Kultūra

2020.05.20 22:16

Motelis Kacas ir Echomas Štramas – už Lietuvą žuvę didvyriai

Lukas Aluzas, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.05.20 22:16

LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus prisiminti ir pagerbti Lietuvoje gimusius, gyvenusius ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusius iškiliausius litvakus. Penktasis pasakojimas yra skiriamas Vyčio Kryžiaus kavalieriams Moteliui Kacui ir Echomui Štramui, žuvusiems ginant kariuomenės kuopą nuo lenkų išpuolio 1923 metais.

Nemažai žydų dalyvavo kovose už Lietuvos nepriklausomybę. 1918–1923 metais formuojamoje Lietuvos kariuomenėje, spėjama, tarnavo apie 3 tūkst. žydų tautybės vyrų. Lemiamose kovose už Lietuvą 1919–1920 metais žuvo daugiau nei 60 žydų karių.


Ties Lietuvos-Lenkijos demarkacijos linija situacija nerimo dar kelerius metus.

1923-iųjų kovo 19-ąją šeši Lietuvos kariai, tarp kurių buvo Motelis Kacas ir Echomas Štramas, Kapčiamiesčio valsčiuje Paliepių kaimo apylinkėse saugojo kariuomenės kuopą nuo galimų lenkų išpuolių. Šiems pradėjus puolimą, sargybiniai nusprendė nesitraukti ir į užpuolikus šaudė tol, kol baigėsi kulkos.

LRT.lt primena, kad lenkų kavalerijos eskadronas, kurį sudarė 120 pėsčių ir 30 raitų lenkų partizanų, Paliepio kaime užpuolė ir žiauriai nužudė lauko sargybos kareivius – 11-ojo Vilniaus pėstininkų pulko 4-osios kuopos jaunesnįjį puskarininkį Joną Taurį, eilinius Vladą Verpetą, Joną Jaruckį, Abraomą Štramą ir Motelį Kacą. Žuvusiems Lietuvos kareiviams buvo nukapotos rankos, kojos, nupjaustytos ausys, išbadytos akys. Žuvusius karius buvo sunku atpažinti. Visi jie buvo parvežti į Alytų, jų palaikus į kapines lydėjo trys kunigai, gedulingai grojo pulko orkestras.

Lemiamose kovose už Lietuvą 1919–1920-aisiais žuvo daugiau nei 60 žydų karių.

Nors nelygioje kovoje penki Lietuvos kariai žuvo, o vienas – Benius Rimša – sunkiai sužeistas, visa kariuomenės kuopa nebuvo užpulta. Po mirties visi šeši sargybiniai apdovanoti Vyčio kryžiumi – tuo metu aukščiausiu kariniu apdovanojimu.

M. Kacas ir E. Štramas atgulė Alytaus žydų kapinėse, tačiau, deja, jų kapų pėdsakų iki šiandien neišliko. LRT.lt primena, kad Nepriklausomybės kare Vyčio Kryžiais buvo apdovanoti 19 žydų. Iki šiol nėra surastas nė vienas jų kapas.

Pasakojimą apie Vyčio Kryžiaus kavalierius Motelį Kacą ir Echomą Štramą klausykitės ir radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.