Kultūra

2020.06.16 15:07

Karantino egzaminą laikę muziejai: teko išnaudoti technologijas, bet esmė – turinys

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.06.16 15:07

„Pagrindiniu kanalu tapo socialiniai tinklai, kuriuose suintensyvinome srautą, pateikdami daugiau medžiagos bei ieškodami naujų virtualių sprendimų. Technologijos suvaidino tikrai didelį vaidmenį mūsų muziejui“, – LRT RADIJUI sako Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis.

Europos muziejininkai, tarp jų ir Lietuvos, virtualiai diskutuoja, kaip sekėsi dirbti per karantiną, kas pasikeitė jo metu. Karantino metu didelis dėmesys buvo skiriamas technologiniam aspektui. Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) direktorė Rūta Kačkutė sako, kad, užėjus koronaviruso pandemijai, muziejai buvo priversti atsigręžti į technologijas.


„Muziejai pradėjo galvoti, kaip tas technologijas kuo skubiau diegti ir kuo produktyviau jas išnaudoti dėl esamos situacijos (pandemijos ir karantino – LRT.lt). Atėjo metas pasižiūrėti, ar pastangos diegti technologijas davė rezultatų. Muziejui yra svarbiausia pasiekti savo lankytoją. Įvairiais būdais. Taip pat papasakoti jam įvairias istorijas, kurias jis norėtų papasakoti“, – sako R. Kačkutė.

Atėjo metas pasižiūrėti, ar pastangos diegti technologijas davė rezultatų. Muziejui yra svarbiausia pasiekti savo lankytoją. Įvairiais būdais.

Pasak jos, technologijomis galima pasiekti ir visai kitą auditoriją, tačiau nusigręžti nuo gyvo bendravimo nereikėtų. „Technologijos, matome, papildo, suteikia naujų galimybių, tačiau negali užgožti gyvo veikimo, – įsitikinusi LNM direktorė. – Muziejai niekada anksčiau nebuvo taip užvėrę duris ir nedirbo tokiomis sąlygomis, tad tikrai turime vieni kitiems ką papasakoti bei mokytis iš savo sėkmių ir nesėkmių.“

Kauno miesto muziejaus direktorius G. Sužiedėlis sako, kad karantinas buvo nemenkas iššūkis visiems muziejams. Anot jo, teko nemažai improvizuoti. „Pagrindiniu kanalu tapo socialiniai tinklai, kuriuose suintensyvinome srautą, pateikdami daugiau medžiagos bei ieškodami naujų virtualių sprendimų. Technologijos suvaidino tikrai didelį vaidmenį mūsų muziejui“, – pasakoja G. Sužiedėlis.

Ne visada daugiausiai dėmesio sulaukdavo novatoriški technologiniai sprendimai, tikina G. Sužiedėlis. „Daug labiau pasiteisino tai, kas užmezga tiesioginį žmogiškąjį ryšį, – teigia jis. – Pavyzdžiui, mūsų muziejininkų ir edukatorių pasakojimai, arba tai, kas įtraukia atgalinį ryšį – įvairaus pobūdžio žaidimai ir konkursai.“

Daug labiau pasiteisino tai, kas užmezga tiesioginį žmogiškąjį ryšį.

Anot jo, daugiausiai dėmesio karantino metu sulaukė konkursas, kuris kvietė savo namuose ieškoti seniausio daikto. Kauno miesto muziejaus vadovas įsitikinęs, kad tokie konkursai yra itin svarbūs, ypač kuomet visuomenei trūksta veiklos, užsiėmimo ir elementaraus bendravimo. „Karantinas buvo puiki kūrybinė mokykla“, – neabejoja G. Sužiedėlis.

Iš karantino išeiname labiau supratę apie technologijas bei apie tai, ką jos mums gali suteikti, tikina R. Kačkutė. „Svarbiausia yra geras ir kokybiškas turinys. O technologijos yra tikslinga pagalba tą gerą turinį ištransliuoti“, – sako LNM vadovė.

Anot pašnekovų, lankytojų srautai muziejuose dar vis mažesni nei prieš karantiną. „Tam įtakos turi turistų nebuvimas. Turistai sudarydavo bent trečdalį visų lankytojų. Taip pat skaudžiai išgyvename dėl to, kad netekome mokyklinių ekskursijų. Gegužės mėnesį būdavo daug moksleivių, tačiau šiais metais mokyklos tokiu metu dirbo virtualiai“, – apie pasikeitusias ir nelengvas sąlygas muziejams veikti pasakoja LNM direktorė R. Kačkutė.

Plačiau – radijo įraše


Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.