Kultūra

2015.10.31 20:51

Lvove prisimintas 1863 m. sukilimas

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.31 20:51

Lvove prisiminta bendra Lietuvos ir Ukrainos istorija - atidaryta paroda apie 1863-iųjų metų sukilimą. Po pralaimėto sukilimo, carinės Rusijos persekiojami lietuviai ieškojo saugesnės vietos ir kūrėsi tuometėje Austrijos-Vengrijos imperijoje, Galicijoje. Čia įsteigė sukilėlių veteranų draugiją.

Numalšinus 1863-iųjų sukilimą už laisvę, į Lvovą traukėsi ne tik sukilėliai iš Lietuvos, bet vėliau – ir Sibiro katorgą išgyvenę lenkai, baltarusiai ir ukrainiečiai. Apie tai liudija Lvovo istorijos muziejuje eksponuojama paroda.

Šiaulių Aušros muziejus į Lvovą atvežė dalį parodos, surengtos prieš porą metų, minint sukilimo 150-ąsias metines, eksponatų. Jie – iš Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos muziejų archyvų.

„Didžioji dalis eksponatų – fotografijos, pasakojančios sukilėlių ir jų šeimų istorijas. Atvežėme ne tik parodą, bet ir savo katalogą, kuris buvo išleistas 2013 metais“, – sako „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė.

Istoriniai šaltiniai liudija, kad Lvove apsigyveno daugiau nei 800 sukilimo dalyvių šeimų. Čia pasitraukė žymūs žmonės - lenkai dailininkai Artūras Grotgeris, nutapęs sukilimo tema du ciklus, bei Juzefas Bergmanas, kurio paveiksluose – sukilėlių kova ir gyvenimas.

Lvovo istorijos muziejaus archyvuose išlikę originalūs eksponatai - sukilėlių uniformos, asmeniniai daiktai, būrių kovos vėliavos, vardiniai ginklai ir žiedai.

„Eksponuojame originalius vardinius atminimo medalius, 30 atskirų sukilėlių būrių spaudų, žiedus, kuriuose buvo nuodai. (Juos naudojo sukilėliai). Turime unikalių dokumentų - sukilėlio priesaiką, vienuolių pasirašytą kreipimąsi į Galicijos žmones su prašymu aukoti sukilėliams“, – vardija Lvovo istorijos muziejaus saugyklų vedėja Svetlana Chavalko.

Anot Lietuvos ambasadoriaus Ukrainoje Mariaus Janukonio, Po sukilimo dalis lietuvių sukilėlių traukėsi į saugesnes vietas, tuo metu į Austrų-Vengrijos imperiją, Lvovą ir čia gyveno. Ambasadoriaus nuomone, nepakankamai žinomas faktas, kad į Lvovą atvykę sukilėliai sukūrė savo draugija, o dalis Lietuvių ir buvo palaidoti šiame mieste.

Lvove, vienose seniausių Ukrainoje Lyčiakovo kapinėse palaidota apie 700 sukilėlių. Aukščiausioje kapinių vietoje įkurtas memorialas, vadinamas Sukilėlių kalneliu.

Kalnelio centre – sukilėlių veteranų draugijos vėliavininko Simono Vizūno Šidlausko antkapinis paminklas, kuriame pavaizduotas jis pats. Jo rankose – Vitebsko žemių kovos vėliava. Joje – trys herbai: Lietuvos didžiosios kunigaikštystės Vytis, Lenkijos karalystės erelis ir Ukrainos arkangelas Michailas. Kitoje vėliavos pusėje pavaizduotas Lietuvos globėjas - Šventasis Kazimieras.

Šiame memoriale taip pat palaidotas sukilimo dalyvis, kilęs iš Birštono, Adomas Dominykas Bartoševičius. Jis Lvove leido laikraščius ir knygas. Buvo žymiausias leidėjas Galicijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.