Kultūra

2020.06.22 16:01

Jonas Sakalauskas pristatė naują LNOBT sezoną: turime pakankamai resursų „atlaikyti“ šiuos metus

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.06.22 16:01

Pirmadienį LNOBT vasaros terasoje vyko Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatro (LNOBT) spaudos konferencija, kurioje pristatytas būsimas 101-asis sezonas. „Esame vieni pirmųjų atsidariusių“, – kalbėjo teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas.

100-tąjį sezoną LNOBT uždarė koncertu tuščioje salėje. Šį sezoną bus minimas ir Operos šimtmetis. „Nuo liepos 6 dienos startuojame bendrame renginyje su Valdovų rūmais, o nuo rugpjūčio veiksime ir pačiame teatre, esame vieni pirmųjų“, – kalbėjo teatro generalinis direktorius Jonas Sakalauskas.

Teatro gen. direktoriaus pavaduotoja, Meninės veiklos departamento vadovė Jurgita Skiotytė LRT.lt tvirtino, kad bilietai į rugpjūčio mėnesio premjeras jau yra išparduoti. Pasak jos, LNOBT telpa tūkstantis žiūrovų. Jei rekomendacijos nepasikeis, LNOBT žada stengtis, kad visi tūkstantis žiūrovų kiekvieną spektaklį ir pamatytų. Kokiais būdais tai bus daroma, pašnekovė neatskleidė.

LNOBT generalinio direktoriaus pavaduotojas rinkodarai Audrius Kundrotas LRT.lt sakė, kad LNOBT per karantiną negautos pajamos – apie milijonas eurų. Pasak jo, buvo atšaukti 53 teatro, o apskritai – 59 renginiai. Vidutinė bilieto kaina – apie 19 eurų. Vieno spektaklio vertė – apie 10 tūkstančių eurų.

J. Sakalauskas sakė, kad turi pakankamai resursų „atlaikyti“ šiuos metus, tačiau jis yra įsitikinęs, kad siūlymai „mažinti, karpyti“ biudžetą būtų pražūtingi. Tačiau, anot jo, supratimas yra tiek iš Vyriausybės, tiek iš visuomenės. Pasirodžiusi išlyga greičiausiai leidžia užpildyti visą teatrą, parūpinant apsaugines kaukes kiekvienam.

LRT.lt J. Sakalauskas teigė, kad LNOBT negresia tokia situacija, kad nebūtų mokami atlyginimai ar neįvyktų spektaklių premjeros, bet „Vyriausybės pagalbos tikrai reikės.“ Pasak jo, LNOBT lankomumas labai geras, tad situacija nėra tokia bloga kaip kai kurių kitų kultūros įstaigų. „Antros viruso bangos tikrai nesinorėtų, o antros pagalbos bangos tikrai reikėtų“, – LRT.lt tvirtino pašnekovas.

„Teatro bendruomenė išsiilgusi meno. Kovo mėnesį mąstėme vienaip, teko daug ką keisti kiekvieną savaitę. Visos problemos jau yra praeityje“, – teigė J. Sakalauskas.

Operos meno vadovas Sesto Quatrini teigė, kad dirbti su naujuosu sezonu buvo itin sudėtinga: „Visi teatrai patyrė šį iššūkį, pavyko išsaugoti didžiąją dalį premjerų, nes šis teatras – puiki komanda.“ Svarbus akcentas – perkeltoji „Ana Bolena“, tai, anot S. Quatrini, yra šedevras. Teatras turės naują „Traviatos“ pastatymą – tai bus įdomios stilistikos pastatymas, „klasikinis, bet ne senamadiškas“. Anot jo, lietuviai turi didžiuotis savo teatru, nes Italijoje teatrai dar net negalvoja apie atsidarymą.

Kitas sezonas gausus įvairių įvykių. „Man buvo svarbu, kad teatras turėtų jauną gabų dirigentą“, – kalbėjo S. Quatrini, žadėdamas daugiau būti Lietuvoje – daugiau dirbti tiek kaip vadovas, tiek kaip dirigentas. „Ana Bolena“ bus dviejų sudėčių – viena absoliučiai lietuviška, kita – su italų atlikėjais. Kita svarbi premjera – „Traviata“.

Pastatymą dovanos Fabio Cerera, kuris atsiveš didelę itališką komandą. Bus stengiamasi sezone pakviesti tarptautinėje scenoje liaupsinamus lietuvius. Verdi „Requiem“ vyks sausio 13-ąją. Bus rodomas „Carmen“. Grįžta keli jau kurį laiką nerodyti spektakliai, ryškiausias jų – Halevy „Žydė“.

Gala koncertų žvaigždės – sopranai. Asmik Grigorian su Armėnijos operos žvaigždėmis atliks Armėnijai skirtą koncertą. Antrajame koncerte dainuos Olga Peretyatko, 8 metus gyvenusi ir Lietuvoje.

Ričardas Šumila teigė, kad „Traviatoje“ Alfredo vaidmenį atliks Edgaras Montvidas. Pasirodys ir Justina Gringytė, ir Kostas Smoriginas, kitame sezone – Ieva Prudnikovaitė, dar vėliau – Violeta Urman.

Martynas Rimeikis teigė, kad svarbu išsaugoti balansą tarp klasikinio ir šiuolaikinio repertuaro. „Mūsų teatras yra vienintelis, kuris gali profesionaliai statyti klasikinį baletą kurti“, – teigė M. Rimeikis. Pasak jo, visi turime refleksijas dėl karantino laikotarpio. Ir jam būtent tai iššaukė norą pastatyti Igorio Stravinsky`io „Šventąjį pavasarį“. Pasak jo, trupę nuolat papildo Čiurlionio menų mokyklos auklėtiniai, būna skelbiami tarptautiniai konkursai.

J. Sakalauskas kalbėjo, kad į repertuarą grįžta Kremerio spektaklis „Žydė“. Kremeris pats teigė, kad Vilniaus versija, ta operos interpretacija yra labiau vykusi. Viruso tematika bus šiame pastatyme. Pavyko perkelti ir Verdžio operą „Ernanis“. „Verdis – pagrindinis operos kompozitorius“, – teigė LNOBT generalinis direktorius. E. Montvidas savo 20-metį scenoje sukaktį švęs ir dainuos Pinkertoną „Madam Baterflai“. „Pats pagrindinis akcentas Gala koncertuose – kryptis kviestis ne orkestrus, bet suteikti sceną geriausiems meistrams solistams, ryškiausioms žvaigždėms, nes jokia opera neegzistuoja be gero balso“, – tvirtino J. Sakalauskas.

Anot jo, su opera kūrėsi valstybė, su operomis žmonės ėjo į išsilaisvinimo judėjimus. Rugpjūčio mėnesį LNOBT išvažiuos į Lietuvą. „Norime, kad šimtmetis būtų ne tik žvilgsnis į praeitį, bet ir į ateitį – norim, kad atsirastų kuo daugiau naujų meistrų – suteiksime galimybes bręsti“, – teigė J. Sakalauskas. Per Virgilijaus Noreikos jubiliejų, rugsėjo 22 dieną, vyks biusto atidaryme. O 23 dieną – V. Noreikos vardo konkursas.

Teatras vis atsinaujina, bet naują sezoną pradės priestato statybomis. „Nauja karta turės jau pakankamai repeticijų salių, ateinančiuose sezonuose bus paruoštas stogas. LNOBT turi dar daug neatskleisto potencialo“, – vertino J. Sakalauskas.