Kultūra

2020.05.17 22:20

Karantinas atgims parodoje: tarp eksponatų kaukės ir poemos ilgio čekiai

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.17 22:20

Karantinas kada nors liks gyvas mūsų atsiminimuose ir istorijose, gal spintelėse užsilikusiu dezinfekcijos skysčiu ar kaukėmis. Nacionalinis muziejus pakvietė žmones per karantiną kitą prasmę įgijusius daiktus padovanoti muziejui.

Pasak muziejininkų, kada nors, kai reikės ateities kartoms papasakoti apie šį istorijos tarpsnį, bus jau per vėlu ieškoti parodos eksponatų.

Tik paskelbęs, kad renka karantiną atspindinčius eksponatus, nacionalinis muziejus sulaukė įvairiausių siūlymų. Pirmiausia – pačių žmonių siūtų kaukių. Tarp jų – ir dizainerių sukurtų specialiai jaunavedžiams.

Muziejininkai teigia susidomėję ir rankine, kurią sugadino parduotuvėje užtiškęs dezinfekantas, ir poemos ilgio tapusiais parduotuvių čekiais, kai žmonės vienu ypu bandė pirkti kelioms savaitėms reikalingus maisto produktus.

Kol nesibaigė karantinas, muziejus prašo atsiųsti daiktų nuotraukų. Tarp būsimų eksponatų – ir kompozitorių kūrinių, skirtų karantinui, rankraščiai, ir filmuoti asmeniniai įspūdžiai, kaip toli nuo Lietuvos atostogavę žmonės bandė grįžti namo.

„Turime virš 80 mažų filmukų, merginos, kuri keliavo Tailande, Naujojoje Zelandijoje, ir kaip keitėsi situacija ten, kaip keitėsi situacija Lietuvoje, kaip keitėsi jos impresijos ir nuotaika. Tai peržiūrėjus tuos visus filmukus, tai tas pats kaip išgyventi situacija su visais augimais ir jau grįžimu į Lietuvą“, – pasakoja Nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Žinios. Karantino metu į „Sidabrinę liniją“ emocinės pagalbos kreipiasi 5-6 kartus daugiau senjorų

Kreiptis į žmones Nacionalinį muziejų paskatino paroda „Nesusitaikę“. Kai rengė ekspoziciją apie prieš 30 metų vykusį valstybės virsmą muziejininkai pasigedo asmeninių žmonių daiktų. Pradėję ieškoti, suprato, kad daugelis iš jų neišsaugota.

Prieš dvi savaites vėl pradėjęs veikti muziejus lankytojus pasitiko ne tik prieš karantiną atidarytomis parodomis. Atnaujintos ir nuolatinės ekspozicijos salės.

„Iš muziejaus saugyklų paieškojome tokių eksponatų, kurie dar dienos šviesoje nebuvę, o kai kuriuos kitus, kurie jau turėtų pailsėti, nusprendėme sugrąžinti atgal į saugyklas. Ir iš tiesų dabar muziejus atsinaujino 18-19 amžiaus baldais, rokoko stiliumi, taip pat kai kuriais senienų muziejaus eksponatais, pavyzdžiui, Egipto laikų statulėlėmis ir amuletais“, – atskleidžia muziejaus atstovas Arminas Šileikis.

Ateityje, pasibaigus karantinui, muziejuje bus atidaryta ir lankytojų bendravimo erdvė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt