Kultūra

2020.06.10 15:13

„Sidabrine gerve“ įvertinta filmų ir montažo režisierė: personažai, gyvenantys Lietuvoje, man yra artimesni

Inesa Rinkevičiūtė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2020.06.10 15:13

Gabrielė Urbonaitė – kino filmų ir montažo režisierė, šiuo metu kino scenarijų rašymo ir režisūros magistro programą studijuojanti Kolumbijos universitete, Niujorke. Aukščiausią kino apdovanojimą Lietuvoje – „Sidabrinę gervę“ – pelniusi vos dvidešimties, kino kritikų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje ji laikoma itin perspektyvia režisiere.

Tik ką G. Urbonaitė baigė kurti trumpametražį dokumentinį, o šiuo metu vysto pirmojo savo ilgametražio vaidybinio kino filmo, kuri ketinama pradėti filmuoti kitąmet, idėją.

„Nuo vaikystės tėvai mane vedžiodavo į kiną ir po to aš pati tiesiog tuos filmus žiūrėdavau ir žiūriu tris kokius per dieną. Antonioni „Blow Up“ arba Godardo filmai, arba tos pačios Sofia Coppola pirmi filmai, man kėlė jausmą: aš noriu daryti kažką panašaus, ir tas labai įkvėpė“, – kalbėjo kūrėja.

Pašnekovė pasakojo,kad ją žavi istorijos, su kuriomis žmonės gali emociškai susijungti ir atpažinti save jose. „Mano filmai, kuriuos kol kas esu sukūrusi ir istorijos, kurios dabar sukasi mano galvoje, yra labiausiai apie identitetą ir savo vietos paieškas, arba žmones, kurie ieško savo vietos“, – pasakojo G. Urbonaitė.

Režisierė sakė, kad jai yra labai svarbu atsakyti į klausimą, kodėl tai yra filmas, dirbant prie kiekvieno projekto: „Vizualinė pusė man labai svarbi. Man labai svarbu yra, kaip aplinka veikia žmogų ir kaip tai perteikti vizualiai.“

„Mano tėvai yra menininkai ir, manau, kad tai irgi formavo skonį ir supratimą apie vaizdus, – teigė menininkė. – Kai man buvo 18-ka ir mane pakvietė į Berlinalę, Talents programą, atrodė, kad įsivėlė klaida. Tai buvo neįtikėtina galimybė, nes aš susipažinau su labai daug žmonių iš kino pasaulio.“

Berlinalėje G. Urbonaitė susipažino su būsimais kolegomis, su kuriais sukūrė „Plaukikę“, pirmą jos trumpametražį filmą, laimėjusį „Sidabrinę gervę“ po metų.

G. Urbonaitė kūrė vaidybinius filmus, o dokumentiką montavo, tačiau „man labai visą laiką norėjosi padaryti kažką savo. Ir praeitais metais atsirado tokia galimybė, suradau šį personažą.“

Trumpametražis G. Urbonaitės dokumentinis filmas pasakoja apie šerpą, žmogų iš Nepalo kalnų, iš Himalajų, kuris visą gyvenimą dirbo kalnų gidu, bet prieš 8 metus atsikraustė su šeima į Niujorką ir dabar dirba „Uber“ vairuotoju.

Amerikoje gyvenanti lietuvė nuolat grįžta į gimtinę kurti projektų.

G. Urbonaitė tvirtino lengviau galinti kurti lietuviškom temom: „Jos gal nėra išskirtinai lietuviškos, bet žmonės ir personažai, gyvenantys Lietuvoje, man yra artimesni. Ir man yra labai smagu čia grįžti; labiausiai dėl komandos narių. Ir, man atrodo, svarbu yra turėti tokią bendruomenę kine, svarbu yra išlaikyti savo kontekstą.“

Plačiau – reportaže:

Kultūros diena. Savaitės apžvalga. Gamtai viliojant vis labiau – problema: į peizažą neretai braunasi šiukšlės