Kultūra

2020.06.16 11:29

Pasaulinė premjera: profesionaliosios muzikos kūrinys birbynei suskambo Vilniaus festivalyje

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.16 11:29

Vilniaus festivalyje – pasaulinė premjera: koncertas birbynei ir orkestrui. Profesionaliosios muzikos kūrinys lietuvių liaudies instrumentui sukurtas po kelių dešimtmečių pertraukos. Jį parašė lietuviška birbyne susižavėjęs estų kompozitorius Peeteris Vahis.

Birbynininkas Vytautas Kiminius, susitikęs trumpo pokalbio, pirmiausia išsitraukia instrumentą: pasak jo, šiemet minint sovietų okupacijos 80-metį, labiausiai tinka Vytauto Mikalausko „Rauda“.

Po kelių valandų Kiminius jau stovėjo Nacionalinės filharmonijos scenoje. Čia atliko pasaulinę estų kompozitoriaus P. Vahis kūrinio premjerą – koncertą birbynei ir Lietuvos kameriniam orkestrui. Dirigentė – Adrija Čepaitė.

„Kūrinys parašytas naudojant prūsų liaudies dainą, nuspalvinant ją rytietiškos muzikos koloritu. Kūrinyje yra ir rimties, lietuviško, pagoniško muzikos lobyno, ir rytietiškų šokių“, – kalbėjo V. Kiminius.

Estijos kompozitorius birbynės instrumentą pirmiausia išgirdo „Youtube“ kanale. Susižavėjęs lietuviškos birbynės skambesiu susirado atlikėją ir pasiūlė sukurti koncertą. V. Kiminius teigia, kad paskutinį kartą birbynei, kaip profesionaliam instrumentui, muziką buvo sukūręs Benjaminas Gorbulskis prieš 30 metų.

P. Vahis, rašydamas koncertą, ne kartą tarėsi su atlikėju. „Jis įtraukė į kūrinį birbynei tokius techninius dalykus – net nepagalvotum, kad tai yra įmanoma. Kai kompozitorius rašė kūrinį, jis vis klausė, ar galiu pagroti tam tikrus momentus, aš nežinojau, nes nebuvau bandęs“, – teigia atlikėjas.

Birbynė – lietuvių liaudies instrumentas, kurio užuomazgos aptinkamos dar 16-ame amžiuje. Piemenys birbdavo pasigaminę dūdeles iš šiaudų, vėliau iš medžio, rago. Sovietmečiu birbynė naudota aranžuotai liaudies muzikai atlikti. Šiandienio instrumento galimybės lyginamos su obojumi.

Plačiau – reportaže:

Žinios. Vilniaus festivalyje – pasaulinė premjera: koncertas birbynei ir orkestrui