Naujienų srautas

Kultūra2020.05.26 19:14

Menininkai piktinasi finansavimu kultūros paso veikloms: kaip ubagas prie vartų, ištiesęs ranką

Atnaujinus kultūros paso programą menininkai nesidžiaugia. Paaiškėjo, kad spektaklių ir edukacijų rengėjai gali priimti perpus mažiau vaikų, nei leidžiama kituose renginiuose.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia, kad ribojimai bus atlaisvinti. Lygių galimybių teisininkai perspėja, kad pati ministerija turėtų inicijuoti kultūros renginius regionuose, nes po karantino mažuose miesteliuose gyvenantys vaikai patiria kultūrinę atskirtį.

„Labai skauda širdį, kai negali rodyti spektaklių“, – atvirauja „Stalo teatro“ įkūrėja Saulė Degutytė.

Ji kartu su kolegomis menininkais kreipėsi į kultūros pasą administruojančias institucijas, kad šios programos lėšomis finansuotų renginius virtualioje erdvėje. Pritarimo idėjai nesulaukė, tačiau gegužės viduryje nudžiugo sužinoję, kad atnaujinta kultūros paso programa.

Žinios. Piktina atsinaujinusi Kultūros paso programa: gali priimti perpus mažiau vaikų nei kiti renginiai

„Mes čia džiaugiamės, feisbuke rašome postus, kad nepraėjo mūsų raštai veltui, bet ups, pasiskaitom, kad į kultūros paso renginius galima atsivesti ne daugiau nei 15 vaikų. Į koncertus galima 30, o jau mokinių tai 15“, – aiškina S. Degutytė.

Negana to, kultūros pasui veiklas siūlę menininkai buvo nustebinti, kad kiekvienas mokinys gavo tik 6 eurų krepšelį, kai pernai jis buvo – 15 eurų. Pasak S. Degutytės, reikia mokėti aktoriams, nuomoti salę, o sudėjus skiriamą sumą – 6 eurus 15 žiūrovų išeitų 90 eurų.

„Jau geriau tada nemokamai online rodyti, tai žinai, kad žiūri bent 100 žmonių, kad tave mato, o čia kaip ubagas prie vartų, ištiesęs ranką“, – piktinasi teatro įkūrėja.

Švietimo viceministrė teigia tiksliai nežinanti sumos, skiriamos vienam moksleiviui.

„Bendra suma, kokia buvo skirta praeitais metais, tokia pat skirta ir šiais metais, tai yra 3,5 mln. eurų. Priklausomai nuo to, kokios tai yra veiklos, nuo to jų įkainiai ir skiriasi“, – aiškina švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Kornelija Tiesnesytė.

Iš tiesų, pernai buvo skirta puspenkto milijono eurų, tačiau dalis pinigų liko nepanaudoti.

Šiemet iki karantino jau buvo įvykę 15 tūkst. veiklų, įvertintų trimis šimtais tūkstančių eurų.

Muziejai, prisitaikę prie karantino ribojimų, daugelį renginių siūlo organizuoti lauke. Tačiau šiuo metu užsakyta tik 60 veiklų.

„Aktyvioji pusė, muziejai, laukia. Bet reikia, kad ir bendruomenės, klasės, reikia kad jie registruotųsi ir atvyktų“, – tikina Muziejų asociacijos vadovas Raimundas Balza.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba įspėja, kad švietimo ministerija privalo atkreipti dėmesį į toliau nuo didžiųjų miestų gyvenančius vaikus. Jie šiuo metu patiria ypač didelę kultūros atskirtį.

„Ne kiekviena mokykla yra pajėgi vaikus atvežti į sostinę ar kitus didmiesčius pasimėgauti kultūriniais renginiais. Tai labai svarbu iš tikrųjų, kad kiekviena savivaldybė, ir ne tik, taip pat ir ministerija, labai palaikytų menininkus ir suteiktų galimybę, kad tos paslaugos būtų prieinamos ir regionuose taip pat“, – aiškina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkas Vytis Muliuolis.

Ministerija teigia, kad pustrečio milijono eurų skirta organizuoti vasaros stovyklas. Tačiau patys menininkai sako, kad regionuose vis dar karaliauja mėgėjai ir labai trūksta profesionalios kultūros renginių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi