Kultūra

2020.05.18 15:05

Prancūzų ekrano legenda Michelis Piccoli mirė sulaukęs 94 metų

LRT.lt, ELTA 2020.05.18 15:05

Jacquesas Danielis Michelis Piccoli buvo prancūzų aktorius, prodiuseris ir kino režisierius. Kūrėjo netekome praėjusią savaitę, praneša France 24.

Jis mirė „žmonos Ludivine ir jų vaikų Inord and Missia rankose po insulto“, šeima sakė AFP.

M. Piccoli vaidino klasikoje, kuri iš naujo apibrėžė pasaulio kiną, pradedant Luiso Bunuelio „Belle de Jour“ ir „Buržuazijos diskretišku žavesiu“ ir baigiant vaidmeniu su Brigitte Bardot Jean-Luc Godardo „Paniekoje“ 1963 m.

Meistriškas atlikėjas sugebėjo padaryti labai vaisingą karjerą ir kaip arthouzo ikona, ir kaip prancūzų Cary Grantas.

Kaip ir Grantas, ir kiti Holivudo aktoriai: Jimmy Stewart ir Gary Cooper, M. Piccoli sugebėjo prisitaikyti prie beveik bet kokios rūšies medžiagos, nepakeisdamas savo asmenybės.

Plika kakta, platūs antakiai ir šypsys. Jis lengvai persiorientuodavo nuo gundytojo ar policininko iki gangsterio bei popiežiaus. Aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose jis buvo linkęs į dviprasmiškus ir ciniškus vaidmenis.

Vienas garsiausiai už Prancūzijos ribų žinomų filmų, kuriame jis vaidino, buvo 1973 m. Marco Ferreri filmas „La Grande Bouffe“ (išpūtimas), kuriame grupė vyrų draugų užsidaro name su prostitutėmis ir bando suvalgyti iki mirties.

Nepaisant jo visapusiškumo (jau vien Luiso Bunuelio filmuose atliko šešis vaidemnis), M. Piccoli niekada negavo prancūzų „Oskaro“ – „Cezario“, nors keturis kartus buvo nominuotas, įskaitant Louis Malle „Milou gegužę“ ir Jacques`o Rivette „La Belle Noiseuse“ 1991 m.

M. Piccoli visą gyvenimą buvo kairiųjų pažiūrų, savo draugais vadino filosofus Simone de Beauvoir ir Jeaną-Paulą Sartre`ą, tačiau tai nesutrukdė jam protestuoti prieš represijas senajame Rytų bloke ir remti Lenkijos profesinę sąjungą „Solidarumas“.

„Aš nevaidinu... Aš užlendu už savo personažų. Norėdamas būti aktoriumi, turi būti lankstus“, – teigė M. Piccoli.

1925 metais Paryžiuje gimęs M. Piccoli aktoriumi tapti nusprendė sulaukęs 18 metų amžiaus ir tada pradėjo lankyti vaidybos pamokas.

Aktorius ypač gerai žinomas už vaidmenis filmuose „Panieka“ (Le Mepris), „Dienos gražuolė“ (Belle de jour) ir „Turime popiežių“ (Habemus Papam). Per aštuonis dešimtmečius trukusią karjerą M. Piccoli suvaidino daugiau kaip 200 filmų.

M. Piccoli dirbo su tokiais garsiais režisieriais kaip Jeanas Lucas Godardas, Luisas Bunuelis, Claude`as Sautet ir kitais.

Kanų kino festivalyje jis laimėjo geriausio aktoriaus apdovanojimą už „Šuolį tamsoje“. 1982 m. 32-ajame Berlyno tarptautiniame kino festivalyje jis laimėjo „Sidabrinį lokį“ kaip geriausias aktorius už vaidmenį filme „Keista meilė“. 2001 m. Jis buvo apdovanotas Europos teatro premija.