės gyvenimo draugas, austrų smuikininkas Frankas Stadleris.

M. Gražinytė-Tyla sujungė Johanno Sebastiano Bacho kūrinius ir lietuvių liaudies muziką, 20 amžiaus kūrėjų Mieczysławo Weinbergo, Eugene‘o Ysaye kompozicijas, žiupsnį arabų lyrikos ir Erico Whitacre „Penkias žydų meilės dainas“ bei šių dienų kompozitorių Gintarės Bauerytės, kuri asmeniškai dalyvavo koncerte, ir Ola Gjeilo kūrybos intarpus.

Festivalis Nidoje vyks iki kito sekmadienio. Muzikos programoje laukiama Kauno kvarteto, fortepijoninio trio „Kaskados“, kitų ansamblių bei solistų pasirodymų. Žodžio programoje, be pokalbių aktualiomis temomis bei naujų knygų pristatymų, vyks ir Th. Manno kūrybos skaitymai su kava. Vėlyvais vakarais vyks Lietuvos ir užsienio kinematografininkų filmų peržiūros.

Festivalio rengėjai kvies Nidos bendruomenę bei svečius susitikti skirtingose kurorto vietose: rašytojo Th. Manno memorialiniame muziejuje, Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje, Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje, Kuršių nerijos istorijos muziejuje, Juodkrantės dailės galerijoje.

Susipažinti su išsamia Th. Manno festivalio programa galima interneto svetainėje www.mann.lt.

Th. Manno kultūros centro veiklą remia Lietuvos kultūros taryba, Neringos savivaldybė ir Goethe‘s institutas.