Naujienų srautas

Kultūra2020.05.19 22:48

Koršunovas sako, kad karantino sąlygų švelninime kultūra yra diskriminuojama

Teatrų ir koncertinės įstaigos, atstovaujančios scenos menų kolektyvams ir kūrėjams, prašo Vyriausybės skubos tvarka peržiūrėti sprendimus dėl kultūros renginių ribojimo ir paskelbti planą, kaip galėtų vykti tokie sceninio meno renginiai bent artimiausius tris mėnesius.

Pasak kūrėjų, kai veikia prekybos centrai, kavinės, draudimas rengti kultūros renginius daugiau nei 30 žmonių yra diskriminacinis, darantis kultūros sektoriui profesinę žalą.

Panorama. Kaip su COVID-19 krize grumiasi Baltijos šalys? (su vertimu į gestų k.)

Valdovų rūmai besirengdami naujam karantino švelninimo etapui atliko eksperimentą - išmatavo savo didįjį kiemą – patikrino, kaip čia galėtų čia vykti renginiai. Sustačius kėdes, laikantis saugumo reikalavimų ir rekomenduojamų atstumo, paaiškėjo, kad vienu metu čia stebėti koncertą, spektaklį, filmą arba kitą renginį galėtų apie 250 žiūrovų. Tačiau kėdės vis dar tuščios, nes renginiai neleidžiami.

Scenos meno organizacijos kreipėsi į Vyriausybę prašydamos skubos tvarka peržiūrėti sprendimus dėl nemasinių kultūros renginių ribojimo ir skelbti konkretų planą, kaip galėtų vykti spektakliai, koncertai artimiausius tris mėnesius. Be veiklos atnaujinimo plano kyla pavojus padaryti šiam rimtosios kultūros sektoriui nepataisomą ne tik finansinę, bet, svarbiausia, profesinę žalą.

„Mes ne apie pinigus šnekame. Suprantu, kad pirmiausia duonos, paskui žaidimų ir pramogų. Čia ne žaidimas ir pramoga, čia dvasinė duona, be kurios neįmanomas gyvenimas, o mums neįmanomas be publikos, mums norisi, kad ateitų ir bent jau lauke, o ir uždaras patalpas galima atverti, nes publika išsilavinusi, jie patys supranta, kaip reikia saugotis“, – sako dirigentas Gintaras Rinkevičius.

Jau atidarytos kavinės, turgavietės, prekybos centrai, tačiau vis dar neleidžiama rengti jokių kultūros renginių su daugiau kaip 30 žiūrovų. Tokią situaciją kūrėjai vadina diskriminacine.

„Reikia ištarti tą žodį diskriminacija, nes tai yra nesuvokiama kultūros diskriminacija, kai atidaromos kavinės, jos aplipusios žmonėmis, supermarketai, kai veikia turgus, kai vyksta mišios, staiga kultūrai pasakoma, kad ne daugiau 30 žmonių. Mes tiesiog negalime gyventi, reikštis, nekalbu apie tai, kad iš žmonių atimama kultūra, apie tai, tiesiog nesusimąstoma, nes tai truputį nesuvokiamas požiūris“, – tikina režisierius Oskaras Koršunovas.

Pasak pareiškėjų, šalyse, kuriose pandemijos mastas didžiausias, jau planuojama leisti renginius. Ispanijoje nuo gegužės 26 dienos bus leidžiama rengti koncertus lauke esant iki 400 žiūrovų, o nuo birželio vidurio – iki 800. Italijoje nuo birželio 15 dienos į šalies gyvenimą grįžta opera ir klasikiniai koncertai, esant iki 1000 žiūrovų lauke ir iki 200 uždarose salėse. Kad situacija Lietuvoje keistųsi, pasak O. Koršunovo, trūksta ir tinkamos Kultūros ministerijos paramos.

„Kultūros ministerija, žinoma, neatstovauja taip, kaip turėtų atstovauti, tai tęsiasi ilgus metus, kultūra yra Severiutės vietoje, nes neatlieka darbo ministerija. Mano manymu, Kultūros ministerija turi ne slėptis, o ginti kultūrą ir daryti tam tikrą spaudimą. Visą laiką mažas finansavimas kultūrai, tai priklauso nuo ministerijos. Kodėl neatsidaro teatrai, o atsidaro kazino, nes yra spaudimas, niekas nekalba, kad galėsim ateiti į teatrą ir koncertą, nes nėra tam tikro aiškinimo, kurį visų pirma turėtų atlikti Kultūros ministerija, ji turėtų kultūros veikėjams padėti nebūti diskriminuojamiems“, – piktinasi O. Koršunovas.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas sako, per krizę ministerija pasiekė, kad būtų skirtą papildomai lėšų kultūros įstaigoms, taip pat patvirtintas įstatymas, reglamentuojantis bilietų grąžinimą dėl atšauktų renginių, o į renginių tvarkos atlaisvinimą ragina žiūrėti atsakingai.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad nedaug Europos Sąjungos valstybių gali sau leisti liberalizuoti renginių tvarką, į tai reikia žiūrėti atsakingai (...). Šiuo metu mūsų sąlygos primena daug valstybių, kai kurios tik dabar pradeda leisti viešose erdvėse: nuo birželio 1 Estijoje tik 50 žmonių, Belgija apskritai dar nesvarsto apie leidimą, mes esame panašioje situacijoje, o vasaros mėnesiams planuojama daugiau dalyvių, atsižvelgiant į kaimynus“, – aiškina ministras.

Trečiadienį Vyriausybėje bus svarstoma, kaip scenos menų įstaigos galės dirbti vasarą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi