Kultūra

2020.05.08 22:51

Dėl COVID-19 atidėta Čikagos lietuvių opera, tačiau solistai surengė virtualioje scenoje

Nuo pokario JAV gyvuoja unikali tradicija – Čikagos lietuvių opera. Šiemet ji turėjo nukelti pavasario premjerą. Operą „Karmen“ tikimasi pristatyti rudenį, bet kad laukimas neprailgtų, solistai operos ištraukas dainavo virtualioje scenoje.

Dirigentas Vytautas Lukočius, sustojus kultūros gyvenimui, sako, kaip ir daugelis kolegų, užsiėmė daržininkyste.

Panorama. Savivaldybė žada, kad jau birželį taboro Vilniuje neliks: esą netrukus bus nugriautos paskutinės lūšnos (su vertimu į gestų k.)

Dirigentą LRT TELEVIZIJA rado pas tenorą Edmundą Seilių kieme, prie šiltnamio, kur abu atlikėjai dalijosi patirtimi.

„Aš turėjau būti praeitą savaitę Čikagoje, grįžti ir jau šią savaitę turėjau būti Suomijoje. Ir esu čia prie pomidorų su Edmundu (...). Tai nieko neturime, gamtą turime, derlių gal būsimą“, – sako dirigentas V. Lukočius.

Balandžio pabaigoje Čikagos lietuvių opera ketino pristatyti Georgeso Bizet operos „Karmen“ premjerą, kurioje dainuoti buvo kviesti ir Lietuvos atlikėjai. Planus teko keisti, o viena iš virtualiai atliktų spektaklio scenų sujungė abipus Atlanto gyvenančius lietuvius.

„Šiemet buvome suplanavę pastatyti G. Bizet „Karmen“, viską sutvarkėme, turėjo atvažiuoti iš Lietuvos solistai, ir dirigentas, režisierius ir aišku, kad viskas subyrėjo“, – pasakoja Čikagos lietuvių operos pirmininkė Daina Miežlaiškis.

Čikagos lietuvių opera, įkurta pokariu, 1956-aisiais, iki šių dienų išlaikė tradiciją, visus spektaklius dainuoja lietuvių kalba.

„Pasisekė išlaikyti tą tradiciją ir labai džiaugiamės tuo, kad dabar mes, tie trečiosios bangos lietuviai Amerikoje, sugebėjome. Ir sugebame išsilaikyti kiek galima, kiek ir visi kolektyvai, nes mes esame ne pelno siekianti organizacija“, – pasakoja sopranas Nida Grigalavičiūtė.

Muzikologės Jūratė Katinaitės teigimu, opera išeivijoje – tautinis fenomenas. Didžiulėje Amerikoje – lietuvybės salelė.

„Ji gimė iš ilgesio operai, Kauno valstybės operos teatrui, nes didžiulis būrys 1944 metais valstybės operoje dirbusių dalininkų, muzikantų, gal net pusė solistų pasitraukė į Vakarus“, – teigia muzikologė.

Pasak muzikologės, emigravę solistai Jungtinėse Amerikos Valstijose dirbo kitus darbus, tik keletas jų buvo įvertinti ir už Atlanto. Spektakliams samdomas orkestras, nuomojama salė. Įprastai į lietuviškai skambančią operą Čikagoje susirenka apie tūkstantį žiūrovų. Šių metų planuota „Karmen“ premjera nukelta į rudenį.