Kultūra

2015.11.11 15:42

Parodoje atsiskleis 19 amžiaus Vilniaus transformacijos

LRT.lt2015.11.11 15:42

Vilniuje esančiame Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidaroma fotomenininko Juozapo Čechavičiaus (1818–1888 m. m.) atvykimo į Vilnių 150 metų datai paminėti skirta paroda. Tai pirmoji Lietuvos dailės muziejaus surengta paroda, kurioje išsamiai pristatoma didžioji fotografo kūrybinio palikimo dalis bei jo sklaida, rašoma pranešime spaudai.

Parodoje eksponuojama daugiau kaip pusantro šimto Vilniaus ir apylinkių nuotraukų originalų, sukurtų 1870–1885 m. Ištisus du dešimtmečius Juozapas Čechavičius buvo vienintelis Vilniaus fotografas, kūręs atvirame ore, ir tik jo dėka galime pamatyti, kaip prieš šimtmetį atrodė miestas, kaip jis tuo metu keitėsi. Greta industrinių miesto įvykių – naujų namų, tiltų statybų, Neries krantų sutvirtinimų, miesto vandentiekio ir kanalizacijos tiesimo, mugių, neišvengiamų griovimų įamžinimo – parodos lankytojai pirmą kartą pamatys ir Rusijos imperatoriaus Aleksandro III apsilankymui Vilniuje 1884 m. dekoruotų gatvių vaizdus.

Parodos kuratorius, fotografo kūrybos tyrinėtojas Dainius Junevičius pabrėžia, kad iš daugelio kitų to laikotarpio fotografų J. Čechavičių išskiria jo atvirumas ir imlumas fotografijos meno naujovėms, veržlus dalyvavimas Europos ir Rusijos fotografų parodose, narystė Prancūzijos fotografijos draugijoje.

Rengdamas parodą jos kuratorius išsiaiškino daugelį iki šiol nežinomų fotografo biografijos iki atvykimo į Vilnių bei veiklos Vilniuje faktų, atrado du iki tol nežinomus jo nuotraukų aplankus, saugomus Rusijos Dailės akademijos mokslinėje bibliotekoje.

Parodoje greta nuotraukų pirmą kartą eksponuojami J. Čechavičiaus biografiją ir veiklą nušviečiantys archyviniai dokumentai, šeimos albumo nuotraukos, autoportretai, asmeninis fotografo spaudas, Alfredo Romerio ranka piešta karikatūra iš „linksmųjų piešinių“ aplanko, atvirukai. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt