Naujienų srautas

Kultūra2015.10.30 01:07

„Jaunosios Lenkijos“ menas – jaunas, gyvas, ieškantis naujų idėjų

Vilniaus paveikslų galerijoje – Lenkijos modernizmo dailės aukso fondo kūriniai. Čia atidaryta paroda iš Krokuvos nacionalinio muziejaus, kurioje eksponuojama per pusantro šimto kūrinių.

Paroda „Amžinai jauna“ – tai prieš trejus metus Krokuvos nacionalinio muziejaus surengtos parodos dalis. Paroda skirta „Jaunosios Lenkijos“ 19-ojo amžiaus pabaigos – 20-ojo pradžios laikotarpio menui. Čia eksponuojama per 150 tapybos, grafikos, skulptūros ir taikomojo meno kūrinių. Pasak parodos kuratorės, Krokuvoje „Jaunoji Lenkija“  gimė kaip jaunųjų menininkų maištas prieš senamadišką meną, gyvenimo būdą, ir pavadinimas „Amžinai jauna“ tarsi atkartoja  teiginį, kad jaunosios Lenkijos menas iki šiol gyvybingas.

„Kai pradėjom rengti šią parodą, ieškojom pritraukiančio, aiškaus ir trumpo pavadinimo, kad atspindėtų, ką norime pasakyti. „Jaunosios Lenkijos“ menas, kuris buvo kuriamas 19–20-ojo amžių sandūroje, yra būtent toks – visada jaunas, gyvas, ieškantis naujų idėjų, išraiškos. Tai buvo palankus metas Krokuvoje, tuo metu dailės akademijoje dėstė jauni dėstytojai, kurie iš vakarų atnešė naujų idėjų, naujų patirčių“, – pasakoja parodos kuratorė Krystyna Kulig-Janarek.

Parodoje galima išvysti Wojciecho Weisso, Ferdynando Ruszczyco, Witoldo Wojtkiewicziaus, Leono Wyczołkowskio ir kitų kūrėjų darbų. Visos parodos Vilniuje salės, kaip ir Krokuvos ekspozicijoje, yra skirtos konkrečioms temoms, svarbioms „Jaunosios Lenkijos“ mene.

Ekspozicija prasideda Krokuvos miestovaizdžiais, kitoje erdvėje eksponuojami portretai ir autoportretai. Parodoje taip pat atspindėta ir kita „Jaunosios Lenkijos“ menui svarbi tema – peizažas, rečiau realistinis, o dažniau paženklintas simbolizmo arba ekspresijos. Dar vienoje parodos erdvėje išryškinta folkloro tematika, „Jaunosios Lenkijos“ meną išskirianti tuometinės Europos kūrybos fone. Paskutinioji salė skirta taikomojo meno srities kūriniams: spaudiniams, audiniams, keramikos ir metalo dirbiniams.

Paroda paveikslų galerijoje veiks iki sausio pabaigos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi