Kultūra

2015.11.05 12:33

Lietuvoje pristatoma knyga apie Kauno getą

LRT.lt 2015.11.05 12:33

Iš Izraelio atvykęs dr. Jakovas Zilbergas Vilniuje ir Kaune pristato istorikų visame pasaulyje įvertintą, šiais metais lietuvių kalba išleistą knygą „Išgelbėti bulvių maišuose“, kurioje pateikiamos penkiasdešimties iš Kauno geto išgelbėtų vaikų istorijos, kurios atspindi Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje vykusią katastrofą.

Pasak knygos bendraautorio J. Zilbergo, jį labiausiai sujaudino, kad į susitikimą, rengiamą istorijos mokytojams, susirinko sausakimša salė, rašoma pranešime spaudai.

„Man labai svarbu, kad apie katastrofą nori sužinoti daugiau žmonių, kurie tas žinias neš vaikams“, – sako svečias iš Izraelio.

Dr. J. Zilbergas slapta buvo pagimdytas 1942 m. Vilijampolės gete, nors vokiečiai buvo uždraudę net gimdyti. Iš 6 tūkst. gete įkalintų vaikų gyvų išliko 250–300. Populiarios knygos sudarytojas buvo išgelbėtas – iš šio mirties fabriko išneštas bulvių maiše.

Apie Holokausto tragediją dažnai yra kalbama skaičiais, kurių beveik neįmanoma suvokti. Knygos vertė – tikrų žmonių istorijos, papasakotos liudininkų. Šie žmonės išgyveno, šias istorijas galime skaityti gelbėtojų dėka – aprašyti įvykiai parodo, kokio didvyriškumo reikalavo gelbėjimas. Gelbėtojai – tai žmonės, kuriems tauta pati savaime neturi jokios reikšmės jų tarpusavio santykiams su kitais, kuriems gyvybė ir gėris yra aukščiausios vertybės. Kas tie žmonės? Kaip susiformavo jų nuostabios žmogiškosios savybės?

Pasak vienos iš šios knygos pristatymo Kaune organizatorės, „Šiaurės Jeruzalė“ vadovės Annos Avidan, visame pasaulyje žmonės skuba vertinti kitus pagal tautybę, priskirdami tautoms „joms būdingus“ bruožus. Nacionalinis stereotipas palengvina nepažįstamo žmogaus suvokimą, o kilus konfliktui belieka priskirti kitataučiui neigiamus „jo tautos“ bruožus, ir palyginimas – laimėtas.

„Žydai, lietuviai, rusai, lenkai – daugumai mūsų šios sąvokos šiandien reiškia tam tikrų savybių rinkinius ir lemia mūsų požiūrį į visus kiekvienos tautos atstovus. Tokie apibendrinimai nuvertina individualias žmonių savybes ir labai greitai nuveda prie klaidingų išvadų. Pastiprinta metodiškai propaguojama ideologija, tautinė neapykanta visada veda į priešiškus santykius. Ši knyga – iškalbingas kraštutinio tautinės neapykantos žiaurumo pavyzdys, tikri mūsų šalies netolimos praeities istoriniai įvykiai. Todėl Holokausto švietimas yra svarbus ne tik dėl istorijos pažinimo, bet kaip tautinės neapykantos profilaktika – aktuali vakar, šiandien ir rytoj“, – teigia Anna Avidan.

Solomono Abramovičiaus ir Jakovo Zilbergo knygos „Išgelbėti bulvių maišuose“ pristatymas vyks 2015 m. lapkričio 6 d. 14 val. Kauno IX forto muziejuje. Ši knyga Lietuvoje platinama nemokamai.