Kultūra

2020.07.01 22:10

Vilniaus vyriausias architektas nemano, kad Vokiečių gatvę ištiks Lukiškių likimas: miestiečiai gebės susitarti

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.07.01 22:10

Antradienį Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė Vokiečių gatvės rekonstrukcijos konkurso laimėtoją. Juo tapo projektas „Strassen-Platz“. Anot Vilniaus vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio, šiame projekte įžvelgtas didžiausiais potencialas. Tačiau dar nepaskelbus konkurso rezultatų savivaldybė sulaukė kritikos strėlių dėl konkurso sąlygų formulavimo.

M. Pakalnis pasakoja, kad Vilniaus Vokiečių gatvė pasižymi unikalia istorija. Gatvė atsirado, kai vokiečių pirkliai viduramžiais atsikraustė į Vilniaus senamiestį. Tuo metu ji buvo viena pagrindinių miesto gatvių – šiandien ją galima lyginti su Gedimino prospektu.

Karo metais gatvė ir jos pastatai nukentėjo. Todėl sovietų valdžia svarstė kaip sutvarkyti gatvę bei turėjo planą paversti ją bulvaru, kuris driektųsi nuo Aušros vartų.

„Ačiū Dievui, kultūrinė miesto bendruomenė pasipriešino ir tai liko toks kaip keistas elementas senamiesčio struktūroje“, – LRT TELEVIZIJAI nurodė M. Pakalnis.

Architektas aiškino, kad gatvė merdėjo iki tol, kol architektas Paulius Gaučas pasiūlė tokią gatvę, kokią ją matome šiandien – su perėjimu gatvės viduryje, kurio vienoje pusėje matyti sovietinis paveldas, kitoje – istorinis. Šis pokytis bei leidimas statyti lauko kavines, anot M. Pakalnio, atgaivino Vokiečių gatvę.

Vokiečių gatvės konkursas: istorija, dabartis ir žaluma

Paskelbus konkursą, anot M. Pakalnio, svarbiausia buvo trijų aspektų darna: istorijos, dabarties ir žalumos.

„Buvo tos trys pagrindinės dedamosios ir mes palikom autoriams, kad jie galėtų laisvai siūlyti įvarius šitų skirtingų aspektų komponavimo elementus“, – aiškino jis.

Konkurso dalyviai įvairiai sprendė šių elementų derinimą, tačiau išrinktas laimėtojas, komisijos manymu, turėjo didžiausią potencialą.

„Vieni kūrė labiau vizualinius pokyčius, kad atsirastų kažkokie labai vizualiai stiprūs elementai, kiti ėjo tokios minimalesnės pertvarkos kelius. Mes komisijoje iš tikrųjų turėjome ilgą diskusiją ir šis projektas visiems komisijos nariams pasirodė kaip didžiausią kūrybinį pagrindą, didžiausią potencialą turinti projektas, kuris gebės geriausiai šituos tris aspektus suderinti“, – nurodė architektas.

Taip pat skaitykite

Jo nuomone, Lukiškių aikštės likimas šios gatvės neištiks. Vilniaus vyriausiasis architektas tiki, kad miestiečiai dėl gatvės ir kaip ji turi atrodyti sugebės susitarti.

„Šita gatvė neturi to ideologinio krūvio, kurį turi Lukiškių aikštė, kai yra nesutariama, ar ji rekreacinė, ar ji labiau valstybės simbolis. Iš esmės, vieni tą laisvė nori labai institucionalizuoti, o kiti nori elgtis laisvai. Čia (Vokiečių gatvėje – LRT.lt) šito konflikto nėra, čia yra miestiečių erdvė, kurią miestiečiai nori naudoti. Ir manu, kad miestiečiai gebės susitarti“, - tikino jis.

Kritika konkurso organizatoriams: jeigu mes perkame batus, tai reikėtų ir prašyti batų

Dar nepaaiškėjus konkurso rezultatams, kritikos sulaukė konkurso organizatoriai – kraštovaizdžio ekspertai kritikavo savivaldybę, kad ši esą architektams nesuformulavo tinkamos užduoties.

Taip pat skaitykite

„Komisija pasirinko, taip atrodytų, tuos mažiausiai intervencinius pasiūlymus ir tas iš tikrųjų džiugina. Tada kyla klausimas, o kodėl to iš karto negalima buvo įrašyti į konkurso sąlygas ir pasakyti, kad jeigu mes perkame batus, tai, matyt, reikėtų ir prašyti batų, o ne daikto įkišti kojai.

Jeigu būtų iš karto įrašyti visi tie aplinkosauginiai apribojimai iš tų 18 projektų, kurie atkrito kaip netinkami, mes galėtume turėti 18 tinkamų projektų ir iš jų rinktis geriausią. Man visiškai nesuprantamas savivaldybės apsisprendimas neturėti gerų projektų, o orientuotis tokiu būdu“, - piktinasi „ICOMOS Lietuva“ komiteto narys Liutauras Stoškus.

Sostinės Vokiečių gatvė keisis: bus bandoma derinti ir istoriją, ir dabartį, ir žalumą

Vilniaus vyriausiais architektas nurodo, kad realūs pokyčiai Vokiečių gatvėje pasimatys po 2–3 metų.