Kultūra

2020.07.02 10:38

Po karantininio sąstingio – sukaktys ir jubiliejai: Nacionalinės filharmonijos sezonas bus mažiau suvaržytas, mažiau baugštus

LRT.lt2020.07.02 10:38

Vilniaus festivalio koncertais pralaužusi karantininio sąstingio ledus Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF) savo lankytojus jau kviečia į jubiliejinio, 80-ojo, koncertų sezono renginius, rašoma pranešime žiniasklaidai. 

Filharmonijos interneto svetainėje paskelbti 2020 metų rugsėjo–gruodžio koncertai. „Džiaugdamiesi įveiktais karantino iššūkiais ir sėkmingai įvykusiais Vilniaus festivalio koncertais, ne tik toliau rengiame vasaros koncertus įvairiuose Lietuvos miestuose, bet ir intensyviai ruošiamės rudeniui, gyvename ateinančio jubiliejinio sezono nuotaikomis“, – sako LNF vadovė Rūta Prusevičienė.

Nuo rugsėjo iki metų pabaigos vien LNSO publikai žada pristatyti 15 koncertinių programų. O iš viso iki Naujųjų metų LNF parengė per septyniasdešimt koncertinių programų, skambėsiančių pačioje Filharmonijoje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Šv. Jonų bažnyčioje, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Trakų pilies menėje, Paliesiaus dvare ir kitur.

„Visi tikimės, kad artėjantis naujasis sezonas bus kitoks: mažiau suvaržytas, mažiau baugštus, daugiau įkvėptas ir šventiškas – jubiliejinis!“ – antrina Modestas Pitrėnas, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas.

Sezoną numatyta pradėti rugsėjo 5 dieną. Filharmonijos Didžiojoje salėje tądien turėtų nuskambėti Amilcare`s Ponchielli operos „Lietuviai“ koncertinis atlikimas.

Vilniuje sulauksime įvairių iškilių pasaulio muzikų ir kolektyvų, kaip antai kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ su solistais Gidonu Kremeriu (smuikas) ir Alexandru Kantorowu (fortepijonas), vokalinio ansamblio „Queenʼs Six“, Lenkijos radijo kamerinio orkestro „Amadeusׅ“, pianistų Luko Geniušo, Mūzos Rubackytės, Goldos Vainberg-Tatz, Andriaus Žlabio, Guodos Gedvilaitės, Gabrieliaus Aleknos, Pinos Napolitano, smuikininkų Davido Nebelio, Ayleno Pritchino, altininkės Ūlos Ulijonos Žebriūnaitės, violončelininkų David Geringo, Caroline Stinson, Camille Thomas, kontrabosininko Romano Patkolo, vokalistų Edgaro Montvido, Justinos Gringytės, Jūratės Švedaitės-Waller, dirigentų Georgo Marko, Ernesto Hoetzlo, Olivier Grangeano ir kitų.

Keliuose koncertuose su Lietuvos kameriniu orkestru (LKO) solo smuiku grieš ir diriguos Sergejus Krylovas. Naujasis sezonas bus ypatingas jo vadovaujamam LKO – kolektyvas minės 60-ties metų jubiliejų, o pats S. Krylovas gruodį švęs 50-metį. LKO jubiliejinį sezoną Filharmonijoje pradės rugsėjo 26 dieną.

2020-ųjų ruduo Filharmonijoje bus apstus įvairių jubiliejinių koncertų. Solidžias sukaktis minės ne tik Filharmonija ir jos didžiausi kolektyvai – LNSO ir LKO. Ištisas koncertų ciklas „Beethovenui 250“ bus skirtas Ludwigo van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms, o programa „Gustavo Mahlerio dainos“ bus paminėtos G. Mahlerio 160-osios gimimo metinės. Ypač šviesiai prisiminsime savo šalies muzikus – Oną Narbutienę (90-osios gimimo metinės), Vytautą Laurušą (90-osios gimimo metinės) bei pernai mus palikusį Anatolijų Šenderovą. Populiariausių, o ir naujų dainų programa taps ryškiu šventiniu kompozitoriaus Mikalojaus Noviko 80-mečio akcentu.

Iš gegužės į spalį perkeltu koncertu „Simfoninė poema“ apie savo kūrybinės veiklos 20-metį primins Edgaras Montvidas. Pianistė Guoda Gedvilaitė koncertu „Muzikinės kryžkelės“ paminės savo veiklos 30-metį. Švęsime Lietuvos valstybinės muzikos mokyklos (dabar – Kauno Juozo Gruodžio konservatorija) įkūrimo 100-metį. Jubiliejus ir sukaktis koncertais įprasmins Valstybinis choras „Vilnius“ (50), Berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“ (60) ir „Ąžuoliuko“ muzikos mokykla (40), Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla (55).

Bilietus į šiuos renginius jau galima įsigyti internetu nuo liepos 1 dienos. Dalį rudens koncertų sudarys dėl karantino perkeltieji iš kovo–gegužės. Į juos klausytojų anksčiau įsigytieji bilietai galioja.