Kultūra

2020.06.11 08:48

Meno kūriniai bus instaliuoti Užutrakio dvaro rūmuose, buvusiose spirito varyklos erdvėse ir vežiminėje

LRT.lt2020.06.11 08:48

Birželio 18 d. Užutrakio dvaro sodyboje vyks Vilniaus dailės akademijos Įvietinto meno ir scenografijos katedros studentų baigiamųjų diplominių darbų gynimas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šeši bakalaurai Užutrakyje gynimams įrengs savo personalines parodas, su kuriomis po to galės susipažinti ir Trakų istorinio nacionalinio parko lankytojai.

Vitražininkės Dovilė Lukoševičiūtė ir Izabela Carlucci stiklo instaliacijas įkurdins ką tik restauruotose buvusios spirito varyklos erdvėse, o buvusioje vežiminėje tapybos darbų ciklą „Arkanum“ pristatys freskistė Ieva Tulaitė. Freskos studijas baigiantys Laura Zaveckaitė, Benas Gedvilas ir Vaidotas Vankevičius tapybos darbus eksponuos Užutrakio dvaro rūmų salėse.

Šešių Vilniaus dailės akademijos bakalaurų personalines parodas vienija stipri asmeninio dvasingumo ir santykio su materija pajauta, noras prisiliesti prie individualių ir visuotinių paslapčių, dekonstruoti ir tuo pačiu metu atkurti substancijas bei naujas paviršių reikšmes.

D. Lukoševičiūtė interaktyvaus stiklo darbų ciklu ir videoprojekcija „Prūdas“ gilinasi į vandens paviršiuje slypinčio atspindžio ir jo poveikio stebėtojui paslaptį, I. Carlucci meno kūrinys kviečia atsikratyti susidievinimo sindromo ir susitaikyti su mirties, nuolankumo bei žmogiškos malonės kitoms būtybėms neišvengiamumu.

I. Tulaitė žiūrovams pristato vieno iš seniausių žmonijos paslapties simbolių – užuolaidos – interpretaciją. Privatumo, kūniškumo ir tarpusavio santykio slėpiniai parodoje atsiskleidžia ir per audinius – žmogaus kūną kadaise lietusius drabužius, į kuriuos įsigėrė pačios įvairiausios patirtys. Autorė įsileidžia žiūrovą į savo privačią erdvę ir tuo pačiu leidžia susikurti savąją, pilną asmeninių interpretacijų.

L. Zaveckaitė į Užutrakio rūmus sugrąžina beveik išnykusią 19–20 a. lėlių namų atmosferą, kurioje karaliauja plėšri mergaitė-lėlė. Šis personažas – jau nebe mergaitė, bet dar ir ne moteris – vilioja į tiek vaikams, tiek ir suaugusiems paslaptingą ir pavojingą pasaulį („Lėlių reikalai, arba mes su ja regim tuos pačius sapnus“).

B. Gedvilas tapybos darbų ciklu „Gnosis“ kalba apie žmogiškojo pažinimo ribas, žmogaus sieloje slypintį nerimą ir tyrumo troškimą, kuris verčia ignoruoti, naikinti bei perkurti materiją.

V. Vankevičius Užutrakio bibliotekoje eksponuoja portretų, atliktų „a la prima“ technika, ciklą pavadinimu „Tikėjimas“. Tapydamas žmonių portretus, autorius su jais viso kūrybos proceso metu kalbėjosi apie Dievą ir tikėjimą, siekdamas apčiuopti ir perteikti charakterių ir įsitikinimų savitumą.

Jaunųjų menininkų parodos Užutrakio dvaro sodyboje vyks iki š. m. spalio 1 d.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija jau ne pirmus metus nuosekliai veikia, siekdama, kad Lietuvos paveldo – bent jau Trakuose esančių jo vertybių – apsauga nebūtų ezoteriška, ne specialistams sunkiai suprantama sritis, todėl įgyvendina projektus, įprasminančius paveldą kaip neatskiriamą šiuolaikinės visuomenės gyvenimo dalį. Šiemet Užutrakį šturmuojanti Vilniaus Dailės akademijos bakalaurų kūryba – vienas iš tokios veiklos pavyzdžių.

Dar daugiau šiuolaikiškos gyvybės į paveldo erdves įsilies, kai revitalizuotuose Užutrakio dvaro sodybos pastatuose įsikurs šiuo metu įrenginėjami savanorystės centras ir kūrybinių dirbtuvių kompleksas. Netolimos ateities vizija – vaikus auginančioms šeimoms, jaunimui ir senjorams, muzikams ir vaizduojamųjų menų atstovams sudaryti galimybę ilgesniam laikui apsistoti Eduardo Fransua Andrė parke ir įgyvendinti šio istorinio peizažo įkvėptus kūrybinius sumanymus ar tiesiog padėti jį prižiūrėti. Tokiu būdu ir plačioji visuomenė, ir profesionalai galės prisidėti prie vieno iš Lietuvos dvarų kultūros šedevrų puoselėjimo ir jo įprasminimo naujomis, šiuolaikinį gyvenimą atliepiančiomis formomis.