Kultūra

2020.05.19 23:54

Litvakei Esterai Šalev-Gerc įteiktas Lietuvos pasas: viskas dabar sudėliota į vietas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.19 23:54

Prancūzijoje gyvenančiai menininkei Esterai Šalev-Gerc įteiktas Lietuvos pasas. Litvakės E. Šalev-Gerc darbai eksponuoti Paryžiuje, Niujorke, Londone, Vankuveryje, San Fransiske ir kituose pasaulio miestuose. Menininkė sako, kad gavus Lietuvos pasą apėmė keistas jausmas – tarsi pagaliau būtų baigta dėlionė.

E. Šalev-Gerc yra sakiusi, kad Vilniuje jaučiasi ypatingai, nors prisiminimai apie gimtinę – migloti. Menininkė Lietuvos paso neturi nuo 8 metų, kai išvyko iš Lietuvos. Antradienį Paryžiuje E. Šalev-Gerc jis iškilmingai įteiktas. Menininkė sako, užplūdo jausmas, lyg viskas dabar sudėliota į vietas – ten, kur ir turėjo būti.

Panorama. Narkevičius ir toliau neigia LRT Tyrimų skyriaus informaciją – tikina, kad už namo rekonstrukciją mokėjo tėvai

„Tai keista, bet kartu ir labai džiugi akimirka. Esu lietuvė, bet paso neturėjau nuo 8 metų. Jau beveik nieko nepamenu, bet galbūt prisiminimai grįš ir visa dėlionė bus sudėta“, – sako menininkė.

Litvakų kilmės menininkė iš Lietuvos išvyko 1957-aisiais. Iš pradžių į Izraelį, vėliau – į Jungtines Amerikos Valstijas, o dabar jau daugybę metų gyvena Paryžiuje. Jos kūriniais žmonės žavisi beveik visame pasaulyje – parodos surengtos Paryžiuje, Niujorke, Londone, Berlyne, San Fransiske, Vankuveryje.

Pasak E. Šalev-Gerc, jos kūriniai skatina dialogą su bendruomene. Darbai padeda suprasti menininko praktikos svarbą visuomenei konstruojant savo atmintį. Menininkė įsitikinusi, kad gauti pasą dabar –idealus metas.

„Kai pasaulyje rengdavau parodas, visada susidurdavau su klausimu – kokia jūsų pilietybė? Kartais netgi būdavo užrašomos trys. Bet kai ieškai internete informacijos apie mane, visada randi, kad esu ir lietuvė. Tad, ko gero, tokia ta tikrovė. Esu dėkinga, kad tai įvyko dabar, šią akimirką, kai viskuo pradėjome abejoti ir daugybė klausimų tapo atviri“, – teigia E. Shalev-Gerz.

Išgarsėjusi neįprastu istorijos supratimu, menininkė sako, kad jai įdomus pats ieškojimas. E. Šalev-Gerc norėtų ir ką sukurti Vilniui, ar visai Lietuvai – o oficialiai atkurtas ryšys, galbūt pirmasis žingsnis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.