Kultūra

2015.11.11 20:49

Baigta tvarkyti Bernardinų kapinių koplyčios išorė

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.11 20:49

Baigta tvarkyti Vilniaus Bernardinų kapinių koplyčios išorė. XIX amžiaus klasicizmo koplyčioje, restauravus ir jos vidų, siūloma įrengti koncertų ar šarvojimo salę vilniečiams.

Koplyčia Vilniaus Bernardinų kapinėse dar prieš keletą metų, minint 200-ąsias kapinių metines, atrodė apgailėtinai – per stogą į pastato vidų bėgo vanduo, pro išdaužytus langus švilpė vėjai. Praėjusiais metais pradėję restauruoti koplyčią specialistai ją atkūrė pagal išlikusius autentiškus brėžinius.

„Fasado tinkas buvo lyg adatėlėmis išbadytas ir vietomis labai pažeistas. Tai turėjome tą tinką vietomis ir numušti, ir restauruoti, ir atstatyti“, – dalinosi „Lietuvos paminklai“ Projekto administravimo ir techninės priežiūros vadovas Petras Bartkus.

Prieš du šimtus metų Užupyje leidus įrengti miesto kapines, tuometė Vilniaus valdžia iškėlė sąlygą pirmiausia teritoriją aptverti. Manoma, kad neįprastą kapinių tvorą – kolumbariumą ir koplyčią – suprojektavo žymus Vilniaus architektas Žozefas Pusjė. Prieš daugiau nei dešimtį metų restauruojant vieną kolumbariumo dalį čia rasti palaikai perlaidoti kapinėse.     

„Koplyčios rūsyje yra įrengtos laidojimo nišos, čia jų yra apie 48. Jose buvo laidojami žmonės, kurie galbūt turėjo daugiau pinigų, galėjo paremti kapinių išlaikymą savo lėšomis“, – pasakojo Kultūros paveldo departamento vyr. valstybinė inspektorė Audronė Vyšniauskienė.

Kultūros paveldo departamento atstovė sako, kad laidojimą kolumbariume reikėtų atnaujinti, tačiau Vilniaus miesto savivaldybė turi įamžinti čia anksčiau laidotų žmonių atminimą. Galvojama ir apie koplyčios panaudą.

„Savivaldybė, kai bus sutvarkytas koplyčios interjeras, galėtų pagalvoti apie tai, kad koplyčios vidų paverstų galbūt koncertine sale Užupio gyventojams. O koplyčios rūsio patalpas galėtų panaudoti ir šarvojimo patalpoms“, – svarstė A. Vyšniauskienė.

Tačiau koplyčios vidus dar tik laukia restauracijos. Jei Vilniaus savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas toliau finansuos darbus, koplyčia bus baigta po dvejų metų.

Bernardinų kapinėse palaidota nemažai žymių Vilniaus universiteto profesorių,  kultūros ir visuomenės veikėjų. Įdomiausi paminklai restauruoti prieš keletą metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.