Kultūra

2020.06.30 16:44

Minime Czeslawo Miloszo 109-ąsias gimimo metines: priesakas rūpintis Vilniaus daugiataučiu palikimu

LRT.lt2020.06.30 16:44

Antradienį minime Nobelio premijos laureato, įžymiausio 20 a. antrosios pusės lenkų poeto Czeslawo Miloszo 109-ąsias gimimo metines. Emigravęs į Vakarus, Lenkijoje C. Miloszas buvo uždraustas, jo knygos buvo neprieinamos net bibliotekose.

C. Miloszas gimė Lietuvos dvarininkų namuose prie Nevėžio. „Iš šio tradicinio bajorų dvaro išsinešė stiprų prigimtinės, lokalios, organiškos Lietuvos kultūros pojūtį – pasaulio, kurio vėliau išryškėjęs sudėtingumas ir priešpriešos tapo viena tvariausių C. Miloszo kūrybos ir mąstymo versmių“, – rašo Mindaugas Kvietkauskas.

Emigravęs į Vakarus, Lenkijoje C. Miloszas buvo uždraustas, jo knygos buvo neprieinamos net bibliotekose. Poetui gavus Nobelio premiją, jis pripažintas ir tėvynėje – po trisdešimties metų pertraukos Lenkijoje vėl pradedamos skelbti jo knygos.

Bene žinomiausia C. Miloszo knyga – 1953 m. Prancūzijoje išleistas „Pavergtas protas“. Ji iki šiol laikomas viena įtakingiausių stalinizmo studijų, kritikų knyga vertinama ir dėl įtaigios autoritarizmo, galios patrauklumo inteligentijai analizės.

Rašytojo kūryba žinoma daugelyje šalių. Jo knygos verčiamos į įvairias pasaulio kalbas. Tarp C. Miloszo vertėjų į lietuvių kalbą – Tomas Venclova, Almis Grybauskas, Rolandas Rastauskas, Vyturys Jarutis, Algis Kalėda, Sigitas Geda, Juozas Kėkštas, Mindaugas Kvietkauskas ir kt.

Lietuvoje C. Miloszas lankėsi dar tris kartus. 1999 m. atidarė Šeteniuose įkurtą jo vardu pavadintą kultūros centrą – rekonstruotą vieną iš buvusių gimtinės pastatų jau sutvarkytame dvaro parke. Paskutinį kartą, 2000-ųjų spalį, būdamas Vilniuje ir sakydamas kalbą Rotušėje, perdavė priesaką jauniems lietuviams rūpintis šio miesto tradicija ir jo daugiataučiu palikimu.

Mirė sulaukęs devyniasdešimt trejų. Palaidotas Krokuvoje, tėvų pauliečių Skalkos vienuolyno kriptoje.

Dokumentinis filmas „Česlavo Milošo sugrįžimas“:

Dokumentinis filmas „Česlavo Milošo sugrįžimas“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.