Kultūra

2020.06.29 23:20

Ministerija palaiko Architektūros muziejaus idėją, tačiau duoti lėšų nežada

Jūratė Anilionytė, Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.29 23:20

Architektūros meno taryba pritarė siūlymui Kaune, buvusio centrinio pašto muziejaus pastate Laisvės alėjoje, kurti Architektūros muziejų. Jo iniciatoriai sako, kad toks muziejus turėtų būti nacionalinis ir dalį lėšų jam steigti ir išlaikyti būtų skiriama iš valstybės biudžeto.

Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė sutinka, kad tokio muziejaus Lietuvai reikia, tačiau abejoja, ar ministerija turėtų būti jo savininkė ar steigėja.

Kultūros ministerijos įkurta Architektūros meno taryba nusprendė, kad Lietuvos architektūros muziejus arba centras turėtų būtų steigiamas Kaune, pernai uždarytame centriniame pašte. Toks muziejus veikė Vilniuje iki 2006-ųjų, vėliau buvo uždarytas, o eksponatai – išdalyti.

„Lietuva su Albanija yra vienintelės iš Europos valstybių neturinčios architektūros muziejaus. Visa tai, ką mes vadiname architektūros paveldu, yra išmėtyta po įvairius muziejus, o šiuolaikinės, gyvosios architektūros mes apskritai neturime nieko – tiek artefaktai dingo, išnyksta“, – aiškina architektas Audrys Karalius.

Architektūros muziejaus iniciatoriai sako, kad jis turėtų būti nacionalinės svarbos, valdytojas galėtų būti fondas, biudžetą sudarytų valstybės ir privačių rėmėjų lėšos. Kultūros viceministrė I. Veliutė sutinka, kad architektūros muziejaus reikia – projektas gavo valstybei svarbaus statusą, bet abejoja dėl jo finansavimo valstybės lėšomis.

„Jis atsidūrė greta tokių objektų kaip Tautos namai, Sapiegų rūmai, Nacionalinė filmoteka, todėl aš manau, mes iš savo pusės ką galime padaryti, tai ir darome. Ar ministerija turėtų būti visų naujai steigiamų viešų ar kultūros įstaigų ar muziejų savininkė ir steigėja? Tai turbūt didelis klausimas. Greičiausiai ne“, – nurodo I. Veliutė.

„Kultūros ministerijai palinkėčiau logikos ir nuoseklumo. Žengdama vieną logišką žingsnį ir įkurdama Architektūros meno tarybą po savo sparnu, Kultūros ministerija turėtų žengti ir antrą žingsnį, o ne kaboti ore – tai būtų Architektūros muziejaus įsteigimas“, – atkerta A. Karalius.

Architektas sako, muziejus galėtų pradėti veikti jau šį rudenį, pradžioje jis galėtų užimti maždaug pusę pastato – čia veiktų ekspozicijų salės, edukacinės ir diskusijų klasės, kitos patalpos būtų nuomojamos viešbučiui, restoranui ar menininkų studijomis.

Anksčiau planuotas parduoti į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą įtrauktas Kauno centrinio pašto pastatas priklauso susiekimo ministerijai, šią savaitę planuojamas darbo grupės posėdis dėl jo ir Klaipėdos pašto pastato įveiklinimo.