Naujienų srautas

Kultūra2020.05.22 20:02

Įteikti „Lietuvos spaudos fotografijos“ apdovanojimai: vis daugiau dėmesio skiriama pasakojimams

LRT.lt 2020.05.22 20:02

Šį penktadienį, gegužės 22 dieną Vilniaus Rotušės aikštėje įvyko devynioliktojo konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ nugalėtojų apdovanojimai.

„Auksiniai kadrai“ šiemet buvo įteikti septyniems fotografams – Sauliui Žiūrai, Andriui Repšiui, Tadui Kazakevičiui, Kęstučiui Vanagui, Ievai Budzeikaitei, Rolandui Parafinavičiui bei Ramūnui Danisevičiui.

Be to, tradiciškai, iš visų į metraštį bei parodą patekusių nuotraukų spaudos fotografai patys išrinko jiems labiausiai patikusį kadrą, kurio autoriui – Ričardui Grigui – atiteko „Kolegų prizas“. Ši tradicija itin svarbi spaudos fotografų bendruomenei – tai galimybė kasmet pažymėti vieno iš kolegų talentą, gerą akį, greitą reakciją ir sąmojį.

Renginyje dalyvavo bei teikė apdovanojimus Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius ir kiti.

Vieni pagrindinių konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ tikslų – skatinti šalies fotografus ieškoti savito žvilgsnio į reikšmingus įvykius ir gyvenimą mūsų šalyje, bei atsakingai rengti sąžiningą vaizdinę informaciją.

Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ pasauliniame kontekste nėra unikalus reiškinys - nacionaliniai spaudos fotografijos konkursai rengiami daugelyje pasaulio šalių, taip pat vyksta ir keli tarptautiniai konkursai. Vieno pagrindinių – Pasaulio Spaudos Fotografijos konkurso (World Press Photo) finalistu šiemet, po 42 metų pertraukos vėl tapo Lietuvos atstovas.

„Džiaugiamės, kad ir „Lietuvos spaudos fotografijos“ konkurso žiuri įvertino kolegos Tado Kazakevičiaus seriją – ji tapo temos „Fotopasakojimas ir Reportažas“ nugalėtoja. Turime vilties, jog mūsų rengiamas nacionalinis konkursas yra svarbus Lietuvos spaudos fotografijos vystymuisi ir suteiks dar ne vienam kolegai postūmio kurti išskirtinius darbus bei dalintis jais ne tik su Lietuvos, bet ir su viso pasaulio žiūrovais“, – teigia Lietuvos žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriaus pirmininkė Evgenia Levin.

Šiemet VšĮ Lietuvos spaudos fotografų klubas, rengęs nacionalinį konkursą nuo 2002 metų, konkurso organizavimo įgaliojimus perduoda Lietuvos žurnalistų sąjungai ir jos Spaudos fotografų skyriui bei Nacionalinei žurnalistų kūrėjų asociacijai. Šių metų konkursas įvyko dar bendradarbiaujant visom trim organizacijom.

„Fotografija šiandien mūsų gyvenime yra dažnai žymiai svarbesnė už tekstą, – apie šiuos pasikeitimus sako Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. – Tačiau spaudos fotografijos konkursas kasmet apjungia visas geriausias žurnalistikos tradicijas, todėl Lietuvos žurnalistų sąjunga labai didžiuojasi galėdama organizuoti konkursą ir pagerbti „Auksinio kadro“ laureatus.“

Šiemet 123 fotografai iš visos Lietuvos konkursui pateikė virš 3700 nuotraukų. Kaip ir kasmet, konkursui pateiktas fotografijas vertino kompetentinga tarptautinė komisija, kurios nariais šiemet tapo profesionalūs fotografai Stefano Schirato (Italija), Sergey Maksimyšin (Rusija), Artūras Morozovas (Lietuva); žurnalo „Moteris“ vyr. redaktorė Ieva Rekštytė-Matuliauskė bei jaunojo kūrėjo premijos laureatė, režisierė Aistė Žegulytė.

Komisija ypatingai džiaugėsi įdomių ir netikėtų kadrų gausa „Portreto“, „Kultūros ir pramogų“ bei „Kariuomenės“ kategorijose. Be to, įspūdį paliko fotopasakojimų ir reportažų įvairovė ir pamažu auganti serijų meninė bei naratyvo dėliojimo kokybė. Komisijos nariai linkėjo Lietuvos spaudos fotografams drąsos ir ryžto patiems kelti klausimus, ieškoti temų ir naujų pasakojimo formų. „Linkiu, kad daugiau fotografų susidomėtų fotopasakojimo žanru, tam skirtų laiko, nes turbūt tik laikas sustabdytame kadre išgrynina minties gylį ir per tai sugeba išsaugoti tą sustabdytą žvilgsnį laike“, – dalinosi režisierė A. Žegulytė.

„Suprantama, jog bet kokią fotografiją reikėtų vertinti ne tik tuo metu, kai ji yra aktuali, bet ir iš laiko perspektyvos. Kasmet žiūrint kolegų užfiksuotus ne vien svarbiausius įvykius, o ir žmonių veidus, miestus, gamtą – per beveik du dešimtmečius Lietuvos spaudos fotografijos parodose ir albumuose galime rasti įamžintą mūsų visų mąstymo ir matymo kaitą, politinę, kultūrinę ir ekonominę šalies raidą. Kartu su kolegomis ruošdami jau devynioliktą spaudos fotografijos metraštį ir parodą vėl įsitikinome, kad tokiu būdu prisidedame prie autentiško Lietuvos istorijos įamžinimo“, – sako E. Levin.

Paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2020“ Vilniaus rotušėje bus eksponuojama iki gegužės 30 dienos, vėliau paroda keliaus į kitus Lietuvos miestus.

Konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2020“ nugalėtojai: Saulius Žiūra (tema: naujienos), Andrius Repšys (tema: gyvenimas), Tadas Kazakevičius (tema: portretas), Kęstutis Vanagas (tema: kultūra ir pramogos), Ieva Budzeikaitė (tema: kariuomenė), Rolandas Parafinavičius (tema: sportas), Ramūnas Danisevičius (tema: gamta ir jos apsauga), Tadas Kazakevičius (reportažas ir fotopasakojimas), ir Ričardas Grigas (Kolegų prizas).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi