Kultūra

2015.10.29 16:55

Kultūros ministras dėl paminklo J. Basanavičiui sudarė komisiją

BNS2015.10.29 16:55

Vilniaus valdžiai bei Kultūros ministerijai nesutariant dėl vietos Jono Basanavičiaus paminklui sostinėje, kultūros ministras Šarūnas Birutis sudarė komisiją.

Kaip pranešė Kultūros ministerija, ministro įsakymu sudaryta komisija nagrinės klausimus, susijusius su Lietuvos valstybės šimtmečio minėjimo programoje numatytu siekiu Vilniuje pastatyti paminklą J. Basanavičiui.

Vilniaus savivaldybė yra numačiusi paminklą statyti prie Nacionalinės filharmonijos Vilniuje, tačiau tam nepritaria nei kultūros ministras Š. Birutis, nei paveldosaugininkai.

„Mums svarbu numatyti, kad vienas svarbiausių Lietuvos nepriklausomybės siekėjų būtų įamžintas tinkamai, kaip dera iškiliai asmenybei. Už šios priemonės įgyvendinimą atsakinga Kultūros ministerija, todėl mes kartu su komisija ir kviestiniais ekspertais viešai ir skaidriai spręsime, kaip tinkamai įamžinti J. Basanavičių. Jis nusipelnė daugiau nei būti įspraustas automobilių stovėjimo aikštelėje šalia filharmonijos“, – pranešime cituojamas Š. Birutis.

Pasak jo, komisija iki vasario pateiks siūlymus dėl paminklo J. Basanavičiui pastatymo vietos Vilniuje, o „iki kol bus pastatytas ir atidengtas paminklas J. Basanavičiui Vilniuje, ši komisija nagrinės kitus su šio paminklo pastatymu susijusius klausimus“.

Komisiją sudaro Š. Birutis, premjero patarėjas kultūrai Faustas Latėnas, Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Gražina Drėmaitė, Kultūros paveldo departamento vadovė Diana Varnaitė, kiti asmenys.

Tuo metu Vilniaus vadovai teigia nesuprantantys, kam reikalinga dar viena komisija.

„Mes nežinome, ką ta komisija veiks. Sprendimai dėl vietos yra priimti, juos priimti įgaliojimus turi Vilniaus miesto savivaldybė. Erdvės kažkokioms darbo grupėms aš čia nematau, bet ministras, be jokios abejonės, yra laisvas svarstyti, galvoti, matyti. Bet kažkada tie svarstymai turi baigtis ir prasidėti darbai“, – BNS sakė vicemeras Gintautas Paluckas.

Anot jo, savivaldybė nesikiša į Kultūros ministerijos pasirinkimą dėl skulptūros, tačiau taip pat nesiruošia keisti nuomonės, jog tinkamiausia vieta J.Basanavičiaus įamžinimui yra aikštelė prie Nacionalinės filharmonijos.

Valstybinė kultūros paveldo komisija jau yra pareiškusi poziciją, kad nesutinka su Vilniaus valdžios sprendimu statyti paminklą J. Basanavičiui šalia Nacionalinės filharmonijos. Komisijos pirmininkės G. Drėmaitės teigimu, nė vienas iš 12 komisijos narių nepritarė, kad vienas žymiausių Lietuvos visuomenės veikėjų būtų įamžintas savivaldybės parinktoje vietoje.

Kultūros ministras anksčiau yra pareiškęs Vilniaus savivaldybės sprendimą pasirinkti vietą prie Filharmonijos siejantis su verslo interesais.

„Kitas dalykas, kad gali čia būti verslo interesai ateityje užstatyti K. Sirvydo skverą. Tai mane labiausiai gąsdina ir niekas man nepaneigė, kad Miesto plėtros departamentas turi tokių idėjų. O tai yra aukso kąsnis miesto centre pastatyti kvartalą“, – BNS yra sakęs Š. Birutis, savivaldybė savo ruožtu neigia planuojanti leisti statybas K. Sirvydo skvere.

Paminklo J. Basanavičiui pastatymas numatytas vyriausybės patvirtintoje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programoje. Savivaldybė tikisi, kad paminklą pavyks pastatyti anksčiau nei 2018 metais, kai bus minimas valstybės atkūrimo šimtmetis.

J. Basanavičius (1851–1927) – lietuvių visuomenės veikėjas, pirmasis laikraščio „Aušra“ redaktorius, vienas svarbiausių nepriklausomybės siekėjų, mokslininkas, gydytojas. Jo vadovaujama Lietuvos Taryba 1918 metų vasario 16 dieną paskelbė Lietuvos nepriklausomybę. J. Basanavičius pirmasis pasirašė Nepriklausomybės aktą.