Kultūra

2020.06.30 20:31

Lietuvoje gimusi viena elektroninės muzikos pionierių – atsispyrusi teremino išradėjui, liko ištikima jo sukurtam instrumentui

Indrė Kaminckaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.06.30 20:31

Vilniuje gimusi viena elektroninės muzikos pionierių Clara Reisenberg, būdama ketverių, tapo jauniausia smuiko specialybės studente per visą Sankt Peterburgo karališkosios konservatorijos istoriją. Smuikininke dėl sveikatos problemų jai, deja, nebuvo lemta tapti, tačiau laimingu bilietu atgal į muziką tapo naujoviškas, tuo metu negirdėtas instrumentas – tereminas.

Deja, nenorėdama turėti nieko bendro su naujausiomis meno tendencijomis, Clara liko muzikos istorijos paraštėse.


LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus prisiminti ir pagerbti Lietuvoje gimusius, gyvenusius ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusius iškiliausius litvakus. Dvyliktasis pasakojimas yra skiriamas Clarai Reisenberg-Rockmore.

„Savo atėjimu Clara Reisenberg pasaulį pagerbė 1911-tų metų kovo 9 dieną“, – taip knygoje „Lietuvos vizionierės. 10 įspūdžiografijų“ rašo jos autorė Elena Gasiulytė.

Jis buvo ir, mano žiniomis, yra vienintelis muzikos istorijoje, kuriuo grojama, neliečiant paties instrumento.

Viena elektroninės muzikos pionierių Clara, vėliau pakeitusi pavardę į savo sutuoktinio – Rockmore, gimė Vilniuje. Jau po dešimtmečio ji su šeima išsilaipino iš laivo Niujorke. Sulaukusi 4-erių, Clara tapo jauniausia smuiko specialybės studente per visą Sankt Peterburgo karališkosios konservatorijos istoriją. Tačiau pasaulyje ji išgarsėjo dėl visai kito instrumento, kadangi smuiku groti jai, deja, nebuvo lemta. Laimingu bilietu atgal į muziką tapo naujoviškas, tuo metu negirdėtas instrumentas – tereminas.

„Jokio kito kelio nei smuikininkės ji sau, turbūt, jau nuo mažens nematė. Su šeima išvykusi į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), ji dar šiek tiek tęsė smuiko studijas, tačiau tada jai prasideda labai keistos sąnarių problemos – ji tiesiog fiziškai nebegali groti smuiku“, – pasakoja rašytoja E. Gasiulytė.

„Jis buvo ir, mano žiniomis, yra vienintelis muzikos istorijoje, kuriuo grojama, neliečiant paties instrumento, – intriguoja E. Gasiulytė. – Pati Clara tuo metu buvo žinomesnė nei instrumento kūrėjas – Leonas Tereminas. To instrumento sinonimas labiau buvo Clara, kuri juo grojo ir padėjo jį tobulinti. Ji buvo vadinama teremino diva.“ Apie Clarą žmonės JAV žinojo daugiau nei apie instrumento kūrėją, inžinierių iš Rusijos L. Tereminą.

Ji dar šiek tiek tęsė smuiko studijas, tačiau tada jai prasideda labai keistos sąnarių problemos – ji nebegali smuiku groti tiesiog fiziškai.

Nors L. Tereminas keletą kartų piršosi Clarai, ji 1933 m. susituokė su advokatu Robertu Rockmore. Ši pavardė ir tapo Claros sceniniu vardu.

Teremino diva pasirinko keistoką būdą populiarinti šį elektroninės muzikos instrumentą. Nors grojo tikru technikos stebuklu, visiškai nebuvo atvira naujovėms. Ji šiuolaikiškomis priemonėmis bandė išgauti kuo labiau klasikinį efektą ir visada bandė įbrukti tereminą į didžiąsias klasikos koncertų sales.

Ji šiuolaikiškomis priemonėmis bandė išgauti kuo labiau klasikinį efektą ir visada bandė įbrukti tereminą į didžiąsias klasikos koncertų sales.

„Buvo labai įdomus jos pasirodymų kontrastas – labai keistas, toks vaiduokliškas elektroninis ar tarsi kompiuterinis garsas, o pati skambanti melodija buvo, pavyzdžiui, Bachas. Tuo ji ir yra išskirtinė elektroninės muzikos kontekste, jog visai nesiekė, kad pati muzikos kompozicija būtų naujoviška, tačiau naudojo labai naujovišką muzikos instrumentą“, – pasakoja rašytoja.

Vis dėlto, kaip teigia E. Gasiulytė, galbūt todėl Clara Rockmore, deja, liko muzikos istorijos paraštėse. „Kaip taip gali būti, kad elektroninis instrumentas labai modernus, o jinai pasirenka groti klasikinį repertuarą. Ją tiesiog labai sunku prie kažko priskirti, – įsitikinusi knygos „Lietuvos vizionierės. 10 įspūdžiografijų“ autorė Elena Gasiulytė. – Prie visai klasikinių muzikantų jos priskirti taip pat negalima.“

Pasakojimo apie Clarą Reisenberg-Rockmore klausykitės ir radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius