Kultūra

2020.05.19 21:00

Ko gero, nežinote, kas yra nostalgija, jei dar nematėte Rodiono Petrovo darbų

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.05.19 21:00

Menininkai nuolat gyvena savojo pašaukimo karantine – užsidarę dirbtuvėje diena iš dienos ką nors braižo, krapšto, dailina. Klaipėdiečiui tapytojui Rodionui Petrovui pandemijos laiką primins nostalgiškas ir ironiškas tapybos diptikas „Pertvarkymas“. Kai taip norisi pakeisti pasaulį, bet pavyksta tik perstatyti baldus. Paveiksle.

Iš pirmo žvilgsnio dviejose drobėse jis pavaizdavo tą patį blokinio daugiabučio kambarį. Tik tai, kas iš pradžių jame buvo kairėje, kitame paveiksle atsidūrė dešinėje, kas buvo toli – priartėjo.

Kita vertus, darbuose atsiskleidžia ironiškas požiūris į šiandieną, kai du mėnesius visi turėjome praleisti tarp namų sienų, nedaug ką galėdami pakeisti, nebent – baldų vietą. Kiek dažniau – savo vietą baldų atžvilgiu.

Nostalgijos fenomeną kūryboje perteikiantis R. Petrovas sako tiesiog prisiminęs sovietmetį, kai deficito buvo daugiau nei prekių ar pasirinkimo galimybių.

„Siekdami bent kiek atnaujinti savo buitį, žmonės tiesiog imdavosi baldų perstatymo. Sukosi kaip įmanydami iš to, ką turėjo. Menininkas irgi kuria iš to, kas po ranka“, – kalbinamas LRT.lt patirtimi dalijasi R. Petrovas.

Pavyzdį savo diptikui sako atradęs butų nuomos svetainėje. Skvarbi dailininko akis sako, kad jo pavaizduotas sovietinio daugiabučio kambarys yra iš 10-jo dešimtmečio, jau po „euroremonto“.

R. Petrovas darbuojasi ir prie kiek anksčiau pradėtos paveikslų serijos „Sąmyšis“. Drobėse vaizduoja neegzistuojančius miestovaizdžius, koliažo principu sukomponuotus iš kažkada matytų vaizdų – Briuselyje, Londone, Grenadoje, Berlyne.

Turbūt tai irgi radosi iš karantininio liūdesio, kad keliauti draudžiama, belieka guostis prisiminimais. „Koks bus pasaulis po pandemijos? Ar pasikeis? O gal grįšime į praeitį? Kai pamąstai, visai neblogai gyvenome. Štai čia ir prasideda nostalgija“, – LRT.lt sako menininkas.

R. Petrovas (g. 1985) gyvena ir dirba Klaipėdoje. 2011 metais įgijo dailės magistro laipsnį Vilniaus dailės akademijoje. 2011–2013 metų Jaunųjų Europos kūrėjų bienalės laureatas, 2012–2014 metais – Jaunojo tapytojo prizo finalininkas.

Pastaruoju metu tapytojas surengė parodų Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose, sostinės galerijoje „Arka“. Kiek anksčiau jo darbai buvo eksponuojami Pekino menų rajone 798 veikusioje Europos šiuolaikinių dailininkų parodoje „Deja vu“ ir Vokietijos šiuolaikinio meno parodoje „NordArt“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt