Kultūra

2020.05.13 12:46

Kultūros ministerija kitą savaitę pristatys planą dėl renginių organizavimo

atnaujinta 16.52

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas teigia pasigendantis nuoseklaus plano, kaip ir kokiomis sąlygomis galėtų būti leidžiami kultūros, laisvalaikio renginiai. Kultūros ministerija kitą savaitę žada pristatyti planą, numatantį preliminarias datas ir sąlygas, kurias įgyvendinus galėtų būti visiškai atnaujinami masiniai renginiai uždarose erdvėse.

Jis tvirtino parengti tokį planą siūlęs Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM).

„Man atrodo, kad labai reikėtų nuoseklaus plano dėl renginių organizavimo sąlygų. Kad renginių organizatoriai žinotų bent preliminariai, kokie yra terminai ir kokios sąlygos numatomos“, – trečiadienį per Seimo Kultūros komiteto posėdį sakė M. Kvietkauskas.

M. Kvietkauskas pabrėžė, kad toks ilgalaikis planas būtinas, nes teatrams, kultūros centrams ir kitoms įstaigoms „kyla labai daug klausimų“ dėl renginių organizavimo tvarkos vasarą.

„Aš tokio plano parengimą esu siūlęs COVID komitete Sveikatos apsaugos ministerijai. Suprantu atsakomybę, suprantu SAM kylančius iššūkius, tikrai tas rizikas reikėtų pasverti, bet, mano nuomone, tokio plano sutarimas tikrai palengvintų padėtį, kultūros žmonėms sudarytų aiškią perspektyvą, ką jie gali matyti į ateitį“, – tvirtino ministras.

Jis priminė, kad Vyriausybė nuo gegužės 30 dienos jau yra leidusi rengti renginius uždarose erdvėse iki 30 žmonių.

Kultūros komiteto narys konservatorius Vytautas Kernagis stebėjosi, kodėl dar neleidžiama rengti didesnių renginių lauke. Anot jo, užtikrinti saugumą galima pastačius didelę sceną, atskyrus žiūrovus ir pan.

„Reikia suprasti, kad mes turime tris–keturis mėnesius, kada kultūros sektoriaus tam tikra dalis gali gauti pajamas“, – teigė jis.

Ministras sutiko, kad lauko renginių sąlygų sušvelninimas reikalingas.

Jis pranešė, kad su SAM jau suderinta mažinti privalomą ploto kiekį vienam asmeniui.

Vilniuje veikiančio komedijos teatro „Domino“ vadovė Diana Bukantaitė-Kutkevičienė atkreipė dėmesį, kad leidus organizuoti renginius žiūrovams nėra galimybių iškart tai daryti.

„Mums renginius organizuoti reikia keturių–šešių savaičių. Tai reiškia, kad mes iki birželio pabaigos ir toliau negausime pajamų“, – teigė ji.

Teatro vadovė sakė nesuprantanti, kodėl sutvarkyta, dezinfekuota patalpa laikoma nesaugesne už paplūdimį ar prekybos centrą. Pasak jos, dar keisčiau, kad renginiai negalimi ir lauke.

„Valdovų rūmų kieme, Vingio parke galime padaryti saugų renginį su visomis saugumo zonomis ir panašiai, bet blogiausia, kad mes rašome raštus, siunčiame pasiūlymus, bet kažkur viskas stringa“, – tvirtino ji.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis garantavo, kad sprendimų ieškoma ir jie tikrai bus.

„Teatrų situacija labai gerai suprantama. (...) Tvarka artimiausiu metu bus nustatyta ir išaiškinta“, – sakė jis.

Kultūros, pramogų, laisvalaikio renginiai uždrausti nuo kovo 16 dienos, kai dėl COVID-19 plitimo paskelbtas visuotinis karantinas. Jis pratęstas iki gegužės 31 dienos.

Pasak M. Kvietkauso, ministerija planą parengs kartu su Sveikatos apsaugos ministerija ir jį kitą savaitę pateiks Vyriausybei.

„Siūlome įsigaliojus dabartinėms nutarimo nuostatoms kitą savaitę svarstyti renginių organizavimo tvarkos planą, karantino ir pokarantininiam laikotarpiui, numatant preliminarius terminus, dalyvių skaičių, kitus reikalavimus, kurie įsigaliotų ateinančiais mėnesiais, jei pagal pandemijos situaciją mes toliau atlaisvintumėme renginių ir susibūrimų tvarką“, – teigė M. Kvietkauskas.

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtino, kad pirmiausia būtų kalbama apie teatrų, koncertinių salių atidarymą, o galiausiai – apie visus kitus renginius, kurie buvo įprasti, „jei neblogės epidemiologinė situacija“.

„Tokia žinia būtų labai svarbi visam sektoriui, kad galėtų bent jau planuoti žmonės savo darbus ir visa kita“, – posėdyje teigė premjeras.

S. Skvernelis žadėjo, kad epidemiologinei situacijai gerėjant, sąlygos bus švelninamos „kas savaitę ar dvi“.

Švelnindama karantiną, nuo gegužės 30-osios Vyriausybė jau leido renginius tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse, kuomet dalyvauja ne daugiau kaip 30 žiūrovų ir išlaikomas nustatytas atstumas tarp jų.