Kultūra

2020.07.03 23:22

Giedriaus Kazimierėno trijų paveikslų paroda kvies iš arčiau pažvelgti į Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilę

LRT.lt2020.07.03 23:22

Dubingiuose penktadienį Asvejos regioninio parko lankytojų centre atidaryta unikali Giedriaus Kazimierėno trijų paveikslų kamerinė paroda „Dubingių altorėlis“, rašoma pranešime.

Kaip yra pasakiusi Dubingių bažnyčios fundatorė ir statytoja Aurelija Rusteikienė – šis nuostabus miestelis yra ta ypatinga vieta, kur susipina didinga istorija, gamta, menas, muzika, kultūra. Tad tokia sinergija negali palikti abejingų ir kviečia atrasti bei pajusti mažo miestelio lėto, tykaus gyvenimo prabangą, inspiruoja kurti nuostabius dalykus.

G. Kazimierėnas – tapytojas, profesorius, kurio didelio formato drobėse atgimsta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės įvykiai ir jų dalyviai. Interpretuodamas didingą Lietuvos istoriją, dailininkas sukūrė savitą tapybos pasaulį, kuriame unikali plastika susipina su autentiškuose rašytiniuose bei vaizdiniuose šaltiniuose rastais faktais, pasaulį, bylojantį žiūrovui simbolių ir metaforų kalba. 2011 metais dailininkas apdovanotas Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Nuo 20 a. 8-ojo dešimtmečio G. Kazimierėnas dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje, yra surengęs 11 asmeninių parodų. Jo drobė „Žalgiris. Rūstybės diena“ eksponuojama Medininkų pilies nuolatinėje ekspozicijoje, o paveikslas „Vytautas, laukiantis karūnos“ – Trakų salos pilyje.

Parodos kuratorės ir sumanytojos Vaidos Navickaitės-Šakėnienės žodžiais, „Dubingių altorėlis“ – tai kūrinys, inspiravęs šią parodą, kurią papildo dar du įstabūs paveikslai: „Barboros Radvilaitės laidotuvės I“ ir „Barboros Radvilaitės laidotuvės II“. Būtina buvo išnaudoti tokią unikalią galimybę – Dubingiuose eksponuoti išskirtinį meno kūrinį, kuris, pasak dailininko, skirtas meilės altorių legendomis apipintai Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto istorijai, kuri jautriais laiškų žodžiais nusėdo ir Dubingių pilies mūruose. O monumentalūs paveikslai „Barboros Radvilaitės laidotuvės I“ ir „Barboros Radvilaitės laidotuvės II“ – užburia ir panardina savo dramatizmu, itin įtaigiai perteikia skausmą bei legendinės dviejų žmonių meilės grožį.

Parodos atidaryme dalyvavo pats dailininkas G. Kazimierėnas su žmona grafike Tatjana Kazimierėniene bei sūnumi Martynu, renginį moderavo geras dailininko bičiulis menotyrininkas, LRT TELEVIZIJOS laidos „Daiktų istorijos“ vedėjas Saulius Pilinkus, dailininkas Virginijus Stančikas, buvęs ilgametis Trakų muziejaus direktorius Virginijus Poviliūnas, dailininkas Aleksandras Vozbinas su žmona, Dubingių bažnyčios mecenatė Aurelija Rusteikienė, Molėtų raj. meras Saulius Jauneika, Molėtų krašto muziejaus direktorė, Vikrorija Kazlienė su kolegomis muziejininkais, Dubingių seniūnas Kęstutis Kaminskas, Dubingių bendruomenės nariai, kiti svečiai.

Parodą galima bus lankyti iki rugpjūčio 30 dienos.