Kultūra

2020.06.09 19:43

Tarpukario statybų oligarchais vadinti broliai Ilgovskiai ir Kauno vizitine kortele tapęs modernizmas

Lukas Aluzas, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.06.09 19:43

LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus prisiminti ir pagerbti Lietuvoje gimusius, gyvenusius ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusius iškiliausius litvakus. Aštuntasis pasakojimas yra skiriamas broliams Ilgovskiams.

Tarpukariu žydai reikšmingai prisidėjo atstatant Lietuvą. 1921 metais broliai Dovydas ir Gedalis Ilgovskiai įsteigė statybos bendrovę. Broliai Ilgovskiai yra vadinami tarpukario Lietuvos statybų oligarchais. Jie kartu valdė statybos bendrovę, kuri laimėdavo bene visus pelningiausius valstybinius konkursus, tapdavo garsiausių statybų rangove.


Brolių Ilgovskių bendrovė statė svarbiausius visuomeninius ir kitus valstybei reikšmingus pastatus ne tik tuometinėje sostinėje Kaune, bet ir visoje Lietuvoje. Tarpukario Kauno visuomenėje netgi buvo juokaujama, kad „Lietuvą valdo seserys Chodakauskaitės ir broliai Ilgovskiai“.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) klinikos, Žemės ūkio rūmai (ŽŪR), Vytauto Didžiojo karo muziejus, „Pažangos“ bendrovės rūmai, šiandien laikomi Kauno modernizmo vizitine kortele, yra pastatyti būtent Ilgovskių įmonės. Be šių, rangovai visoje šalyje statė įvairius gyvenamuosius, visuomeninius ir pramoninius pastatus, kaip antai mokyklas ir gimnazijas Marijampolėje, Panevėžyje ir Biržuose.

Tuometė spauda rašo, kad įmonė įgyvendindavo net sudėtingiausius projektus, kuriuos paprastai buvo patikima vykdyti užsienio bendrovėms. Vienas iš tokių – Pavenčių cukraus fabrikas.

Tarpukario Kauno visuomenėje netgi buvo juokaujama, kad „Lietuvą valdo seserys Chodakauskaitės ir broliai Ilgovskiai“.

Broliai Ilgovskiai vieni pirmųjų šalyje tiesė kelius ir tiltus. Jų įmonė buvo pirmoji, kuri pradėjo tiesti plentus Šiaulių, Alytaus, Marijampolės ir Kauno rajonuose. Ilgovskių bendrovė pastatė ir du tiltus per Nemuną dvejuose šalies miestuose: Antano Juozapavičiaus vardu pavadintą tiltą Alytuje ir Panemunės tiltą Kaune.

1932 m. Kaune, Kristijono Donelaičio g. 63, broliai Ilgovskiai pasistatė keturių aukštų modernų namą, kuriame buvo įrengti net septyni prabangūs butai. Pirmame aukšte veikė jų statybų bendrovės kontora, o patys šeimininkai gyveno antrame aukšte. Kiti butai buvo nuomojami.

Už 4 kambarių, 100–110 kv. m. butą nuomininkai mokėjo 400 litų per mėnesį. Tais laikais tai buvo didžiuliai pinigai, mat ir pačio lito vertė anuomet buvo didelė. Įdomumo dėlei, ekonomistų vertinimu, 1 tarpukario Lietuvos litas buvo vertas šiandienos 5,3 euro.

Vėliau statybų verslu Lietuvoje liko užsiimti tik Gedalis Ilgovskis. Jo brolis Dovydas išvyko į Palestiną. Lietuvoje likęs Gedalis Ilgovskis nukentėjo nuo sovietų režimo. Jis su šeima 1941-aisiais ištremtas į Altajaus kraštą.

Pasakojimo apie brolius Ilgovskius klausykitės ir radijo įraše


Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.