Kultūra

2020.06.15 20:54

Julijonas Urbonas apie kosminę vaizduotę: kopijuojamos didžiųjų valstybių vizijos

Agnė Šimkūnaitė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2020.06.15 20:54

Neapsiribojanti žemiškumu, klausimus kelianti ir skatinanti persvarstyti disciplinų ribas Julijono Urbono kūryba kviečia diskutuoti apie kosminę, o kartais ir žemišką vaizduotę. „Daugelis mano projektų – atrakcionai ekstremaliai, alternatyviai realybei“, – teigia menininkas.

Mokslinės fantastikos įkvėpti meniniai-moksliniai ieškojimai, alternatyvių realybių svarstymai, disciplinų perkėlimas į kosminę erdvę. Šios temos, įkvėptos vaikystės patirčių, susijungia gravitacijos temą nagrinėjančio J. Urbono kūryboje.

Viskas prasidėjo dar vaikystėje, kai menininkas „augo“ atrakcionų parke. „Leidžiant visą laiką – nuo ryto iki vakaro – atrakcionų parke, tu tampi kažkuo kitu. Supratau, kad čia slypi kažkokia unikali estetika, kuri yra patiriama visu kūnu“, – tvirtino J. Urbonas. Anot jo, atrakcionų parkai pasiekė visas kūno įmanomas stimuliacijos ribas.

Vienas žinomiausių ir daugiausia diskusijų sukėlusių menininko kūrinių – „Eutanazijos kalneliai“. Linksmieji kalneliai sukurti taip, kad pasivažinėtoją nužudytų maloniai ir elegantiškai. Šis, kaip ir kiti, J. Urbono kūriniai atveria platesnes nei įprasta diskusijų galimybes.

„Ekstremalumas mano kūrybinėje praktikoje yra savotiškas choreografinis stilius“, – tvirtino menininkas. Jo tikslas – stumtelėti kūną ir vaizduotę iki ribų, paribių ar ekstremumo. „Ir todėl natūraliai atsiranda tokie reiškiniai kaip mirtis ar orgazmas. Radikaliai kvestionuojama, kas yra žmogus, kultūra, gamta“, – pasakojo J. Urbonas. Pasak menininko, daugelis jo projektų yra „atrakcionai ekstremaliai, alternatyviai realybei“.

Persvarstyti įvairių mums žemėje įprastų disciplinų pokyčius patekus į kosmosą kviečia kitais metais Lietuvai Venecijos architektūros bienalėje atstovausiantis menininko projektas – „Planeta iš žmonių“. Meninis-mokslinis eksperimentas, inscenizuojantis galimus žmonių išsiuntimo į kosmosą scenarijus, spekuliuoja idėja katapultuoti žmonių kūnus į kosmosą, į tam tikrą tašką, kuriame nėra gravitacijos, kur kūnai jungsis į spiečių ir formuos planetą iš žmonių.

„Įdomu tai pasvarstyti iš unikalios ateivio perspektyvos. Kai kūnas patenka į kosmosą, jis yra išlaisvinamas nuo visų konstruktų. Lytis, rasė, kultūra – viskas ištirpsta“, – kalbėjo menininkas. Jo teigimu, tai – pakankamai radikalus minties eksperimentas, kuris provokuoja visas įmanomas disciplinas persvarstyti, kas joms nutiktų.

Disciplinų atitrūkimas nuo žemiškojo matymo žadina tam tikrą fantazavimą apie discipliną, apsijungia su menininkui rūpima kosminės vaizduotės tema.

„Man labai įdomi kosminė vaizduotė. Pažvelgę į žiniasklaidą ar plačiąją visuomenę, pamatysime, kad žmonės, apibrėždami kosmoso ateitį, dažniausiai kopijuoja didžiųjų valstybių vizijas. Tarytum neturėtume savo vaizduotės“, – teigė J. Urbonas. Anot jo, neturėdami savo technologinių išteklių, pavyzdžiui, raketų, galime svarstyti apie visiškai kitokią perspektyvą, savitą kosminę programą.

J. Urbono avantiūristiškas žvilgsnis į gravitaciją, kosmoso vaizduotę, už komforto zonos ribų besiplečiančias disciplinas perkeliamas į fantaziją kurstančią kūrybą.

Plačiau – reportaže:

Kultūros diena. Aktorių atlyginimai – užtenka pragyventi, bet norisi pagyventi
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt