Kultūra

2020.06.29 13:39

Paroda buvusiame kalėjime: ją apžiūrėti galima tik nardant

Ignas Kinčinas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.29 13:39

Estijos šiaurėje šalia nedidelio Rummu miestelio esančiame buvusiame kalėjime surengta netradicinė paroda. Dalis kalėjimo yra apleistame karjere po vandeniu, tai ir patraukė menininkų dėmesį.

Žmonėms, kurie sako, kad meno parodos būna nuobodžios, pora Estijos menininkų siūlo didelę parodą po vandeniu. Daugiausia eksponatų – stiklo skulptūros ir darbai. Pasak menininkų, tokia netradicinė parodos vieta leidžia patirti daugiau pojūčių ir labiau susimąstyti.

Parodos pavadinimas „Po vandeniu. Mėnulyje“, pasak stiklo darbų menininkės Maarja Maemets, parodo, kad ši patirtis primena kelionę po vandeniu arba į Mėnulį. Jai šios patirtys atrodo labai panašios: „Nesu buvusi Mėnulyje, tačiau įsivaizduoju, kad jausmas turėtų būti panašus.“ „Be to, kadangi čia yra buvęs kalėjimas, žmonės buvo kalinami daug metų, tai tampa ir kelione po žmogaus vidų“, – kalbėjo menininkė.

Per Sovietų okupaciją šiame užlietame karjere buvo įkurti du kalėjimai, jų kaliniai sudarė didžiąją dalį darbo jėgos. Kasinėjimai buvo baigti ir 2012-aisiais kalėjimai uždaryti. Vandens lygis pakilo labai greitai, net nespėta ištuštinti kalėjimo pastatus. Šio telkinio teritorija gana didelė, tad tai labai traukia menininkus, o lankytojai tikriausiai norės čia atvykti ne vieną kartą.

Anot M. Maemets, paroda įdomi ir tuo, kad tai nėra įprasta paroda galerijoje, kurios apžiūrėjimui pakanka vieno karto. „Čia neįmanoma visų eksponatų pamatyti vienu kartu, todėl, norint pajusti visą parodą, reikia grįžti. O galbūt pirmą kartą apžiūrėsite tik vieną eksponatą, kitą antrą, tada trečią“, – pasakojo menininkė. Ji teigia, kad galima grįžti ir ilgai mėgautis vienu eksponatu.

Ši vieta jau daug metų vasaromis žmones traukia maudytis, degintis ir džiaugtis kitomis vandens pramogomis.

Ši vieta vadinama Mėlynąja Baltijos lagūna. Pasak Rummu pramogų centro naro Sanderio Kivislego, po vandeniu esantys pastatai – vieni unikaliausių pasaulyje. „Niekas nėra nardęs po povandeninį kalėjimą. Į vidų galima patekti plaukiant per langus, per duris ar tiesiog plaukioti po magišką povandeninį mišką. Galima stebėti skirtingas žuvų rūšis, o dabar dar ir meno parodą“, – teigė S. Kivislegas.

Pasak interneto svetainės, norintiems čia atvykti ir išbandyti nardymo pramogas vertėtų užsiregistruoti iš anksto, nes norinčiųjų netrūksta.

Plačiau – reportaže:

Žinios. Koronaviruso aukų – virš pusės milijono
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.