Kultūra

2015.11.05 10:44

Kaunas ir jo rajonas kartu sieks Europos kultūros sostinės vardo

ELTA2015.11.05 10:44

Kauno miesto ir Kauno rajono vadovai aiškinosi galimybes dviem kaimyninėms savivaldybėms 2022 metais kartu siekti Europos kultūros sostinės vardo. Akcentuota, kad Hanzos miesto bei laikinosios sostinės dvasia, art deco, Raudondvario dvaras, Zapyškio ir kitų pakaunės miestelių paveldas gali būti užtaisas, kuris sudomins pasaulio kultūros visuomenę.  

„Yra du administraciniai vienetai, tačiau istoriškai jie sudaro vientisą Didįjį Kauną, todėl turime galvoti apie čia gyvenančius žmones ir kuo geriau panaudoti mūsų krašto privalumus“, – sakė Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas.

Miesto mero pavaduotojo Simono Kairio pastebėjimu, dalyvavimas Europos kultūros sostinės programoje labai padėtų sustiprinti viso Kauno regiono tapatybę ir įvaizdį. „Vertinant paraišką, svarbiais kriterijais bus programos turinys ir finansinis pagrįstumas“, – tvirtino vicemeras.

Pasitarimo dalyviai daug kalbėjo apie privalumus, kurie padėtų siekti užsibrėžto tikslo. Kauno unikalumą stiprina tai, kad jis yra vienintelis Lietuvoje Hanzos miestas. Ryškų pėdsaką palikęs laikinosios sostinės laikotarpis, o art deco architektūra įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Miestas įsikūręs didžiausių Lietuvos upių santakoje.

Rajone, Karmėlavoje, veikia tarptautinis oro uostas – patogi galimybė atvykti į Kauną turistams. Atnaujintas Raudondvario dvaras su menų inkubatoriumi – puiki erdvė tarptautiniams renginiams. Čia vyksta Žemės meno festivaliai „Land art Raudondvaris“. Tūkstančius gerbėjų sutraukia ir Kulautuvoje rengiamas tradicinis bardų festivalis „Akacijų alėja“, Zapyškio aitvarų festivalis, tarptautinės šunų kinkinių varžybos Jadagoniuose, unikali Samylų bendruomenės šventė „Pėdos marių dugne“.

Abi savivaldybės deda daug pastangų, siekdamos dviračių takais sujungti Kauną su pakaunės miesteliais, formuojamas Mažasis pakaunės turizmo žiedas, kuris turėtų būti įdomus ir užsienio turistams. Kartu kuriami planai, kaip atgaivinti Kauno tvirtovės fortus.

Projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ vadovė Virginija Vitkienė pažymėjo, kad svarbu ne tik išryškinti regiono privalumus, bet ir gerinti kultūros infrastruktūrą, paslaugų kokybę, parengti inovatyvius projektus.

ELTA primena, kad Europos kultūros sostinės vardas kasmet suteikiamas ne daugiau kaip vienam miestui kiekvienoje iš dviejų valstybių narių. 2022 metais teisę vienam miestui suteikti šį vardą yra gavusi Lietuva ir Liuksemburgas. Galutinis sprendimas dėl Europos kultūros sostinės vardo suteikimo bus priimtas 2017-aisiais, kai miestų paraiškas įvertins tarptautinė komisija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.