Kultūra

2020.07.10 22:40

Kauno paveldosaugininkai kovoja su anstatu Naujamiestyje: sužalota autentiška pastato išvaizda

Jūratė Anilionytė, Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.10 22:40

Kultūros paveldo komisija nustatė pažeidimų, kai pagal Kauno skyriaus vedėjo Svaigedo Stoškaus suderintą projektą buvo atlikta vieno iš namų Putvinskio gatvėje rekonstrukcija. Paveldosaugininkui siūloma drausminė nuobauda, statybos leidimą svarstoma stabdyti, o broką – taisyti. Architektas Gintautas Natkevičius sako, rangovai anstatą pastatė nesilaikydami jo parengto projekto.

Tarpukariu prestižinėje Vlado Putvinskio gatvėje kilo gyvenamieji namai ir diplomatinės atstovybės, dalis pastatų pažymėti Europos paveldo ženklu.

1938 m. statytas Pranės Dubinskaitės namas prie Žaliakalnio funikulieriaus nėra Kultūros vertybių registre, bet visa Putvinskio gatvė patenka į Kultūros paveldo saugomą Kauno Naujamiestį. Todėl pavasarį ant namo stogo iškilę stoglangiai sulaukė visuomenės kritikos ir dalis jų tuoj buvo uždengti.

Kultūros paveldo departamento komisija nustatė pažeidimų Kauno skyriaus vedėjo S. Stoškaus darbe, o per rekonstrukciją esą sužalota autentiška pastato išvaizda, neigiamas poveikis ir kultūriniam kraštovaizdžiui.

„Turbūt pažeista pirminė sąlyga – šitas objektas vertinimo akte yra ypatingų požymių turintis objektas. Pirmiausia turėjo būti atliktas jo vertingųjų savybių nustatymas ir tada išduotos sąlygos projektavimui, o to nebuvo atlikta. Gavom tokį projektą, kokį turim. Kultūros paveldo departamentas (KPD) atliko tyrimą, yra pasiūlyta drausminė nuobauda skyriaus vedėjui už šituos veiksmus“, – sako KPD direktorius Vidmantas Bezaras.

Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vadovas šiuo metu atostogauja. Palėpės šeimininkas ir rekonstrukcijos projekto užsakovas Robertas Pakrosnis sako nieko nekomentuosiantis. Pasak stoglangius projektavusio architekto Gintauto Natkevičiaus ekspertizės buvo atliktos, leidimai gauti, tik rangovai stoglangius pastatė ne pagal projektą.

„Manau, tai yra įstatymų trūkumas, tam tikras plyšys, kur mes nebuvome pasamdyti vykdyti priežiūrą ir tada mes neturime teisės tą daryti, nes mūsų gali neįsileisti, gali – mes net nežinome tos veiklos. Mes nežinom, kas buvo tie rangovai ir tai, kas yra įvykdyta, lyginant su projektu. Nėra klausimų, yra blogai. Ta estetika, tos detalės – viskas yra ne taip“, – piktinasi architektas.

Kultūros paveldo departamentas svarsto dėl statybos leidimo stabdymo, o užsakovai turėtų taisyti klaidas.

Tai ne pirmas kritikos sulaukęs anstatas miesto centre – paveldosaugininkai anksčiau siūlė bausti valdininkus ir siekti, kad šis stiklinis anstatas Laisvės alėjoje būtų nugriautas, nes esą jis suprojektuotas atsietai nuo aplinkos ir daro neigiamą įtaką kultūros vertybei – Naujamiesčiui. Praėjus devyneriems metams, anstatas likęs savo vietoje.