Kultūra

2020.07.02 13:05

Čiurlionio provaikaitis pianistas Rokas Zubovas apsisprendė atsitraukti nuo nepaklusnumo idėjų

LRT.lt2020.07.02 13:05

Muzikos ir ekologijos festivalis „Nepaklusniųjų žemė“ šiemet Nidoje atgims nauju turiniu, programa ir pavadinimu „N žemė“. Vietos dvasios įkvėptas, elegantiškas, tačiau kartu ir demokratiškas festivalis Nidoje ketina apjungti gamtą, skirtingas meno sritis ir auditorijas, rašoma pranešime žiniasklaidai. 

Liepos 4–10 dienomis įvairiose Nidos vietose įsikurs menininkai, siūlantys pasinerti į kitokį poilsio ritmą. Pasak festivalio meno vadovo, violončelininko Mindaugo Bačkaus, festivalis atsinaujino natūraliai, todėl neišsižada buvusių idėjų.

„Kartu su Roku Zubovu, ilgamečiu „nepaklusniųjų“ vedliu, norėjome, kad festivalis nebūtų tik tradicija ar atostogų praleidimo forma. Norėjome netikėtumo, naujesnio ir nuoširdaus požiūrio, šviežumo, nesuvaidinto kūrybinio ir dvasinio artumo“, – sako M. Bačkus, šiemet festivalio programą kuriantis drauge su kūrybos partnere choreografe ir režisiere Agnija Šeiko.

Spalvinga ir kiek netikėta festivalio „N žemė“ programa apjungs įvairias meno formas – muziką, judesį, kiną, fotografiją, performansą, kvies ieškoti ryšio tarp žmogaus, miesto, istorijos ir meno. Pailsėti nuo jūros ir pliažo atgal į Nidos miestą iš viso kvies daugiau nei dešimt įvairių koncertų ir renginių.

Penkiolika metų festivalio vadovu ir įkvėpėju buvęs R. Zubovas džiaugiasi, kad festivalis nepaseno ir nesustabarėjo, netgi atvirkščiai, išlieka nenuspėjamas ir laukiamas.

„Šiemet jis ir vėl bus kitoks. Esu labai dėkingas, kad Mindaugas rado jėgų tęsti mūsų bendrą kelionę, net ir man apsisprendus, kad turiu kuriam laikui atsitraukti nuo man tokių brangių nepaklusnumo idėjų“, – teigia muzikantas R. Zubovas.

Renginiai prasidės šeštadienio pavakarę, kai ant Urbo kalno Nidos švyturio duris atvers Šeiko šokio teatro šokėjai. Interaktyvi šokio, muzikos ir šviesos instaliacija „In – contact“ vyks pačiame 29 metrų aukščio Nidos švyturyje. Meninis projektas vyks kasdien liepos 4–8 dienomis. Tai išskirtinis projektas, kuriamas kartu su vaizdo instaliacijų menininke iš Bulgarijos Albena Baeva.

Prieš pagrindinį atidarymo renginį menininkai Remigijus Treigys ir Benas Šarka atidarys savo pusantrų metų socialiniame tinkle vykusių fotodialogų parodą. Kalbėtis vaizdais kūrėjai ketina ir šio festivalio metu, Nidoje. Jųdviejų nespalvotos fotografijos papuošė oficialius festivalio „N žemė“ marškinėlius.

Atidarymo koncerte kompozitorius ir atlikėjas Svenas Helbigas kartu su fortepijoniniu kvartetu pristatys naujus ir jau žinomų savo kūrinių kamerinės muzikos versijas.

Valstybės dieną Nidos katalikų bažnyčioje skambės Algirdo Martinaičio oratorija „Gailestingumo altorius“. Devintą valandą Nidos gyventojai ir svečiai kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru ir Kauno vokaliniu ansambliu „Acusto“ krantinėje prie Vytauto Kernagio paminklo su viso pasaulio lietuviais giedos Tautišką giesmę.

Labiausiai intriguojanti ketvirtoji festivalio diena – visuomenei atvertame Nidos švyturyje skambės festivalio meno vadovo Mindaugo Bačkaus violončelė. Amerikiečio kompozitoriaus Davido Lango kūrinys „World to Come“ ir A. Martinaičio „Rojaus paukščiai“ taps dedikacija Kuršių nerijos gamtai ir trapios dermės su žmogumi išsaugojimui.

Naktinėjančius poilsiautojus nustebins nakties „Bolero“ ant būsimų Kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ pamatų. Prancūzų kompozitoriaus Maurice`o Ravelio kūrinys bus atliekamas keturiomis violončelėmis.

Šiemet visame pasaulyje minimos choreografės, padovanojusios šokio teatro estetiką, Pinos Bausch 80-osios gimimo metinės. Dar ankstyvą pavasarį, svečiuodamasis Klaipėdoje, ilgametis Pinos Bausch trupės šokėjas Daphnis Kokkinos aplankė Kuršių neriją ir pažadėjo čia sugrįžti, kad kartu su šokio profesionalais ir vietos bendruomene sukurtų spektaklį skirtą pasaulinei šokio legendai. Daphnis jau atvyko į Nidą ir kartu su Šeiko šokio teatro šokėjais bei Nidos šokių kolektyvu „Kalnapušė“ repetuoja ant Parnidžio kopos.

Nebus pamiršti ir muzikos improvizacijų mėgėjai – liepos 5 dieną į nepaprasta muzikinį vyksmą „Gy Va Ta“ įtrauks menininkas B. Šarka ir būrys muzikuojančių bičiulių.

Liepos 8 dieną džiazo virtuozai Arkadijus Gotesmanas ir Dmitrijus Golovanovas gyvai įgarsins komiko Haroldo Lloydo beveik prieš šimtą metų sukurtą nebylųjį filmą „Saugumas paskutinėje vietoje“.

Paskutinę festivalio dieną – provokuojamas ir ironiškas Ludwigo van Beethoveno 250-osioms metinėms skirtas koncertas „Beethoven in salsa“. „Los Secretos de Pablo“ pakvies sekti kompozitoriaus nežinomos kelionės Pietų Amerikoje pėdsakais.