Kultūra

2020.06.17 23:15

Parodai „Sveikinimai iš XX amžiaus“ Sutkus atvėrė 20-ies metų fotoarchyvą

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.17 23:15

Kaune, Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, iki liepos dar galima apžiūrėti retrospektyvinę Antano Sutkaus parodą „Sveikinimai iš XX amžiaus“.

Po ją ekskursijas vedantis, vienas iš parodos kuratorių Artūras Morozovas sako, kad dalis fotografijų rodomos pirmą kartą, o fotografo gebėjimas prieiti prie žmonių – ar tai būtų įžymybės, ar sutikti praeiviai gatvėje – nenustoja stebinti.

Parodoje „Sveikinimai iš XX amžiaus“ – Antaną Sutkų pasaulyje išgarsinusios ir iki šiol nematytos, pačios naujausios fotografijos – iš viso daugiau kaip pusantro šimto darbų. Pats fotografas sako, kad paskutinė tokia didelė personalinė paroda Kaune surengta giliu sovietmečiu.

Kuruoti parodos Antanas Sutkus pakvietė jaunosios kartos fotografus Bertą Tilmantaitę ir A. Morozovą, kurie dabar po ją rengia ekskursijas.

Artūras Morozovas sako, tik dabar supratęs, ką reiškia Antano Sutkaus žodžiai, kad jis savo archyvą tvarko jau dvidešimt metų.

„Žiūriu į tuos savo du kietus diskus su fotoarchyvu ir galvojau, ką reiškia 20 metų dirbti su archyvu, tol kol neapsilankiau pas Antaną namuose ir nepamačiau to archyvo. Tai yra eilės dėžių, su negatyvais, kurie dar nėra peržiūrėti, kurie fotografuoti prieš 50 metų, atiduoti laborantui dėl vienos nuotraukos ir visa tai pamiršta“, – pasakoja A. Morozovas.

Dviejuose Žilinsko galerijos aukštuose eksponuojamą parodą kuratoriai suskirstė dalimis – vaikystė, kaimas, miestų gatvės, kūrėjai ir kolegos. Fotografijose ne vienas žinomo aktoriaus, muziko, dailininko, rašytojo, politiko veidas.

„Labai mažai yra fotografijų, kur žmonės pozuoja. Reiškia, Antanas buvo dalis jo gyvenimo, jie visiškai ramiai jį priėmė. Lygiai taip pat kaip ir žmonės gatvėje – jis turėjo ypatingą, šiltą priėjimą prie žmonių“, – sako parodos kuratorius.

Parodos kuratoriai sako norėję parodyti ir Lietuvos fotografijos mokyklos kūrėjus, kurių portretų A. Sutkaus archyvuose – ne vienas.

„Aleskandras Macijauskas, Romualdas Rakauskas, Antanas Sutkus, vėliau Vitas Luckus ir kiti. Tai šita draugija, šita gauja fotografų, kurioje niekas joje nebuvo techniškai fotografai – Aleksandras Macijauskas dirbo kažkokiam vinių fabrike, Antanas Sutkus vėl kitokį turėjo atėjimą iš vaikystės – sukūrė neįtikėtiną darinį, intuityviai nužengė ten, kur nužengė Vakarų Europa“, – svarsto A. Morozovas.

Paroda „Sveikinimai iš XX amžiaus“ – tokiu įrašu fotografas dažnai pasirašo savo albumuose – veiks iki paskutinės birželio dienos. Po to Žilinsko galerija uždaroma rekonstrukcijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt