Kultūra

2020.05.08 12:20

Pagalba „Titanikui“: Prancūzijoje gana dosnios valstybės stipendijos mokamos daugiau nei milijonui kūrėjų

Jolanta Paškevičiūtė, Ieva Žigaitė, LRT TV naujienų tarnyba2020.05.08 12:20

Prancūzijoje kitą savaitę pamažu bus atidaromos meno galerijos ir muziejai, o prezidentas Emanuelis Makronas žada paramą menininkas ir kultūros darbuotojams, kurie per pandemiją prarado pajamas.

Vyriausybė ir toliau mokės stipendijas šokėjams, aktoriams, dailininkams, filmų kūrėjams ir nereikalaus įrodymų, kad dirba 507-ias valandas per metus. Menininkai sveikina tokią vyriausybės paramą, kiti vadina „pagalba „Titanikui“.

Po beveik du mėnesius trukusių griežtų draudimų Prancūzijoje kitą savaitę bus atidaryti muziejai ir galerijos, bet kol kas jokių kalbų, kada vėl atvers duris kino teatrai, teatrai, koncertų salės.

Šokėjas ir choreografas Nikolas Maloufi nedirba nuo kovo vidurio, tad joga namuose – vienintelis būdas neprarasti formos. Visi planai sustoję, perspektyvos neaiškios. N. Maloufi – vienas iš kūrėjų, gaunančių valstybės stipendiją, kuri dangsto pajamų spragas tarp projektų. Tokios stipendijos paprastai mokamos, jei kūrėjas per metus dirba 507-ias valandas. Vyriausybė žada iki kitų metų tokių reikalavimų netaikyti.

„Ką gi, esame pratę prie nežinomybės, įpratę prisitaikyti“, – kalbėjo N. Maloufi.

Jeanas-Marcas Dumontet – kelių teatrų, taip pat ir garsiojo „Bobino“ Monparnaso rajone, savininkas. Jis įnirto, išgirdęs prezidento raginimą ieškoti naujų formų, rengti pasirodymus mažesnei auditorijai ar per internetą. Kada teatrams bus leista dirbti, E. Makronas neužsiminė.

„Kai tu prie didelio laivo vairo, sunku įsivaizduoti mažesnį formatą dėl paprastos priežasties – jis neatneš naudos. Jau dabar turime finansinių sunkumų. O mažesniam formaui kurti reikia lėšų, taigi biužeto skylė dar didės“, – tikino teatrų savininkas J. M. Diumonte.

J. M. Diumone pritaria autoritetingas teatro Eliziejaus laukuose vadovas. Jį taip pat suerzino prezidento žodžiai kultūrai ieškoti kitokių formatų ir pačiai atsigauti.

„Toks įspūdis, kad bandoma semti vandenį iš Titaniko. Gal ir pavyks mums išvengti ledkalnio, bet galiu pasakyti –bus labai sunku. Nors nedera sakyti, kad sunku tik mums, visiems sunku, kurie dirba šioje šalyje. Tai ir kultūros klausimas. Tam, kad mes padėtume žmonėms gyventi, turime patys nenumirti“, – tvirtino teatro direktorius Jeanas-Michelis Ribesas.

Prancūzijoje gana dosnios valstybės stipendijos mokamos daugiau nei milijonui kūrėjų, kad nebūtų finansų spragų per vadinamąsias kūrinybes prastovas.

Plačiau – reportaže:

Žinios. Birštonas ir Druskininkai atveria duris: nuo šiandien atsipūsti vėl kviečia poilsio įstaigos