Kultūra

2015.11.10 16:22

Miesto politikų valia Kauno kamerinis teatras tampa viešąja įstaiga

ELTA2015.11.10 16:22

Iš beveik prieš keturiasdešimt metų susikūrusio saviveiklinio kolektyvo vėliau tapęs biudžetine įstaiga, kuriai steigėja – Kauno miesto savivaldybė – per metus atseikėdavo veiklai apie 800 tūkstančių litų, Kauno kamerinis teatras artimiausiu metu virs viešąja įstaiga. Taip nusprendė antradienį posėdžiavusi Kauno miesto taryba.

Tiesa, ne visi jos nariai sutiko su tokiu sprendimu. Opozicijos flangas – Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija – siūlė neskubėti priimti sprendimo dėl biudžetinės įstaigos veiklos nutraukimo. Tačiau miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius Virginijus Mažeika teigė, jog tiesiogiai pertvarkyti biudžetinę įstaigą į viešąją neleidžia teisės aktai. Todėl nutraukiama biudžetinės įstaigos veikla ir kuriama viešoji įstaiga Kauno kamerinis teatras.

„Teatrui nesvarbi teisinė forma. Žiūrovui – irgi, jam svarbi spektaklio kokybė. Viešosios įstaigos statusas verčia teatrą atkakliau ieškoti geresnių sprendimų ir kelti veiklos kokybę“, – teigė V. Mažeika.

Konservatoriai dar siūlė pirmiausia apklausti kultūros bendruomenę, sužinoti, kaip ji vertina politikų siūlymus reorganizuoti teatrą, o tik tada priiminėti konkrečius sprendimus. „Kalbam, kad Kaune reikia geriau puoselėti kultūrą, o dabar priimam žiaurų sprendimą nutraukti teatro veiklą“, – oponavo valdantiesiems vienas iš Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Jonas Koryzna.

Bet dvi mokslų daktarės iš „Vieningo Kauno“ sudarytos Kauno politinės daugumos jam paprieštaravo. „Teatras uždaromas tik vienai dienai, o kitą dieną bus atidaryta viešoji įstaiga. Toks statusas skatina visą teatro bendruomenę aktyviai veikti, ieškoti įvairesnių formų ir daugiau užsidirbti. Galiu užtikrinti, jog niekas Kauno kamerinio teatro nežlugdo ir kolektyvo neardo. Aktoriai ir visas personalas nebus atleidžiami – jie bus perkelti į naująją įstaigą“, – sakė Kauno miesto tarybos Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė dr. I. Pukelytė.

Jos kolegė miesto taryboje dr. Rasa Šnapštienė siūlė politikams „baigti spekuliacijas ir atmesti laidotuvių stilių“. Jos teigimu, įstaigos reorganizacijos tikslas – „finansinis tvarumas ir savivaldybės ribotų išteklių tikslingas panaudojimas“.

Anot specialistų, tapus viešąja įstaiga, teatrui bus paprasčiau dalyvauti įvairiuose konkursuose ir programose, siekiant pritraukti papildomą finansavimą. Be to, viešosios įstaigos turi galimybę uždirbtas lėšas kaupti savo sąskaitoje ir operatyviai naudoti kūrybiniams ar gamybiniams reikalams.

„Šis kelias teatrui atvers naujas perspektyvas ir galimybes. Pavyzdžiui, Kauno kameriniam teatrui praėjusiais metais iš miesto biudžeto buvo skirta daugiau nei 240 tūkst. eurų. Kauno mažasis teatras, turintis viešosios įstaigos statusą, iš miesto biudžeto gavo dešimt kartų mažesnę sumą, tačiau sugebėjo beveik tiek pat lėšų prisitraukti iš savo veiklos“, – akcentavo Kauno mero pavaduotojas Simonas Kairys.

Kauno kamerinio teatro tiesioginės veiklos pajamos 2014-aisiais sudarė vos 16 proc. viso teatro metinio biudžeto. Didžiąją dalį biudžeto – daugiau nei 80 proc. – sudarė savivaldybės parama. Tuo tarpu viešoji įstaiga „Kauno mažasis teatras“ iš savivaldybės biudžeto gavo 38 proc. lėšų, o 62 proc. užsidirbo pati.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.