Kultūra

2020.06.25 16:43

ŠMC kiemelyje – monumentas sapnui, sostas prižiūrėtojui iš Venecijos bienalės ir orą filtruojančios kaukės

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.06.25 16:43

Kartais norint pasivaikščioti po skulptūrų parkus ar kiemus tenka vykti už miesto ar bent jau už jo centro. O štai mūsų kolegos sostinėje užsuko pasižvalgyti po senamiestyje esančio Šiuolaikinio meno centro skulptūrų kiemą.

Gal kiek pasislėpęs, bet Vilniaus senamiesčio širdyje įsikūręs Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skulptūrų kiemas. Čia eksponuojama 12 menininkų darbų. Kiemas jau kelerius metus atviras lankytojams.

ŠMC kuratorė Neringa Bumblienė pasakoja, kad, ruošdamiesi rekonstrukcijai, darbuotojai nemažai sklaidė archyvinę medžiagą ir domėjosi, kaip pastatas architekto Vytauto Edmundo Čekanausko buvo suprojektuotas originaliai. „Fotografijose radome, kad kiemas iš tikrųjų ir buvo suprojektuotas kaip skulptūrų kiemas. Tad nusprendėme atsigręžti į originalų architekto brėžinį ir sugrįžti prie pilno architektūrinio ansamblio“, – teigė N. Bumblienė.

Viena kieme esančių skulptūrų – Antano Gerliko kūrinys „Statiniai“. Tai yra 2016 metų kūrinys, kuris prieš tai buvo eksponuotas ŠMC Antano solo parodoje. „Įdomi pati kūrinio atsiradimo istorija, nes menininkas šią struktūrą susapnavo sapne ir galiausiai tokią ją išliejo iš betono“, – pasakoja ŠMC kuratorė. Kūrinys labai sunkus, tačiau atrodo elegantiškas ir lengvas. „Tai yra toks tarsi monumentas balsui sapne, būdas susisiekti su kažkuo, kas yra ne čia ir ne dabar“, – tvirtino N. Bumblienė.

Dar viena ŠMC skulptūrų kiemo skulptūra – menininko Augusto Serapino kūrinys „Kėdė parodos prižiūrėtojui“. Šis kūrinys pirmąkart buvo pristatytas 58-osios Venecijos bienalės parodoje „Kad gyventum įdomiais laikais“. Inspiracijos šaim kūriniui yra atkeliavusios iš įvairių paplūdimio kėdžių, kurias menininkas matė paplūdimiuose, internete. „Pati struktūra paveikta egzistuojančių kėdžių, tačiau ši – pritaikyta būtent parodos prižiūrėtojui“, – teigė N. Bumblienė. Šiuo kūriniu atsigręžiama į parodos prižiūrėtoją, kuris paprastai parodoje lieka nematomu veikėju. „Šįkart menininkas sukeičia situaciją, apverčia ją aukštyn kojomis ir paprašo parodos prižiūrėtojo užlipti ant kėdės ir būti labiausiai matomu parodoje“, – komentavo ŠMC kuratorė.

Aliuminis, plienas ir bronza susilieja ispanų menininko Fernando Sánchezo Castillo kūrinyje „Gernikos sindromas – Azor“. Skulptūra pagaminta iš 1939–1975 metais Ispaniją valdžiusio diktatoriaus Francisco Franco jachtos „Azor“ dalių. „Menininkas tą laivą supakuoja į tokius panašios masės kubus ir kaskart eksponuoja skirtingose konsteliacijose“, – kalbėjo N. Bumblienė. ŠMC kieme autorius sudėliojo kvadratą. Pasak pašnekovės, „šiais laikais pasaulyje matome tiek agresijos nukreiptos prieš įvairias socialines grupes, įvairias tautas, kalbame kartais pavojingai 1930 metų žodynu, ir visa tai turbūt visiems kelia nerimą.“

Naujausias kūrinys skulptūrų kieme – menininkės Vaivos Grainytės haiku iš pernai išleistos poezijos knygos. Vienas eilėraščių skamba taip: „Žvaigždės pilnos bakterijų, jos suraugins dangų, Žvaigždės pavers dangų begaliniu rūgpieniu.“ Pasak ŠMC kuratorės, skulptūrų kiemo kontekste jis išsiskiria tuo, kad tai yra tekstinis kūrinys.

Kūrinys tampa laikinos pertvaros, atsiradusios nugriovus suirusią mūrinę sieną, skyrusią skulptūrų kiemą nuo Mėsinių gatvės, dalimi. „Kūrinys atsirado taip visiškai organiškai istorijai ir gyvenimui formuojant tą kiemą“, – teigia N. Bumblienė.

Kieme yra ir valstybinės oro kokybės tyrimo stotis, kurios numeris – 0001. „Tai – veikianti oro kokybės stotis, kuri čia stovėjo dar iki įsikuriant skulptūrų kiemui“, – komentuoja ŠMC kuratorė. Lietuvių menininkų duetas Pakui Hardware sukūrė specialų kūrinį, pritaikytą šiam oro kokybės matavimo nameliui, stočiai. „Menininkus inspiravo įvairūs brėžiniai, kuriuos jie rado internete apie galbūt ateities, o gal ir dabarties jau įvairius filtrus“, – kalbėjo ŠMC kuratorė. Tai – filtrai, kurie, užsidėjus įvairias kaukes, filtruotų oro taršą ir taip padėtų išgyventi mieste.

Tai – tik kelios skulptūros iš dvylikos stovinčių šiame kieme. Dalis kūrinių čia patenka iš ŠMC eksponuotų parodų, kiti sukurti kitomis progomis. Norintys jas pamatyti, gali čia užsukti patys arba apsilankyti specialiai organizuojamose skulptūrų kiemo ekskursijose.

Plačiau – reportaže:

Nežino ir dalis vilniečių: į ŠMC kiemą kviečia net 12 skulptūrų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.