Kultūra

2020.05.14 11:08

Sukako 48 metai nuo Romo Kalantos susideginimo

patikslintas pranešimas
LRT.lt2020.05.14 11:08

Ketvirtadienį sukako 48 metai nuo tos dienos, kai Kauno Laisvės alėjoje, protestuodamas prieš sovietų okupaciją, susidegino vaikinas iš Vilijampolės – Romas Kalanta.

Laisvės alėjoje, prie muzikinio teatro, kur protestuodamas prieš sovietų okupaciją susidegino Kalanta, ketvirtadienį skambėjo bardų dainos. Atėjusieji į minėjimą padėjo gėlių, uždegė atminimo žvakutes.

Prieš keliolika metų čia atsirado skulptoriaus Roberto Antinio sukurtas paminklas „Aukos laukas“.

1972 metų gegužės 14 dieną 19-metis R. Kalanta Kaune centre – Laisvės alėjoje – apsiliejo atsineštu benzinu ir susidegino. Jis paaukojo savo gyvybę protestuodamas prieš sovietų okupaciją ir gindamas teisę gyventi laisvoje Tėvynėje. R. Kalantos užrašų knygelėje liko įrašas: „Dėl mano mirties kalta tik santvarka“.

Šis įvykis nuaidėjo ne tik Sovietų Sąjungoje, bet ir visame pasaulyje. R. Kalantos laidotuvės virto masiniu mitingu ir jaunimo riaušėmis Laisvės alėjoje. Protestuotojai buvo negailestingai tramdomi, panaudojus sovietų ginkluotąsias pajėgas, daugelis jų suimta ir kalinta. Tačiau gyvu laisvės fakelu virtusio jaunuolio auka įžiebė aktyvesnį lietuvių tautos pasipriešinimą okupantams. Tai tapo pamatu vėlesnei visų Lietuvos įvykių grandininei reakcijai, kuri galiausiai peraugo į Sąjūdžio judėjimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.