Kultūra

2020.05.06 17:28

Karantinas kultūrą nustūmė į užmarštį – aktorių pečius slegia nežinia ir finansinė našta

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.05.06 17:28

Paskelbus karantiną, uždarius visas kultūros įstaigas ir atšaukus renginius be pajamų ir žinojimo, kada vėl galės kibti į darbus, liko ir dalis aktorių. Šie LRT RADIJUI teigia, kad jų situacija tampa nepavydėtina.

Paklaustas, kaip šiuo metu atrodo aktoriaus kasdienybė, aktorius Eimutis Kvoščiauskas sako nebesistengsiantis „vynioti į optimizmo vatą“, ką darė pastaruosius du mėnesius.

„Buvome optimistiški, susitaikę, kam sunkiau, kam geriau, bet gyvenome ir stengėmės nenuliūsti. Žinote, kai tai tęsiasi jau tikrai ilgai ir nesimato jokio šviesaus rytojaus, kada galime startuoti, po truputį kyla pyktis, nusivylimas ir noras, kad būtų kokie nors konkretesni dalykai dabar. Aktorių situacija darosi nepavydėtina“, – tikina E. Kvoščiauskas.

Anot LRT RADIJO kalbinto aktoriaus, dalies aktorių finansinė padėtis tampa vis prastesnė.

„200 eurų su trupučiu valstybės paramos, būkime biedni, bet teisingi, gali pakakti maistui, tačiau aktoriai turi mokėti nuomą, paskolą, ant rankų pirštų galima suskaičiuoti, kas turi nuosavus butus ir nėra įsipareigoję bankams. Menininko statusas gali suteikti truputį didesnę sumą, bet supraskime menininko statuso, ypač jauni aktoriai, paprastai neturi“, – pažymi jis.

„Domino“ teatro vadovė Diana Bukantaitė valstybės paramos teigia vis dar nesulaukusi.

„Parama yra labiau deklaruojama, skiriama valstybinėms įstaigoms, kurios yra suprantamos, kaip kažkokia speciali kultūra.

Šiandien „Domino“ teatras negavo jokios paramos, tik laukiame subsidijų darbo užmokesčiui, kurios priklauso apskritai visoms įmonėms, kurių veikla net nėra uždrausta, kaip mūsų. Šiandien sulaukiame ne paramos, o esame nustumti į visišką nežinią“, – neslepia D. Bukantaitė.

Slegia finansiniai įsipareigojimai

Švelninant karantino sąlygas, šalyje atidaromi įvairūs prekybos centrai, ruošiamasi atnaujinti sporto klubų veiklą ir pan., kur, anot D. Bukantaitės, nėra saugiau nei kad kultūros renginyje.

Parama yra labiau deklaruojama.

„Juose (kultūros renginiuose – LRT.lt) galima užtikrinti absoliučiai visas priemones, kurios šiandien būtinos visuomenės sveikatai užtikrinti. Pamirštama, kad emocinė sveikata turi būti ir tos įstaigos turi pradėti dirbti.

Visas kultūros sektorius yra už kažkokio mistinio valdžios brūkšnio, kur yra deklaruojama, kad jis kažkaip bus remiamas ir pan., tačiau šiandien to nėra“, – atkreipia dėmesį „Domino“ teatro vadovė.

D. Bukantaitė pabrėžia kultūros įstaigas slegiančius finansinius įsipareigojimus.

„Mums reikia išlaikyti darbo vietas, sales, sandėlius, neveikiame du mėnesius. Akivaizdu, ką ir girdime per žinias, kad nėra kalbama apie tai, jog birželį ar liepos pradžioje tie renginiai galėtų pradėti vykti, galbūt lauko renginiai, su žmonėmis, kurie šiaip ar taip susirenka.

Ne tik nėra kalbama, bet ir nesuprantama, kad renginys galės vykti nuo to draudimo panaikinimo tik per kokias 6–8 savaites. Tai reiškia, kad tiek kultūros įstaigos, tiek visi aktoriai dar kelis mėnesius neturės pajamų. Esame užmiršti, užbraukti už mistinio brūkšnio ir kažko laukiame“, – tvirtina ji.

Esame užmiršti, užbraukti už mistinio brūkšnio ir kažko laukiame.

Pašnekovė tikina, kad renginiai galėtų būtų vykdomi imantis kūrybiškesnių priemonių, pavyzdžiui, organizuojami iki 300 žmonių, pardavinėjant kas antrą sėdimą vietą ar surengiant koncertą po atviru dangumi.

„Tai yra įmanoma. Svarbiausias dalykas yra visuomenės emocinė sveikata. Ji gerokai pagerėtų, kai vietoje televizoriaus ar interneto žmogus vakare galėtų išeiti į renginį”, – pabrėžia D. Bukantaitė.

E. Kvoščiauskas viliasi, jog greitu metu žmonės turės galimybę grįžtį į įprastą gyvenimą ir lankytis kultūros renginiuose.

„Girdime iš pažįstamu, kad žmonės nori gyventi normalų gyvenimą, lankytis teatruose bei koncertuose“, – sako E. Kvoščiauskas.

Vertindamas aktorių nuogąstavimus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas ir Kultūros komiteto vadovas Ramūnas Karbauskis sako suprantantis, kad 200 eurų parama kultūros atstovams nėra ta suma, kurią jie galėjo gauti vaidindami.

„Tai yra mokesčių mokėtojų lėšos. Skirtingai nei anksčiau, valstybėje turėjome 1 mlrd. 700 mln. eurų rezervą ir dabar tas problemas galime spręsti ne tik skolintomis lėšomis.

Galiu užtikrinti, kad tie žmonės nebus pamiršti. [...] Aš sakiau, kad klausimas apie paramą kultūros sektoriui ilgalaikiu periodu bus šimtai milijonų eurų“, – tikina R. Karbauskis.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt