Kultūra

2020.07.02 19:48

Jonas Sakalauskas apie Noreikos biustą: įvykiui teikiu didelę ir asmeninę reikšmę

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.07.02 19:48

Liepos 2-ąją Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) vyko labdaros vakaras, skirtas operos legendos Virgilijaus Noreikos atminimui įamžinti – biusto idėjai įgyvendinti. „Noreika buvo mano mokytojas, tad šiam įvykiui teikiu didelę ir asmeninę reikšmę“, – LRT.lt teigia LNOBT vadovas Jonas Sakalauskas.

Rugsėjo 22 dieną, kai garsusis tenoras būtų minėjęs savo 85-ąjį gimtadienį, LNOBT Raudonosios fojė balkone ketinama atidengti skulptoriaus Gedimino Piekuro sukurtą memorialinį biustą. Pasak J. Sakalausko, šis biustas – tarsi Vilniaus klubo dovana Teatrui. Būtent klubas organizuoja lėšų rinkimą.

J. Sakalauskas LRT.lt teigė, kad sumanymui įgyvendinti jau surinkta apie 10 tūkst., o kūriniui sukurti reikia 14 tūkst. eurų. Didelė dalis pinigų surinkta parduodant bilietus į labdaros vakarą, o norintieji prisidėti, kurie negali dalyvauti koncerte, perveda lėšas į tam skirtą sąskaitą.

Biustą kurs skulptorius Gediminas Piekuras. Šį autorių pasirinko pati V. Noreikos žmona Loreta Bartusevičiūtė-Noreikienė. „Piekuras yra pateikęs eskizą, bet paskutiniai potėpiai – šią vasarą, – teigė J. Sakalauskas. – Skulptūra bus daugiau realistinio stiliaus. Nors yra ir interpretacijos, tie, kas pažįsta Noreiką, jį atpažins.“

J. Sakalauskas teigia daug diskutavęs su architekte Lada Markejevaite, LNOBT pastato architektės Elenos Nijolės Bučiūtės ir pastato dailininko dizainerio Jurijaus Markejevo dukra bei autoriaus teisių paveldėtoja. „Manome, kad kūrinys organiškai įsilies į teatro interjerą“, – teigia J. Sakalauskas.

Biustas bus pastatytas arba prie pirmųjų laiptų, arba LNOBT Raudonosios fojė balkone. Netoliese jau stovi dirigento Jono Aleksos skulptūra. „Galbūt ateityje tame fojė atsiras ir daugiau ryškių operos ir baleto asmenybių įamžinimo ženklų – biustų ir bareljefų“, – planais su LRT.lt dalijosi J. Sakalauskas.

Kaip tvirtino pašnekovas, V. Noreika – viena ryškiausių praeito šimtmečio operos figūrų. Jis yra begalės apdovanojimų laureatas, svarų indėlį palikęs tiek kaip dainininkas, tiek kaip pedagogas. „Beje, jis – bene ilgiausiai teatrui vadovavęs žmogus, jo vadovavimo metu teatras tiesiog žydėjo“, – komentavo J. Sakalauskas. Tad, kaip teigia pašnekovas, svarbu, kad ateinančios kartos neužmirštų V. Noreikos.

„Jis buvo mano mokytojas magistro studijose. Trečią dieną po to, kai pradėjau vadovauti Nacionaliniam operos ir baleto teatrui, jis paliko mus, teko organizuoti laidotuves, – prisimena pašnekovas. – Jaučiu jam didelę pagarbą. Jo atminimo įamžinimui teikiu didelę ir asmeninę reikšmę.“

Visi labdaros vakaro muzikinėje programoje koncertuosiantys solistai – prof. V. Noreikos dainavimo pamokų ragavę atlikėjai: Edgaras Montvidas, Kristianas Benediktas, Jovita Vaškevičiūtė, Eugenijus Chrebtovas, Tomas Pavilionis ir kt. Pasak J. Sakalausko, būtent E. Montvidas iškėlė V. Noreikos atminimo įamžinimo biustu mintį. Koncerto programoje – žinomi kūriniai, operų arijos ir duetai, prie kurių vienaip ar kitaip kaip pedagogas prisilietė V. Noreika.