Naujienų srautas

Kultūra2020.05.12 13:57

Piketuotojai prie Vyriausybės: kultūra yra žmonės, o ne sienos

videoįrašas ir nuotraukų galerija

„Siekiant reaguoti į patvirtintą pagalbos planą kultūros sektoriui ir išreikšti savo nepritarimą, eikime pasivaikščioti į #kultūrosstatybas“, – rašoma kūrybinių industrijų atstovų renginio aprašyme. Tačiau ne visi kultūrininkai akciją palaiko, o kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas sako, kad pagalbos priemonės yra nukreiptos į ilgalaikę perspektyvą, todėl jis skatina nesivadovauti emocijomis.

Piliečiai buvo raginami pasipuošti statybų atributika ir pasivaikščioti šalia Vyriausybės.

Tiesioginės transliacijos įrašas:

Prie Vyriausybės – protestas prieš kultūros paramos lėšų skyrimą statyboms

Vyriausybė, atsižvelgdama į Kultūros ministerijos siūlymus, numatė priemones, reikalingas mažinant neigiamus COVID-19 padarinius. Kūrėjams ir kultūros organizacijoms iš viso nuspręsta skirti per 68 mln. eurų. Iš numatytų lėšų 43 mln. eurų skiriami kultūros įstaigų infrastruktūros atnaujinimui ir turto įsigijimo projektams.

„Tai didžiulė suma, – pabrėžia kultūros ministras. – Tai investicija į pačių menininkų namus, erdves, kur jie galės sėkmingai kurti, į geresnes sąlygas žiūrovams, geresnę kultūros veiklą – tai ilgalaikės kultūros investicijos“, – priduria jis.

M. Kvietkauskas sako, kad kai kurie menininkai nėra iki galo įsigilinę ir reaguoja pernelyg greitai.

Vilniaus miesto savivaldybė neigiamiems COVID-19 padariniams mažinti iš viso numatė 1 mln. eurų, iš kurių 600 tūkst. eurų turėjo būti skiriami statyboms ir patalpų renovacijai. Pasak vieno protesto akcijos „Kultūros statyba“ organizatorių, festivalio „Midsummer Vilnius“ įkūrėjo Valdo Petreikio, sklando gandai, kad „po stalu“ buvo susitarta šiuos pinigus skirti Menų spaustuvės remonto darbams.

Vis dėlto Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ryte socialiniame tinkle paskelbė, kad sprendimas koreguojamas. „Gavome pastabų, kad iš milijono eurų, kurie numatyti kultūros pagalbos priemonėms, net 60 proc. – 600 tūkst. eurų – sudaro pagalba per infrastruktūrą, tai yra naujų erdvių kultūrai sukūrimas, ir kad šis santykis neproporcingas“, – skelbia feisbuko įrašas.

Atnaujintame plane pagalbos kultūrai priemonių biudžetas bus ne mažesnis nei 1,7 mln. eurų, iš jų infrastruktūrai numatyti tik 200 tūkstančių. „Suprantu, kad ir atlyginimai, ir infrastruktūra yra svarbu, bet šiandien pirmiausia reikia kultūrai išgyventi. Taigi, kultūros turiniui ir menininkams skirta 1,5 mln. eurų“, – komentavo R. Šimašius.

V. Petreikis LRT.lt teigė: „Norime, kad nebūtų manipuliuojama kultūra, skiriant pinigus statyboms. Kultūra yra žmonės, kūryba. Reikia protingo lėšų paskirstymo.“ Pasak jo, „jei jau 63,4 procentų lėšų skiriami statyboms, tai jos turėtų būti ir įvardintos kaip lėšos statybų, o ne kultūros sektoriui.“

Proteste dalyvavęs aktorius Vytautas Rumšas sakė: „Aš protestuoju dėl neaiškumo, man neaišku, kodėl, kas, kaip vyksta. Noriu aiškesnės komunikacijos. Noriu, kad būti išgirsti kultūros sektoriaus žmonės. Vyriausybė turi išmokti kalbėti suprantama kalba.“

V. Rumšas kalbėjo: „Vakar jau turėjome filmavimą. Pirmasis spektaklis po karantino planuojamas rudenį, kaip bus iš tiesų – neįsivaizduoju, iki tol – nebent skaitmeninėje formoje.“

Tačiau kultūros bendruomenės nuomonės šiuo klausimu išsiskiria. Nevyriausybinių profesionaliųjų scenos menų sektoriaus organizacijų atstovė ir įvairių meninių iniciatyvų vadovė Gintarė Masteikaitė savo feisbuko paskyroje rašė Nevyriausybinio profesionalaus scenos meno iniciatyvinės grupės vardu atsiribojanti nuo šiandienos protesto akcijų Vilniuje.

„Norime atkreipti dėmesį, kad paskutiniu metu suintensyvėjo įvairių interesų grupių veiklos viešoje erdvėje ir dažnai jos naudojasi profesionalios kultūros, jos įstaigų, sričių bei pasiekimų vardu, – rašoma jos feisbuko paskyroje. – Šiuo metu aktyviai dirbame kartu su Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos Prezidentūra siekdami trumpalaikų ir ilgalaikių strateginių sprendimų, kurie gerintų NVO sektoriaus padėtį ir kuo greičiau sudarytų visas galimybes dirbti ir pristatyti savo paslaugas žiūrovams.“

Konkrečiai apie šią akciją G. Masteikaitė LRT.lt teigė: „Tarp iniciatyvinės grupės narių taip pat kilo daug diskusijų dėl lėšų paskirstymo, bet dialogas vyksta. O šio protesto žinutė netiksli, nėra iki galo aišku, kas jį organizuoja. Taip skaldyti bendruomenę – neadekvatu.“

Renginio apraše gegužės 12 dieną proteste apraše patikslinta: „Pasivaikščiojimas inicijuojamas aktyvių piliečių iniciatyva. Pasivaikščiojimą palaiko: Renginių Industrijos Asociacija, Lietuvos muzikos verslo asociacija, Asociacija „Lietuvos festivalių aljansas“.“ V. Petreikis teigė: „Į kultūros sritį įeina ir popkultūra, ir aukštoji kultūra, ir subkultūros. Šis protestas yra dalies kultūrininkų iniciatyva.“

Pirmadienį protesto organizatoriai piliečius ragino savo socialiniuose tinkluose publikuoti žinutę apie susikolsčiusią situaciją, pasidalinti vizualu, naudojant grotažymę #kultūrosstatybos.

Anot organizatorių, pagrindinė įrašo mintis – „leiskite man dirbti savo darbą!“ Tai – antroji protesto iniciatorių žinutė. Pasak V. Petreikio, kultūros renginiai yra diskriminuojami kitų renginių, pavyzdžiui, Mišių, atžvilgiu. „Neskatinkite mūsų keisti profesijos, mes to nenorime“, – LRT.lt sakė V. Perteikis.

Vyriausybė gegužės 6 dieną patvirtino ketvirtojo karantino etapo planą. Nuo gegužės 18 d. bus galima organizuoti renginius iki 30 žmonių lauke. Karantinas tądien pratęstas iki gegužės 31 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi