Kultūra

2020.05.21 15:21

Nausėda susitiko su kultūros atstovais: buvo liūdnai pajuokauta, kad statome sarkofagą kultūrai

papildyta 16.35
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.05.21 15:21

Ketvirtadienį Gitanas Nausėda Oskaro Koršunovo teatre susitiko su kultūros bendruomenės atstovais. „Kultūros gelbėjimas man panašesnis į statybų sektoriaus gelbėjimą. Tai nėra tas kelias, kuriuo turėtų būti einama“, – teigė prezidentas.

„Šis garsus teatras priverstas glaustis buvusio ofiso patalpose. Tai turbūt apspindi mūsų kultūros padėtį. Ta padėtis nepasidarė lengvesnė dėl koronaviruso protrūkio“, – kalbėjo prezidentas.

G. Nausėda tikino, kad kultūros gelbėjimas jam panašesnis į statybų sektoriaus gelbėjimą. „Turime būti tikslūs. Buvo net liūdnai pajuokauta, kad statome sarkofagą kultūrai, iš mūro ir plytų“, – teigė prezidentas.

Anot G. Nausėdos, „tai nėra tas kelias, kuriuo turėtų būti einama. Tų lėšų struktūra turėtų būti peržiūrėta.“

„Įvyko labai svarbus, net istorinis įvykis. 30 metų mes stokojome rimto požiūrio į kultūrą. Žiūrima tik į fasadinę kultūrą. Prezidento apsilankymas atkreipė dėmesį į nevyriausybinį sektorių“, – tvirtino O. Koršunovas.

Pasak režisieriaus, „tai, ką prezidentas pasakė, veiks Vyriausybės sprendimus, Vyriausybė privalės eiti į dialogą, mes pasiruošę dialogui.“

O. Koršunovas komentavo: „Jeigu atsiras galimybė žiūrovams dalyvauti gyvai, tai padės kultūrai. Išėjimas į aikštes irgi reikalauja tam tikrų finansų, buvo kalbama ir apie šiuos finansus. Nuo globalių dalykų buvo kalbama iki smulkių.“

„Gavome pažadą, kad bus priimtas kitą trečiadienį projektas dėl renginių organizavimo. Mes tokiam planui pritariame, jis suderintas su kitų ES valstybių patirtimi“, – kalbėjo Nacionalinių kultūros ir meno įstaigų asociacijos vadovė, Lietuvos nacionalinės filharmonijos (LNF) vadovė Rūta Prusevičienė.

Ji tvirtino: „Mūsų laukia daugybė unikalių iššūkių. Kuo anksčiau sužinosime renginių lankymo ribojimų švelninimo planą, tuo greičiau galėsime paskelbti renginių planą.“ Daug masinių renginių LNF renginių buvo perkelta į vasarą. Juos, anot vadovės, greičiausiai reikės perkelti į dar vėlesnį laikotarpį.

„Yra ilgalaikis poveikis, kuris tik kitais metais didžiosiose organizacijose pasimatys. Šiandien tos žalos negalime įvertinti. Žala bus didesnė nei per praeitas krizes“, – prognozavo R. Prusevičienė.

„Svarbu jau per birželį galvoti, ką darysime rudenį. Kažką galime daryti ir vasarą, bet reikia apsiskaičiuoti, ar tai apsimoka. Lieka neišspręstas didžiųjų festivalių ir renginių klausimas. Akivaizdu, kad vasarą jų nebus. Verslas įpratęs uždirbti – reiktų arba leisti dirbti, arba ieškoti kompensacinių mechanizmų“, – kalbėjo viena iš Lietuvos muzikos verslo asociacijos steigėjų, Kultūros ir kūrybinių industrijų asociacijos vadovė Živilė Diawara.

Pasak jos, „vienas punktų, apie ką turėtume daugiau kalbėti – apie kultūros ekonomiką. Kultūra – vienas perspektyviausių sektorių, kultūra veikia ir kitus sektorius. Nevyriausybinis ir privatus sektorius nepasiruošęs tokioms krizėms.“

Ž. Diawara pastebėjo, kad krizė suaktyvino kultūros skirtingų narių bendradarbiavimą: „Pradedame šnekėtis, tai yra procesas. Reikia ieškoti kompromisų ir mums tai pavyksta. Krizė parodė, kad trūksta duomenų apie kultūros vertę, džiaugiamės planuojamais tyrimais.“

LRT.lt primena, kad 43,3 mln. eurų Vyriausybė numatė kultūros infrastruktūros plėtrai ir atnaujinimui, o 25 mln. eurų – kūrėjams ir kultūros organizacijoms, skirtus mažinti neigiamus koronaviruso padarinius.

„Menininkams, kultūros organizacijoms 25 mln. eurų skirta ir tie pokyčiai bus labai ženklūs, beveik dvigubai Kultūros rėmimo fondo lėšas padidinome, – ketvirtadienį ryte kalbėjo kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, – tai yra didžiausia visose Baltijos valstybėse parama kultūros sričiai.“

Žiūrėkite G. Nausėdos komentaro įrašą:

Nausėda susitiko su kultūros atstovais: buvo liūdnai pajuokauta, kad statome sarkofagą kultūrai