Naujienų srautas

Kultūra2015.11.13 20:39

Panevėžio valdžia raginama priimti sprendimus dėl sinagogos likimo

Kultūros paveldo departamento vadovai ragina Panevėžio valdžią suskubti priimti sprendimus dėl vienintelės mieste išlikusios chasidų sinagogos. Anksčiau Panevėžio valdžia, kėlusi reikalavimus, kad žydų maldos namai būtų paskelbti valstybės saugomu objektu, tik tada būtų galima tikėtis valstybės finansavimo, iki šiol net nepasidomėjo, kad Kultūros paveldo departamentas dar rugpjūtį įrašė sinagogą į valstybinės reikšmės Kultūros paveldo registrą.

Prieš daugiau nei šimtmetį pastatyta vienintelė mieste sinagoga baigia griūti. Kultūros paveldo departamento vadovė sako, kad nedovanotina, jog miesto valdžia neperima šio pastato iš „Turto banko“ ir nepritaiko žydų paveldui pristatyti.

„Šiuo metu Lietuvoje sprendžiami europinių lėšų jau prasidėjusio laikotarpio pagrindinių projektų aptarimai, svarstymai, kam turi būti skirtos lėšos. Jeigu niekas nesispręs, bus praleistas puikus laikotarpis gauti finansavimą šio projekto įgyvendinimui“, – tikina Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

Panevėžio valdžia sako turinti daug tvarkytinų kultūros paveldo objektų, todėl finansiškai nepajėgi prisiimti dar vieno. Kas kita, jei sinagoga būtų paskelbta valstybės saugomu objektu ir įrašyta į Saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą.

„Jeigu pastatas būtų įtrauktas į Valstybinės reikšmės saugomų kultūros objektų sąrašą, žydų bendruomenė deda pastangas, kad būtų įkurta žydų religinė bendruomenė. Jeigu religinė bendruomenė bus įkurta, pastatą jie galėtų perimti tokiu atveju, bet galėtų būtų skirtas finansavimas, jeigu tai būtų respublikinės reikšmės“, – teigia Panevėžio vicemeras Petras Luomanas.

Pusmetį su paveldosaugininkais nebendravęs vicemeras teigia iki šiol nežinantis, ar sinagoga paskelbta valstybės saugoma, nes esą negavęs jokio dokumento.

„Jeigu pati ministerija ar Kultūros paveldo departamentas to nedaro, tai tada, ponai, kas už ką atsakingi“, – sako P. Luomanas.

Kultūros paveldo departamento direktorė stebisi tokiu Panevėžio valdžios nesidomėjimu miesto kultūros paveldo objektais. Jos teigimu, sinagoga kultūros ministro įsakymu dar rugpjūtį paskelbta valstybės saugoma, todėl, jei miesto valdžia iš tiesų nori ją sutvarkyti, turi suskubti per du–tris mėnesius ir perimti iš „Turto banko“. 

Tik tapusi sinagogos savininke, Panevėžio savivaldybė gali prašyti lėšų ją sutvarkyti ne tik iš valstybės, bet ir iš įvairių fondų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi