Naujienų srautas

Kultūra2015.11.02 16:18

Malio muzikos savaitgalyje – ritmo tradicija ir improvizacijos

LRT.lt 2015.11.02 16:18

Lapkričio 7–8 dienomis Vilniuje pirmą kartą organizuojamas Malio muzikos ir šokių savaitgalis.

„Djembe – populiariausias afrikietiškas būgnas pasaulyje. Nors juo groja visa Vakarų Afrika, bet kilo jis būtent iš Malio,“ – tikina ritmų kupiną savaitgalį organizuojantis perkusijos studijos „Afrikos būgnai“ vadovas Gediminas Mačiulskis, pastebintis, jog lietuvaičiai vis drąsiau išbando afrikietiškus instrumentus, o mokymasis groti tampa savotiška terapija ir puikia priežastimi sustoti vis spartėjančioje miesto žmogaus kasdienybėje.

Specialiai šiam savaitgaliui į Lietuvą atvyksta iš Malio kilęs muzikantas, djembe virtuozas Mousse Drame kartu su žmona, afrikietiškų šokių žinove Turid Drame.

„Malis yra ta šalis, kuri turi milžinišką šokių, grojimo ir dainavimo istoriją. Be muzikos neapsieina nė vienos vestuvės, naujagimio sutikimas, laidotuvės ar bet kurio kito įvykio minėjimas,“ – teigia Mousse Drame, pats kilęs iš griotų šeimos. Vadinamieji griotai Malyje yra itin gerbtinos dinastijos, kurioms suteikiama teisė per muziką pasakoti šalies ir jos žmonių istoriją, atstovauti Malio kultūrą ir prižiūrėti, kad visi renginiai vyktų taip, kaip dera. Lietuvoje pora surengs grojimo populiariausiu afrikietišku būgnu – djembe, taip pat tradicinių šokių seminarus.

Pasak Turid Drame, Malio muzikos tradicija gerokai skiriasi net ir nuo aplinkinių Vakarų Afrikos šalių: „Net rankų padėtis grojant būgnu yra specifinė ir gana sudėtinga, todėl jaunosios kartos djembe būgnininkai jau taip  nebegroja. Malio tradicinių šokių judesiai itin preciziški, pats šokis turtingas, tačiau pilnas lengvumo ir itin moteriškas.“  Daugiau nei dvidešimties metų afrikietiško šokio patirtį turinti Turid Drame tikina, kad egzotiškos tradicijos šokių išmokti nesudėtinga, pakanka atidžiai stebėti, įsiklausyti muzikos ir nebijoti bandyti.

Malio savaitgalio kulminacija – lapkričio 8 d. Menų fabrike „Loftas“ vyksiantis „Africa Night: Mali Jam“ koncertas, kuriame naujai patirčiai susitiks skirtingus instrumentus meistriškai valdantys muzikantai: perkusininkas Gediminas Mačiulskis su studija „Afrikos būgnai“, instrumentalistas, gausią pučiamųjų kolekciją įvaldęs Saulius Petreikis, elektroninius ritmus kuriantis Victoras Diawara ir djembe virtuozas Mousse Drame.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi