Kultūra

2020.06.09 23:13

Troškimas laisvai kurti tris iliustruotojas subūrė į „Grupę O!“

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.09 23:13

Gerai žinomos knygų iliustruotojos Ieva Babilaitė, Aušra Kiudulaitė ir Rasa Jančiauskaitė susibūrė į „Grupę O!“

Kaip pačios pasakoja per kūrybines dirbtuves, kurias vedė Vilniaus knygų mugėje, supratusios, kad jas sieja bendras pomėgis kurti laisvai, be taisyklių, kviečia į savo iliustracijų parodą.

Iš už laikinai užgrobtos kūrybinės dirbtuvės studijos sklinda gražiausias garsas knygų iliustruotojų ausims – popieriaus karpymas, šiugždėjimas, glamžymas, plėšymas. Trys knygų dailininkės nuo šiol susibūrusios į „Grupę O!“ kuria popierinius akinius, savo dirbtuvių, vykusių Vilniaus knygų mugėje, populiariausią objektą.

Panorama. Kaimynai latviai skelbia – šalyje nebebus pratęsta nepaprastoji padėtis (su vertimu į gestų k.)

Iliustruotojos sako, kad jų susikūrimo į „Grupę O!“ priežastis paprasta – per Vilniaus knygų mugę rengusios kūrybines dirbtuves dirbdamos drauge suprato, kad jas sieja bendras pomėgis laisvai kurti.

„Mūsų istorija labai paprasta. Iš didelio įkvėpimo mes susibūrėme per Vilniaus knygų mugę – Lietuvos kultūros institutas paskelbė konkursą, kad bet kas gali suorganizuoti bet kokias kūrybines dirbtuves. Ir taip nutiko, kad mes visos vienu metu susėdom, pašnekėjom, kad mes norim be jokių taisyklių kurti, ne kažkokias dirbtuves, kur vaikus ar suaugusius kažko išmokina, bet atpalaiduoti juos, kad jie patys pradėtų kurti. Kodėl „Grupė O“? Todėl, kad mes stebimės: o ką mes matom, o ką mes girdim, o ką mes darom – visos trys iki šiol nesuaugusios“, pasakoja A. Kiudulaitė.

Iliustruotojos sako surengusios parodą iš stalčių, kur atskleidžiamas jų iliustruotų knygų procesas, iliustracijų eskizai, originalai. Dailininkės sako kartais pats procesas būna įdomesnis nei galutinis rezultatas – tiek, kai kuria pačios, tiek kai veda dirbtuves.

„Fainiausia, kai žmogus neklausia ar galima ir daro. Stebi procesą, nebūtinai reikalinga pagalba, kai tėvai nesikiša į vaikų darbus, kai matai laisvą kūrybą, be taisyklių ar apribojimų. Smagu procesą matyti“, – pastebi R. Jančiauskaitė.

„Mes neplanavom, tarsi sekėme toje mūsų bendrystėje ir išėjome į šitą erdvę (...) Dažnai iliustracijos būna uždaros knygoje, norisi jas išnešt“, – pasakoja I. Babilaitė.

Iliustruotojos planuoja, kad ir toliau dabartinėje erdvėje rengs kūrybines dirbtuves ir parodas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt