Kultūra

2020.05.27 19:00

Litvakų dienas Londone pradėjo koncertas Lietuvos žydų šviesuoliams atminti

LRT.lt2020.05.27 19:00

Minint 300-ąsias Vilniaus Gaono gimimo metines ir Lietuvos žydų istorijos metus, Lietuvos ambasada Londone 9-ąsias Litvakų dienas Londone atidarė koncertu „Anatolijaus Šenderovo ir visų Lietuvos žydų atminimui“.

Operos solistas Rafailas Karpis, pianistas Darius Mažintas, smuikininkė Dalia Dėdinskaitė ir violončelininkas Glebas Pyšniakas pagerbė Anatolijų Šenderovą, vieną garsiausių šiuolaikinių lietuvių-žydų kompozitorių, ir visus žydų Lietuvos šviestuolius, kurių palikimas išliko su mumis.

A. Šenderovas yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas; jo unikalus meninis stilius sujungia archajiškas Lietuvos kultūros tradicijas ir senovės žydų muzikinį palikimą. Šiais metais minime pirmąsias jo mirties metines.

Renginį prasidės Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Renatas Norkus ir kiti garbingi sveičiai. Po to bus pristatytas trumpametražis filmas „Žvilgsnis į žydišką Vilnių“. Filmas vaizduoja Vilnių kaip žydų miestą, ypatingą dėmesį skirdamas buvusiai Pohuliankos gatvei (šiuo metu Basanavičiaus g.), kuri 20 amžiaus pradžioje buvo žydų bendruomenės ir kultūrinio gyvenimo centras.

Kadaise gatvėje buvo įsikūrę YIVO žydų tyrimų instituto įkūrėjai Maxas Weinreichas ir Zalmanas Reizenas, modernistų fotografas Moshe Ravivas-Vorobeichic (Moi Ver), poetas Abrahamas Sutzkever, apdovanojimus pelnęs autorius ir prancūzų diplomatas Romainas Gary, žydų prekybininkas, bankininkas, filantropas Izraelis Bunimovičius, išvardinant tik kelis.

Rafailas Karpis – tenoras, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas nuo 2003 m. 2008 m. pelnė apdovanojimą „Operos švyturys“ – Metų operos viltis, 2010 m. „Operos švyturys“ – Metų operos antraplanių vaidmenų solistas. 2019 m. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras jį apdovanojo kaip metų solistą. Visai neseniai, 2020 m., R. Karpis buvo nominuotas Lietuvos Auksiniam kryžiui už vaidmenis „Turandot“ (pagal G. Puccini) ir „Candide“ (pagal L. Bernstein). Užaugęs žydų šeimoje, jis visada domėjosi žydų muzika, ypač jidiš dainomis, ir turėjo platų litvakų ir kitų žydų kompozitorių sudarytų jidiš dainų repertuarą.

Dalia Dėdinskaitė – viena ryškiausių jaunųjų Lietuvos smuikininkų. Ji laimėjo pagrindinį prizą 2010 m. vykusiame tarptautiniame konkurse „Violončelė Drezdene“, po kurio buvo pakviesta atlikti L. van Beethoveno smuiko koncertą prestižiniame festivalyje „Dresdner Musikfestspiele 2012“. Ji taip pat koncertavo kaip solistė kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, „Dresdner Kappelsolisten“ ir Drezdeno simfoniniu orkestru „Carl Maria von Weber“.

Jau 14 metų Glebas Pyšniakas debiutavo kaip solistas su Lietuvos kameriniu orkestru Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Legendinės violončelininkės Natalijos Gutman studentas koncertuoja garsiausiose viso pasaulio koncertų salėse, įskaitant „Wiener Musikverein“, Amsterdamo „Royal Concertgebouw“ ir Maskvos konservatorijos Didžiojoje salėje. Gleb yra gavęs aukščiausius įvertinimus reikšminguose nacionaliniuse ir tarptautiniuse konkursuose.

Pianistas Darius Mažintas yra laimėjęs ne vieną tarptautinį pianistų konkursą ir dalyvavęs daugelyje prestižinių muzikos festivalių. Kaip koncertinis pianistas dalyvavo Rubinsteino konkurse Prancūzijoje (2003), Tarptautiniame Stasio Vainiūno konkurse Lietuvoje (2000) ir konkurse Graikijoje (1998) ir atstovavo Lietuvai kartu su violončelininku G. Pyšniaku Tarptautinėse muzikos sesijose, skirtos jauniems muzikantams, Nyderlanduose, 2009 m. Be savo solo karjeros, jis bendradarbiauja su orkestrais, dainininkais ir smuikininkais, taip pat dalyvauja įvairiose edukavimo programose, kuriomis siekiama populiarinti klasikinę muziką jauniems žmonėms.

Koncerto įrašas:

Koncertas Anatolijaus Šenderovo ir visų Lietuvos žydų atminimui
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt