Kultūra

2020.07.09 23:37

Išskirtinė fotografijų paroda, kuri leis pažvelgti į sugriautus žydų gyvenimus Vilniuje

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.09 23:37

Minėdamas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, Prancūzų institutas atidarė fotografo Marcelio Cerfo fotografijų parodą. M. Cerfas fotografavo Vilniaus žydų kvartalą iki jį sugriaunant per karą, dešimt nuotraukų eksponuojamos apytiksliai tose vietose, kuriose ir buvo užfiksuotos prieš 80 metų.

Prancūzų fotografo M. Cerfo fotografijų paroda atidaryta Žydų gatvėje, prie Gaono paminklo, tačiau visą parodą galima apžiūrėti skirtingose buvusio žydų kvartalo vietose. Pasak parodos kuratoriaus Loico Salfati, paroda siekta sujungti dabartį ir praeitį, šiandien nebeišlikę pastatai užfiksuoti nuotraukose, kurios eksponuojamos tose vietose, kur buvo sukurtos.

„Tai labai jaudina, išvysti tas nuotraukas, kurios pasakoja praeitį. Nes kai šiaip žiūri į nuotrauką, matai tiesiog nuotrauką, o kai jos atsiduria toje vietoje, kur buvo padarytos, tai kelia ypatingų emocijų“, – sako parodos kuratorius.

Atidaryta paroda, atkurianti buvusį žydų kvartalą

10 fotografijų eksponuojamos per buvusio žydų kvartalo teritoriją tarp žydų ir vokiečių gatvių. Pasak parodos kuratoriaus, įspūdį sustiprina ir šiuo metu Žydų gatvėje vykstantys archeologiniai kasinėjimai, čia galima išvysti buvusios Strašūnų bibliotekos likučius ar Žydų gatvės grindinį. Čia pat esančios nuotraukos leidžia pamatyti, kaip šios vietos atrodė 1933 ir 1938-aisiais, kai Vilniuje lankėsi fotografas ir įamžino šias vietas.

„Prancūzų institutas sukūrė parodą apie Marcelį Cerfą. Jis buvo prancūzų fotografas, kuris du kartus atvažiavo čia, į Vilnių. Pirmą kartą buvo 1933 metais, antrą kartą – 1938 metais. Kai jis čia atvažiavo pirmą kartą, jis atėjo susitikti su jo žmonos šeima. Jo žmona yra žydų lietuvaitė iš Vilniaus. Jie susituokė 1934 metais Paryžiuje“, – pasakoja Kuratorius.

M. Cerfas savo kelionių metu fotografavo žydų kvartalo gatves, fiksuodamas Vilniaus istoriją ir kultūrą. Ši paroda skirta šiemet minimiems Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams, ji veiks tris mėnesius.