Kultūra

2020.05.12 09:25

Kvietkauskas apie sukilusius kultūros ir meno atstovus: tai yra protestas prieš kultūrinės veiklos perspektyvą

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.05.12 09:25

Reaguodamas į akcijas rengiančius ir taip nepasitenkinimą dėl paramos kultūros sektoriui išreiškiančius kultūros ir meno atstovus, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas LRT RADIJUI sako, kad visos pagalbos priemonės yra nukreiptos į ilgalaikę perspektyvą, todėl skatina nesivadovauti emocijomis.

Vyriausybė, atsižvelgdama į Kultūros ministerijos siūlymus, numatė priemones, reikalingas mažinant neigiamus COVID-19 padarinius. Kūrėjams bei kultūros organizacijoms iš viso nuspręsta skirti per 68 mln. eurų. Tačiau iš numatytų lėšų 43 mln. eurų yra skiriami kultūros įstaigų infrastruktūros atnaujinimui ir turto įsigijimo projektams.


Vilniaus miesto savivaldybė neigiamiems COVID-19 padariniams mažinti iš viso numatė 1 mln. eurų, iš kurių 600 tūkst. eurų taip pat būtų skiriami statyboms ir patalpų renovacijai.

Siekiant reaguoti į patvirtintą pagalbos planą kultūros sektoriui ir Vilniaus miesto planus kultūrai remti, gyventojai kviečiami išreikšti savo nepritarimą, eidami pasivaikščioti prie Vyriausybės ir Vilniaus miesto savivaldybės.

Reaguodamas į kultūros atstovų ir meno kūrėjų nepasitenkinimą dėl paramos paskirstymo, M. Kvietkauskas pabrėžia, kad Vyriausybė suteikė itin didelę paramą.

„Iš viso skirti 25 mln. eurų. Ši parama viršija Baltijos šalių paramą. Vien individualių meno kūrėjų išmokoms ir prastovoms išmokėti skirti 5 mln. eurai. Tai didžiulė suma. Apie šias priemones meno kūrėjams, organizacijoms Kultūros ministerija skelbia ir įtraukia jas į šių priemonių svarstymą.

Investicijos į infrastruktūrą yra bendro Vyriausybės ekonomikos skatinimo plano dalis, valstybės investicijų dalis. Kultūros sektoriui greta kitų sektorių buvo skirta ženkli suma – virš 40 mln. eurų. Tai investicijos į pačių menininkų namus, erdves, kur jie galės sėkmingai kurti, į geresnes sąlygas žiūrovams, geresnę kultūros veiklą – tai ilgalaikės kultūros investicijos“, – aiškina ministras.

Jo tikinimu, plane ne tik „sienos“, o ir, pavyzdžiui, nauji muzikos instrumentai.

„Valstybė skiria 830 tūkst. eurų naujų muzikos instrumentų Lietuvos muzikantams. Nežinau, kada tokios didelės sumos buvo skirtos“, – pažymi jis.

Anot M. Kvietkausko, vos paskelbus karantiną Kultūros ministerija skyrė 2 mln. eurų Meno kūrėjų socialinės apsaugos programai, kuri, pasak ministro, iki šiol aktyviai naudojama. Jis taip pat akcentuoja specialią Individualių stipendijų programą.

„Šią savaitę šiai programai dar papildomai skiriamas 2,1 mln. eurų. Jau dabar yra apie tūkstantį individualių stipendijų, kurių daugumą galėsime tenkinti. Pačios pirmos pagalbos priemonės meno kūrėjams ir buvo nukreiptos“, – tikina M. Kvietkauskas.

Kultrūros ministro aiškinimu, kovojant su pandemijos padariniais, reikia galvoti apie ilgalaikę pagalbą kultūros sektoriui.

„Čia yra derinys: trumpalaikės pagalbos priemonės – nežinioje ir sunkioje situacijoje atsidūrusiems meno kūrėjams, ilgalaikės priemonės – tam, kad galėtume atnaujinti ar labiau sustiprinti kultūros veiklą visoje Lietuvoje po to, kai pandemija pasibaigs“, – sako M. Kvietkauskas.

Kultūros ministro akcentavimu, dėl individualių stipendijų gali kreiptis visi menininkai.

„Nėra jokio ribojimo. Meno kūrėjų socialinės apsaugos programa atrenka pagal turimą meno kūrėjų statusą, bet individualios stipendijos, kurioms skirta 2,7 mln. eurų, yra atviros visiems menininkams“, – pažymi jis.

M. Kvietkauskas sako, kad kai kurie menininkai nėra iki galo įsigilinę, todėl reaguoja pernelyg greitai.

„Jeigu tas protestas yra prieš ilgalaikes investicijas, infrastruktūrą, tai kartu yra ir protestas prieš save pačius, prieš kultūrinės veiklos perspektyvą. Reikėtų meno kūrėjams geriau įsigilinti ir nereaguoti emocionaliai“, – teigia kultūros ministras.

Klausykitės įrašo:


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.